Nawałnica

Nawałnica (ang. tempest) to potężny byt, wewnątrz którego mieszają się energie wszystkich czterech żywiołów. Ma postać czarnej chmury burzowej o relatywnie małym rozmiarze, z widocznym humanoidalnym lub zwierzęcym kształtami, uformowanym z burzowych oparów i kłębiącym się w jej obrębie. Chmurę otaczają srebrne żyłki, przenoszące jej elektryczne wyładowania. Nawałnica posiada świadomość i pewnego rodzaju intelekt, jednak jest w stanie porozumiewać się tylko z żywiołakami i dżinnami poprzez subtelne tchnienia wiatru i zmianę układu chmury. Jedynie nieliczni przedstawiciele tego rodzaju opanowali umiejętność modulowania głosu (miękkiego, delikatnego i złowieszczego), co umożliwia im komunikację z humanoidami. Zbudowane są z substancji wszystkich czterech żywiołów: ognia w postaci błyskawic, ziemi w formie specyficznego systemu obiegowego, powietrza jako wiatrów i wody w postaci deszczu. Zdarzają się mylne przyzwania tych istot na Plan Materialny, najczęściej wskutek pomyłek podczas inkantacji wzywających żywiołaki powietrza lub wody. Nawałnice są zwykle wrogo nastawione do dżinnów i żywiołaków, choć dżinn i maridy chwytają niekiedy młode istotki, szkoląc je jak zwierzęta domowe.

Nawałnica poniżej oraz Skriaxit powyżej

Nawałnice są silnie terytorialne i uważają każde naruszenie ich przestrzeni powietrznej za akt agresji. Odżywiają się wilgocią zawartą w istotach żywych i często aktywnie polują na zwierzęta. Ponieważ nie mogą wysysać wody bezpośrednio z żyjących istot, pożywiają się tym, co pozostanie w ich ciałach po zakończeniu polowania i ewentualnymi pozostałościami na polu bitwy. Są bardzo niebezpiecznymi przeciwnikami, mającymi moce kontroli wiatru i deszczu, w tym zdolność tworzenia trąb powietrznych. Mogą także wywoływać błyskawice oraz obniżać temperaturę w swoim obrębie. Wiele z tych istot cechuje się agresywnym temperamentem, ścigając i zabijając zwierzęta znacznie powyżej swych potrzeb żywieniowych. Istnieją teorie, że fale mózgowe istot żywych źle współdziałają z systemem nerwowym nawałnic, sprawiając im ból. Znane są przypadki penetracji przez nawałnice pobojowisk i miejsc kaźni.

Pochodzenie tych istot owiane jest tajemnicą, choć posiadają cechy łączące je z żywiołakami i dżinnami. Istnieją teorie, że są to dżanny, które zostały krytycznie ranne i nie potrafią powrócić do humanoidalnej postaci. Tak czy inaczej, nawałnice rozmnażają się między sobą. Choć trudno mówić o męskich i kobiecych nawałnicach, zdecydowanie istnieją dwie płcie tych istot. Kiedy "męski" i "żeński" sztorm spotykają się ze sobą, nawiązują krótki i burzliwy romans, wytwarzający wiele huraganów i tornad pustoszących okolicę. Kiedy sztorm dobiega końca, dwie nawałnice rozdzielają się pozostawiając za sobą do czwórki młodych. Te dorastają przez około rok, po jego upływie osiągając pełną dojrzałość i moc.

Po zabiciu nawałnicy, z jej ciała pozostaje garść srebrnego pyłu, który może zostać przetopiony jak zwykłe srebro lub użyty jako komponent alchemiczny.

Arktyczna nawałnica[edytuj | edytuj kod]

Jest to odmiana nawałnicy spotykana tylko w obszarach wiecznego zimna i chłodniejszych rejonach klimatu umiarkowanego. W większości aspektów podobna jest do zwykłej nawałnicy, różni się jednak mocami. Arktyczne nawałnice nie potrafią wytwarzać błyskawic ani trąb powietrznych. Zamiast tego tworzą burze śnieżne i zamiecie o rozmaitym natężeniu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.