Sferopedia
Advertisement

Narkotyki są rodzajem substancji, który ma zazwyczaj jakieś pozytywne lub pożądane działanie na organizm, lecz jednocześnie prócz "dobrych" skutków, ma także jakieś niepożądane efekty uboczne. Prawie wszystkie narkotyki są uzależniające, niektóre bardziej, niektóre mniej. W różnych społecznościach część tych specyfików jest legalna, niektóre nie, lecz zazwyczaj narkotyki są towarem zabronionym.

Opisy narkotyków[]

Agonium (płynny ból)[]

Gęsty, czerwonawy płyn to skroplona esencja bólu, uzyskana dzięki specjalnym czarom lub przedmiotom. Bardzo poszukiwany przez przybyszów, gdyż można go wykorzystywać w magii. Po zażyciu, osoba przyjmująca czuje dezorientację i otumanienie, lecz kiedy narkotyk przechodzi w fazę właściwego działania, dostarcza uczucia wielkiej przyjemności i poprawia pewność siebie zażywającego. Przedawkowanie powoduje utratę przytomności. Wysoce uzależniający.

Diabelskie ziele[]

Suszone liście rośliny wyssin przypominające tytoń zwija się i pali. Początkowo powoduje dezorientację, lecz zaraz po tym zwiększa alchemicznie siłę mięśni. Jednocześnie dezorientacja zwiększa się, aż przechodzi w płochliwość i lekki strach. Plusem tego specyfiku jest, że nie sposób go przedawkować.

Grzybowy proszek[]

Proszek z rzadkiego niebieskiego grzyba, aplikowany przez wdychanie. Popularny pośród istot rzucających czary wtajemniczeń. Zwiększa on sprawność umysłu i pewność siebie istoty, jednocześnie osłabiając mięśnie i wywołując uczucie ciągłego prześladowania. Przedawkowanie kolejną porcją narkotyku powoduje bóle, lecz jeśli ktoś jest na tyle głupi żeby jeszcze więcej go zażyć, sprawia to, że bóle stają się naprawdę dotkliwe, a mięśnie wiotczeją powodując chwilowy paraliż ciała.

Krwawa gorączka[]

Liście czerwonego kwiatu[]

Pokruszone liście malutkiego czerwonego kwiatu bagiennego słyną z poprawy koordynacji oko - ręka. Przedawkowanie specyfiku powoduje mdłości.

Luhiks[]

Bardzo niebezpieczny narkotyk. Uzyskuje się go ze sproszkowanych łodyg roślin, rosnących jedynie w Otchłani. Podawany dożylnie, ze względu na konsystencję proszku najczęściej wciera się go w rany. Początkowym efektem jest silny ból któremu towarzyszy lekkie zdrętwienie wszystkich mięśni i otumanienie. Po początkowej fazie działanie przychodzi efekt pożądany, czyli wzmocnienie mięśni, ich siły jak i gibkości, a także wyostrzenie sprawności umysłowej, w czasie trwania tego stadium osoba zażywająca jest niepodatna na ból. Przedawkowanie prowadzi do bolesnej śmierci w męczarniach.

Opary mordaynu (mgła snów)[]

Niebezpieczny narkotyk. Jest to bardzo silny halucynogen, wywołujący przepiękne, transcendentne wizje. Uzyskuje się go ze zgniecionych liści pewnej rośliny rosnącej w sercach starych lasów. Substancja ta jest tak silna, że efekty narkotyczne uzyskuje się poprzez wdychanie oparów po wrzuceniu specyfiku do gorącej wody. Sam płyn i surowy narkotyk są silnie toksyczne, wręcz zabójcze. Jak było mówione wcześniej, mgła snów wywołuje przepiękne wizje, jednakże trujące opary powodują lekkie wiotczenie mięśni, a same wizje otumanienie umysłu. Po ustąpieniu efektów następuje wielkie pragnienie zażycia kolejnej dawki, co byłoby zabójcze dla spożywającego. Kiedy kończy się działanie mgły snów, cały świat wydaje się szary, ponury i beznadziejny. Jest to środek wysoce uzależniający.

Sanisz[]

Narkotyk ma postać niebieskiego płynu wydestylowanego z wilczego mleka i pewnej rośliny pustynnej. Popularna używka ze względu na przyjemne doznania i niezbyt dotkliwe efekty uboczne. Chwilę po zażyciu osoba jest lekko otumaniona, lecz zaraz po tym następuje faza eufotyczna wywołana zwiększoną produkcją endorfin w organizmie, co jednocześnie powoduje niepodatność na ból. Uzależnioną osobę można rozpoznać po niebieskich plamach na ustach.

Suude[]

Upioroziele[]

Vodare[]

Gorzki, brązowy proszek którego najczęściej dodaje się do wina lub słodzonej wody w celu zabicia nieprzyjemnego smaku. Uzyskuje się go z rośliny która rośnie najczęściej na cmentarza i co ciekawe, przede wszystkim na mogiłach złych kapłanów. Po zażyciu następuje lekki efekt euforyczny i zwiększenie słownej agresji i osłabienie strachu, osoba staje się bardzo pewna siebie. Jednocześnie próby normalnej rozmowy i dyplomacji kończą się zawsze wybuchami agresji i groźbami. Przedawkowanie powoduje wpadnięcie w stan katatonii.

Ziemna brandy[]

Magiczny napój będący silnym alkoholem, uwielbiany przez okrutne istoty rzucające czary. Ten zielony płyn uzyskuje się z esencji umierającej istoty baśniowej. Jest to napój magiczny, dlatego też jego spożycie powoduje zwiększenie mocy zaklęć, jednakże niepożądanym efektem jest naruszenie struktury skóry i mięśni, przez co są one słabsze. Kolejne spożycia potęgują niepożądane efekty.

Narkotyki w Zapomnianych Krainach[]

Haunspeir[]

Nazwany imieniem czarodzieja z Neverwinter, a sprzedawany w formie mazi podobnej do tytoniu lub czasem jako wysuszone i sprasowane pigułki. Używany jest przez czarodziejów i wszystkich, którzy potrzebują szybko podnieść Intelekt. Zażycie narkotyku powoduje w początkowej fazie bóle. Kolejny, tym razem pożądanym efektem jest wyostrzenie się funkcji intelektualnych, lecz jednocześnie drętwienie skóry, co sprawia że jest bardziej podatna na rany cięte. Przedawkowanie powoduje dotkliwy ból i pękanie drobnych naczyń wewnętrznych, oraz jeszcze większe naciągnięcie skóry, narażając ją na obrażenia.

Jhuild (zniewalające wino)[]

Ciemny, czerwonawy napar wyrabiany w Thesk z konkretnych gatunków winogron, owoców i ziół, które rosną w pobliżu Moczarów Sur. Właściciele niewolników i nadzorcy używają go do wzmacniania jeńców zajmujących się ciężką pracą, a zarazem osłabiania ich umysłów i woli.

Kammarth[]

Sprzedawany jako proszek lub galaretka koloru beżowego, a wytwarzany z połączenia rzadkiego leśnego korzenia i grzybów z Podmroku. Powoduje tymczasowy wzrost szybkości i czasu reakcji.

Katakuda (smocza skóra)[]

Importowany z odległego Kara-Tur, a stworzony przez mnichów z wojowniczego zakonu. Jest to brązowa maź, która utwardza skórę zażywającego. Z powodu efektów ubocznych rzadko używa się tej substancji podczas treningów. Mnisi używają jej wówczas, gdy spodziewają się bitwy.

Korzeń sezarad[]

Jak nazwa wskazuje, narkotykiem są korzenie owej odpornej na warunki atmosferyczne rośliny. Żucie tych korzeni powoduje wzmocnienie organizmu, szybszą produkcję krwi, antyciał i zwiększoną krzepliwość co pozwala wytrzymać więcej otrzymanych ran. Jednocześnie owe dobre składniki tak wpływają na mózg, że osoba jest lekko ogłupiona i nierozważna. Nie sposób przedawkować tego specyfiku i jest słabo uzależniający.

Liście czerwonego kwiatu[]

Pokruszone liście małego, czerwonego kwiatu bagiennego rosnącego w Cormyrze, Sembii i na Smoczym Wybrzeżu. Słyną z poprawiania koordynacji ruchowo-wzrokowej.

Muli pyłek[]

Opar mordaynu (senna mgła)[]

Tworzony z grubo zmielonych liści rzadkiego zioła rosnącego w południowych lasach. Substancja jest tak mocna, że zażywa się jej, zaparzywszy niewielką ilość w gorącej wodzie, a następnie wdychając opary powstałego w ten sposób naparu. Surowy proszek mordaynu oraz zmieszana z nim woda to śmiertelne trucizny. Zażycie proszku tak po prostu lub wypicie wody powoduje natychmiastowe przedawkowanie. Senna mgła jest ceniona za piękne wizje, które wywołuje oraz za śmiertelne niebezpieczeństwo jej złowieszczego uścisku.

Rhul (wino bitewne)[]

Korzenny, czerwony płyn o gorzkim posmaku. Zwiększa sprawność fizyczną i agresję kosztem ostrożności i zwinności.

Sakrash (zmierzch umysłu)[]

Słodka, oleista mieszanka wina, żywicy rzadkich drzew i pewnych ziół. Powstaje jedynie w Thay i Mulhorandzie. Chroni umysł i myśli zażywającego.

Tekkil[]

Gruby, czerwony liść tej soczystej rośliny bagiennej w czasie żucia wydziela mleczny sok. Substancja działa przeciwbólowo i dlatego korzystają z niej osoby cierpiące na przewlekłe lub chroniczne bóle. Uzależnieni, którzy pragną otępić swoje zmysły i zanurzyć się w narkotycznym odrętwieniu, zażywają go w większych dawkach.

Ziran (szybka krew)[]

Gorzki, biały proszek, zazwyczaj sprasowany tak, by przypominał pigułkę. Rafinowany przez drowy z kilku grzybów rosnących w Podmroku. Jego sekret dotarł na powierzchnię i niektórzy alchemicy zakładają już hodowle odpowiednich grzybów.

Linki zewnętrzne[]

Źródła[]

Advertisement