FANDOM


Bóg
Mystra p51
Mystra jako piękna kobieta z falującymi włosami i jaśniejącą skórą, w eleganckim ubiorze z ciężkiego jedwabiu
Mystra
Tytuł(y) Władczyni Tajemnic, Matka Wszelkiej Magii
Symbol krąg siedmiu biało-niebieskich gwiazd z czerwoną mgłą wypływającą ze środka
Plan Ojczysty Elizjum/Eronia/Serce Dweomeru; Serce Dweomeru
Ranga mocy Większe bóstwo
Charakter neutralny dobry
Dziedziny magia, czary, Splot
Domeny dobro, czar, iluzja, magia, runa, wiedza
Ulubiona broń siedem wirujących gwiazd (shurikeny)
Sojusznicy Azuth, Kelemvor, Savras, Velsharoon
Wrogowie Bane, Cyric, Helm, Shar
Zwierzchnik Ao
Mystra symbol

Symbol Mystry

Clerics

Kapłan Mystry (pierwszy od lewej)

Mystra (miss-tra) utrzymuje i dogląda Splotu, stanowi też jego efektywne ucieleśnienie. Splot jest przewodnikiem, który zapewnia śmiertelnym czarownikom i magicznym rzemieślnikom bezpieczny dostęp do surowej mocy, jaką jest magia. Mystra jest także bóstwem możliwości, jakie może ze sobą nieść magia, co czyni ją jedną z najpotężniejszych istot zaangażowanych w życie Torilu. Mimo że preferuje etos dobra, jako bóstwo magii nauczyła się, iż musi zachować równowagę. Chociaż potrafi zapobiec tworzeniu nowych czarów i magicznych przedmiotów, które nie są w zgodzie z jej filozofią, rzadko korzysta z tej możliwości, chyba że zagrożony jest Splot i magia. Mystra objawia się jako piękna kobieta z ciemnymi, falującymi włosami i jaśniejącą skórą. We wszystkich regionach Faerunu kościół Mystry cieszy się znaczną potęgą i ma wielu wyznawców. Gdyby więcej zaklinaczy i czarodziejów pobożnie czciło Władczynię Tajemnic, wyznanie to byłoby bez wątpienia najpotężniejsze w Faerunie. Wyznawcy Mystry stracili jednak dużą część wpływów po Czasach Kłopotów, kiedy to magia oszalała i wyrządziła wiele szkód. Co więcej działania bogini w ostatniej dekadzie jedynie popchnęły więcej wyznawców Mystry, zwłaszcza złych czarodziejów i zaklinaczy, w ramiona Shar. Kapłani Mystry wybierają jedną porę dnia lub nocy i konsekwentnie modlą się wtedy o czary. Świętują także 15 dzień marpenotha, rocznicę wyniesienia Mystry ponad jej śmiertelną formę, lecz poza tym ich rytuały wiążą się z kalendarzem. Dla niektórych pobożnych czarowników nie wychodzą nigdy poza modlitwę dziękczynną, szeptaną z każdym czarem, jaki rzucają, i połączoną z myślą o moralnych konsekwencjach użycia magii. Dwiema ceremoniami o ogromnym osobistym znaczeniu są Gwiezdny Lot i Ogień Magów. Pierwsza koncentruje się wokół czaru lot, który pozwala latać tak długo, jak na niebie widoczne są gwiazdy. Często wykorzystywana jest w formie inicjacji, kiedy nowy członek przyłącza się do kościoła lub gdy dwoje wyznawców zostaje zaślubionych. Podczas Ognia Magów przez ciała zebranych przepływa wielka magiczna moc, płonąca niebieskim płomieniem, przelewająca się, by ich oczyścić i odnowić. Hymn Władczyni jest ponurą ceremonią, odprawianą głównie w czasie pogrzebów. Podczas gdy żyjący kapłani intonują pieśń pogrzebową, unoszą się nad nimi obrazy zmarłych magów i kapłanów Mystry. Mystra często umieszcza pośród nich własne, służące za przewodników rytuału.

HistoriaEdytuj

Pierwsze wcielenieEdytuj

Pierwotnie zwana Mystryl, bogini magii była chaotyczną neutralną mocą Limbo w domenie Dweomertor, urodzoną podczas walki pomiędzy Shar i Selune u początków czasu.[1] Będąc boginią magii, czarów, kreatywności, inwencji i wiedzy, uważa się, że uczyła pierwszych czarowników Krain. Wszystkie zaklęcia wszystkich rodzajów były jej znane kiedy jej stwórcy skonstruowali je, a jej duch inspirował wszystkich w wynalazców, autorów, pieśniopisarzy i artystów. Była w większości czczona przez czarodziei oraz tych, którzy używali magii czy magicznych przedmiotów. Wprowadziła ona i zaopiekowała się Splotem, siecią która umożliwiła śmiertelnikom bezpieczny dostęp do dzikich sił magii.[2].

Mystryl była przedstawiana jako piękna ludzka kobieta z tęczowymi włosami, promieniującą skórą i płonącymi błękitnymi oczami. Nosiła proste, lecz eleganckie, biało-niebieskie szaty z najlepszego ciężkiego jedwabiu. Innym razem była ukazywana jako niewyraźna postać humanoida składającego się całkowicie z pryzmatycznych ogników.

Zgodnie z wolą Ao, [2] Mystryl miała najwyższą władzę nad wszelką magią i mogła kształtować ją do własnej woli i mogła odebrać każdemu dostęp do Splotu i zapobiec używaniu czarów dowolnego rodzaju, a w jeszcze ostrzejszym ograniczeniu mogła zapobiec istocie używania jakiegokolwiek rodzaju magii, jeśli tylko tak zarządziła. Te warunki trwały dopóki ich nie usunęła.

Mystryl mogła nawet odciąć bogom dostęp do Splotu, lecz nie mogła odebrać innymi bogom zdolności zsyłania ich wyznawcom czarów poprzez modlitwę.

Wierna swej chaotycznej naturze, Mystryl była kochliwa i przenikliwa, kapryśna i uparta, lekkoduszna i śmiertelnie poważna.[2] Jej nastroje i stany umysłowe zmieniały się z chwili na chwile, lecz generalnie próbowała czynić to co uważała za słuszne. Wydawała się być czasami zbyt ufna i niewinna i miała tendencje odreagowywać kiedy czuła, że została oszukana. Nie ufała, lecz nie nienawidziła Shar, która szukała uzyskania kontroli nad nią przez wieki i w końcu się także zbuntowała przeciwko dobrym intencjom sugestii Selune, którą odbierała czasami jako duszącą ją swoją matczyną miłością. Kozah i Moander, którzy zdawali się zawsze rujnować to, co stworzyła bądź zainspirowała, byli jej śmiertelnymi wrogami. Zginęła, ratują Splot przed arogancją netherilskiego arcyczarodzieja Karsusa.

Drugie wcielenieEdytuj

Mystra powstała po tym jak Mystryl poświęciła siebie, by uratować Faerun od zniszczenia Netherilu spowodowanego przez Karsusa w -339 RD. Mystryl poświęciła się, by uchronić Splot nim szkody nie staną się nieodwracalne. Kiedy zreinkarnowała się jako Mystra, używała postaci wiejskiej dziewczyny uczącej podstaw sztuk magicznych, lecz bez możliwości dla arcymagostwa. Odtworzyła splot magii z kilkoma więcej zasadami i żadne zaklęcie ponad 9-ty poziom nie zadziałałoby.

Kapłani i kapłanki nowej bogini magii wysłuchali opowieści o Karsusie we snach i wizjach kiedy modlili się o czary. Było to zamierzenie Mystry, by upewnić się, że nic podobnego nie wydarzy się już ponownie. Lecz Karsus został uznany jako jedyny człowiek, który kiedykolwiek osiągnął boskość przez czarowanie, nawet jeśli była to ulotna chwila.

Wybrańcy MystryEdytuj

Mystra ustanowiła śmiertelnika Azutha jako jej pierwszego magistra, pozycję specjalnie stworzoną do rozpoznania jej najbardziej obiecującego ucznia. Z pomocą Mystry, która została jego kochanką, Azuth ostatecznie osiągnąć boski status, a w dodatku uwięził Savrasa i Velsharoona. Mystra powiedziała Azuthowi pewnego razu w Roku Wstającego Słońca (0 RD) że część jej boskiej mocy, musi zostać przekazana śmiertelnikom, która mogłaby zasnąć wśród nich, by Mystra mogła ją wezwać tylko za ich pozwoleniem. Mogłoby to pomóc im szybko się leczyć oraz rozciągnąć ich lata w rzeczywistą nieśmiertelność, lecz z drugiej strony pomogłoby im to niewiele. Wybrańcy mogliby zyskać nieco specjalnych mocy, lecz te wciąż byłyby o wiele słabsze od boskich.[3].

Bogini Wszelkiej Magii w związku z tym ujawniła się kilku śmiertelnikom, których uważała za pasujących, po raz pierwszy w sennych wizjach, a następnie osobiście i ostatecznie zainwestowała w nich część swojej boskiej mocy (znanej jako Srebrny Ogień). Elminster Aumar (który był szkolony przez Mystrę osobiście w postaci jednej z jej własnych kapłanek imieniem Myrjala [4]) oraz Khelben Czarnokij byli dwójką pierwszych.

Córki MystryEdytuj

Wkrótce stało się jasne dla Mystry, że większość śmiertelników nie była wystarczająco silna, by dzierżyć boską moc. Wkrótce zarówno umierali, spalani przez ładunek jaki nosili jak elfia królowa Aloevan z Ardeeporu, czy też przetrwali, lecz zostali omamieni i zepsuci przez ich moc tak jak mag Sammaster, który począł uważać się za boga i postawił sobie budynek poświęcony mu kultowi wyznawców (który przetrwał do dziś jako Kult Smoka). Tak więc Mystra przystąpiła do spłodzenia własnych dzieci, zwanych jako Siedem Sióstr, poprzez przyjęcie postaci półelfki Elué Shundar i związania się z Dornalem Silverhand. Elué/Mystra i Dornal wzięli ślub w Roku Spadających Gwiazd (760 RD).

Szczęśliwa para miała córkę, Anastrę Syluné, nadchodzącej zimy (Rok Śmiechu 761 RD) i sześć innych córek, po jednej na zimę: Endue Alustriel w Roku Śnieżnego Miecza (762 RD); Ambarę Dove w Roku Ostrego Ostrza (763 RD); Ethenę Astormę (znaną później jako Storm Silverhand) w Roku Panien Mgieł; Anamanué Laeral w Roku Kaptura (765 RD); Alassrę Shentrantrę, która jest dziś znana jako Simbul w Roku Tęsknoty (766 RD) i Qilué Erésseae w Roku Przebudzonego Żmija (767 RD)[3]

(Jednakże, napisano w [5] s.7 że data urodzin Sammastera była około 800 RD, kiedy był już w wieku siedmiu lat, a na s. 8 Stał się wtedy pierwszym magiem, który stał się Wybrańcem Mystry od Siedmiu Sióstr wiele lat temu. To mogłoby oznaczać, że jej nieudane relacje/nauczanie z Sammasterem nie miały nic wspólnego z jej decyzją urodzenie Siedmiu.)

Obecne wcielenieEdytuj

Pod koniec Kryzysu Awatarów śmiertelna czarodziejka zwana Midnight przyjęła imię swej poprzedniczki w chwili wyniesienia do boskości. Podobnie jak Cyric i Kelemvor nowa Mystra potrzebowała trochę czasu, by dorosnąć do roli bóstwa. Przez dekadę przy wielu okazjach walczyła ze swoim starym wrogiem Cyriciem i na pewien czas wstrzymała użycie magii przez bóstwa i śmiertelników. Jednak od tamtego czasu nauczyła się już swej roli strażnika równowagi i bezstronnego arbitra Splotu. Zwyczajowym doradcą Mystry jest Azuth, chociaż Pan Czarów nie jest z nią tak blisko, jak z poprzednią Władczynią Tajemnic. Służą mu Savras i Velsharoon, którzy w ten sposób pośrednio meldują się u Mystry. Matka Wszelkiej Magii utrzymuje także ścisłe związki z bóstwami wiedzy, takimi jak Oghma, Deneir i Milil, oraz z bóstwami magii w innych panteonach, w tym z Corellonem Larethianem, Izydą i Totem. Mimo że wciąż z pasją nienawidzi Cyrica, a powrót Bane'a postrzega z narastającą niechęcią, jej główną przeciwniczką jest Shar, która dawno temu potajemnie stworzyła Cienisty Splot, reagując w ten sposób na powołanie do istnienia przez Selune i Mystryl Splotu (do czego zresztą nieumyślnie się przyczyniła). Mystra uważa, że działania Shar są bezpośrednim zagrożeniem dla jej dziedziny i całości Splotu, i odpowiada zacieśnieniem związków z Selune. Ogłosiła swojego śmiertelnego przyjaciela Adona, byłego kapłana Sune, jako głowę jej kościoła. Midnight/Mystra zachowuje swój dom pośród mechanicznych planów Mechanusa, choć bez względu na to czy odeszła na bardziej dobry charakterem plan, czy też zmieniła swoje stosunki, by odzwierciedlały jej obowiązki, jeszcze się okaże. Wciąż jest wspierana w swojej pracy przez Elministera.

W Trylogii Awatarów Mystra została ukazana jako niezwykle potężna istota. W Cieniach Awataru jest opisana jako potężniejsza niż jakikolwiek inny bóg (poza Ao). Główny haczyk jest taki, że połowa mocy Mystry leży w jej Wybrańcach i pomniejszemu bóstwu Azuthowi; Ao zaarażnował sprawy w ten sposób, by Mystra nie władała całymi Krainami.

Choć Mystra może być najpotężniejszym bogiem, nie uratowało jej to od Cyrica i Shar, w roku 1385, kiedy te dwie grupy razem zabiły ją w jej krainie Serca Dweomeru, niszcząc go doszczętnie i rujnując kilka mniejszych krain i pomniejszych bóstw, jak zostało powiedziane na samym końcu w Wielkiej Historii Krain.

RelacjeEdytuj

Największym wrogiem Mystry jest Shar, która stworzyła Cienisty Splot w odpowiedzi na stworzenie Mystry przez Selune i narodziny Splotu, a także Cyric, który był śmiertelnikiem wraz Mystrą i Kelemvorem (z którymi Mystra utrzymywała chłodną przyjaźń). Służy jej bezpośrednio pomniejsze bóstwo Azuth, a niebezpośrednio półbogowie Savras i Velsharoon. Mystra ma także potężnych śmiertelnych sługów pośród Wybrańców, włączając w to Elminstera, Khelbena Arunsuna i Siedem Sióstr.

DogmatEdytuj

Kochaj magię za to, że jest. Nie traktuj jej jak broni, za pomocą której można przekształcać świat zgodnie z własną wolą. Prawdziwie mądry jest ten, kto wie, kiedy nie używać magii. Staraj się więc sięgać po nią tym rzadziej, im większą masz moc, bowiem często groźba lub obietnica jej wykorzystania przydaje się bardziej niż czary. Magia jest Sztuką, Darem Władczyni, a ci, którzy go otrzymali, zostali wybrani. Żyj zatem pokornie, nie okazuj dumy i zawsze pamiętaj, komu zawdzięczasz swoje umiejętności, Sztuki zaś używaj umiejętnie i skutecznie, nie zaś beztrosko i nieostrożnie. Zawsze staraj się uczyć magii i tworzyć nową.

Kler i świątynieEdytuj

Kapłani Mystry starają się zachowywać całą magiczną wiedzę tak, aby w przyszłości magia mogła kwitnąć niezależnie od tego, jako los spotka myślące rasy Faerunu lub co stanie się z mocą planów. Utrzymują sekretne biblioteki, prywatne skarbce, dobrze strzeżone laboratoria badawcze i małe, ukryte magazyny. Poszukują także istot wyćwiczonych w używaniu czarów i trzymają straż nad mocą i zachowaniem jednostek, które najprawdopodobniej otrzymają magiczną moc. Aktywnie poszukują też źródeł starej magii, często pochodzącej z grobowców czy niebezpiecznych ruin - a nawet od liczów. Uważają, że ważniejsze jest, by znać dokładną lokalizację artefaktów i przedmiotów o magicznej mocy, niż je posiadać, lecz zawsze kiedy to możliwe, starają się wydrzeć kontrolę nad takimi przedmiotami agresywnym i złym posiadaczom, a także tym, którzy są nieodpowiedzialni lub niespełna rozumu. Choć niektórzy kapłani Mystry stosują się do nauk poprzedniego, neutralnego praworządnego bóstwa, większość zmieniła charakter zgodnie z aktualnymi naukami lub odeszła od wyznania. Wszyscy, którzy pozostali, wraz ze wzrostem doświadczenia muszą konstruować coraz to bardziej zaawansowaną własną magię (albo w postaci czarów, albo przedmiotów). W ten sposób magiczne studia pozostają rozrastającą się, żywotną dziedziną, a magia nie jest postrzegana jedynie jako narzędzie władców i inżynierów, służące do poskramiania Faerunu, lecz pozostaje dziedziną cudów.

ZakonyEdytuj

  • Dzieci Gwiezdnego Pióra[6]

Gwiezdne Pióro jest zakonem bardów Mystry, którzy często służą jako informatorzy i zbieracze plotek dla kościoła i spędzają większość ich czasu w bibliotekach odkopując magiczną wiedzę i zachowując ją dla potomności.

  • Rycerze Mistycznego Ognia[6]

Kościół Mystry sponsoruje rycerski zakon paladynów, Rycerzy Mistycznego Ognia, którzy otrzymują swoje czary od Mystry. Często towarzyszą członkom kleru podczas wypraw do zaginionych skupisk starożytnej magii i tworzą także kadrę przywódców małych grup sił zbrojnych, które strzegą większych świątyń i warsztatów Mystry.

  • Zakon Spadających Gwiazd[6]

Kościół Mystry sponsoruje zakon tropicieli, znanych jako Zakon Spadających Gwiazd. Ci łowcy uzyskują swoje czary od Mystry. Służą jako dalekosiężni zwiadowcy i szpiedzy dla kościoła, a także działają z magicznymi zagrożeniami, które zagrażają naturalnemu porządkowi rzeczy, takich jak uwolniony tanar'ri i baatezu oraz stworzenia narodzone w nieodpowiedzialnym czarodziejskim eksperymencie.

PrzypisyEdytuj

  1. History of the Sisters of Light and Darkness[1998], appeared in Interplay computer game Baldur's Gate.
  2. 2,0 2,1 2,2 slade with Jim Butler (1995). Netheril: Empire of Magic. Wizard of the Coast. ISBN 0-7869-0437-2. 
  3. 3,0 3,1 Ed Greenwood (1995). The Seven Sisters. Wizard of the Coast. ISBN 0-7869-0118-7. 
  4. Ed Greenwood (1995). Elminster:The Making of a Mage. Wizard of the Coast. ISBN 0-7869-0203-5. 
  5. Dale Donova (1998). Cult of the Dragon. Wizard of the Coast. ISBN 0-7869-0709-6. 
  6. 6,0 6,1 6,2 Erik Mona; Eric L. Boyd. Faiths and Pantheons (Dungeons & Dragons: Forgotten Realms, Campaign Accessory). Renton, Wash: Wizards of the Coast. ISBN 0-7869-2759-3. 

ŹródłaEdytuj


Główne bóstwa Faerunu
Nadbóg Ao
Azuth | Bane | Chauntea | Cyric | Eilistraee | Gond | Helm | Ilmater | Kelemvor | Kossuth | Lathander | Lolth | Malar | Maska | Mielikki | Mystra | Oghma | Selûne | Shar | Shaundakul | Silvanus | Sune | Talos | Tempus | Torm | Tymora | Tyr | Umberlee | Uthgar | Waukeen
Pozostałe bóstwa Faerunu
Akadi | Auril | Beshaba | Czerwona Rycerka | Deneir | Eldath | Garagos | Gargauth | Grumbar | Gwaeron Wichura | Hoar | Istishia | Jergal | Lliira | Loviatar | Lurue | Milil | Nobanion | Poszukiwacz Wyvernspur | Savras | Sharess | Shiallia | Siamorphe | Talona | Tiamat | Ubtao | Ulutiu | Valkur | Velsharoon
Martwe bóstwa Faerunu
Amaunator | Bhaal | Ibrandul | Iyachtu Xvim | Karsus | Leira | Moander | Myrkul | Tyche
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.