FANDOM


Mycelia

Jaskinia Mykelii wewnątrz ogromnej zębatki Mechanusa

Mykelia (ang. Mycelia) [oznacza Grzybnie] to kraina mykonidów oraz ich boga Psilofyra na Mechanusie.

CharakterEdytuj

Zarodniki unoszące się w spokojnej jaskini. Jadalne grzyby rosnące .

MocEdytuj

Psilofyr, bóg - filozof mykonidów oraz pośrednie bóstwo, kontroluje tę krainę. Jest to bóstwo niekonfrontacji, pokoju ze środowiskiem ciała. Gardzi towarzystwem humanoidów i do tego samego zachęca oczekujących, gdyż cieliści są głupi i brutalni i gwałtowni. Nie pojmują co jest w życiu najlepsze.

OpisEdytuj

Kraina Psilofyra jest ukryta od większości, którzy jej poszukują. Kiedy już ją odnajdą, oto co zobaczą i poczują.

Stojąc na szczycie schodów, można ujrzeć ogromną jaskinię wydrążoną w wielkiej zębatce. Jaskinia ma co najmniej 100 mil wszerz, choć można wciąż widzieć daleko z łatwością. Jaskinia jest doskonale zaokrąglona, wszystkie stalaktyty i stalagmity perfekcyjnie uporządkowane, więc jest jasne, iż zostały ułożone w ten sposób w jakimś celu. Zapach długo rozkładającej się materii organicznej unosi się delikatnie przez nos, woń niemalże słodka i nigdy nie przyprawiająca o mdłości. Światło jest przyćmioną purpurą i emanuje z olbrzymich grzybów pokrywających podłogę niczym dywan.

Bliższe przyjrzenie się podłodze odkrywa, iż jest to ściółka materii organicznej, choć jej pochodzenie nie jest pewne. Cała jest pokryta wilgocią i rosą, a maleńkie grzyby rosną po całej krainie. Niektórzy mówią, iż te grzyby są nieuformowanymi ciałami mykonidów przygotowujących się do odrodzenia w Mykelii i dobrym pomysłem jest kroczyć ostrożnie wokół nich.

Mykonidzi wędrująca po całym obszarze i przejawiają nieco zaciekawienia niegrzybimi wizytatorami. Jednakże są wystarczająco uprzejme, by nie zbliżać się, póki się ich nie poprosi. Zazwyczaj, mykonidy rozpryskałyby zarodniki na intruza, by wywołać porozumienie, tak by dwie grupy mogły porozmawiać ze sobą poprzez myśli. Jednakże, dzięki specjalnym właściwościom Mechanusa - tym pozwalającym każdemu zrozumieć mowę każdego innego - nie jest to tutaj potrzebne. Każdy siepacz w ich obecności będzie w obustronnej telepatycznej komunikacji z mykonidami. Są one zainteresowane w wieściach ze świata zewnętrznego, lecz nie na tyle, by opuszczać krainę.

Główne MiastaEdytuj

Nie ma żadnych miast na Mykelii; mykonidzi żyją razem pod dachem zębatki. Jedyną strukturą jest Pałac Psilofyra, ogromny, pusty grzyb w centrum krainy. Grzyb znajduje się w środku jeziora, które jest bezdenne, bądź tak się zdaje - trzaskacz może płynąć i płynąć i nigdy nie osiągnąć dna. W ten sposób, Psilofyr utrzymuje wszystkich z dala od swojego domu - nie ma sposobu osiągnięcia go, jeśli moc nie życzy sobie towarzystwa.

Specjalne WarunkiEdytuj

Jak już wspomniane, nie da się napotkać Mykelii, póki się od niej nie oddala, nie znajdzie się jej póki się jej nie będzie poszukiwało. Jest to paradoks braku przemocy, wzorzec myślowy Psilofyra ustanowiony, by powstrzymać tych, których umysły są zbyt burzliwe, by pojąć w pełni co oferuje Mykelia.

Kiedy jest się w Mykeli, nie można stosować przemocy. Ci których zabawiają gwałtowne myśli są przetransportowani z dala gdzieś w Mechanusie, bez swoich towarzyszy. By znaleźć drogę powrotną, osobnik musi odpokutować za swoje przewinienie i wyrzec się kontroli nad sobą przed osądem Kręgu (ang. the Circle) (grupy dziewięciu mykonidzkich królów) kiedy powróci do Mykelii - jeśli kiedykolwiek wróci. Jeśli Krąg uzna trzaskacza za winnego, poddają go przerażającej, gnijącej śmierci (patrz mykonid).

Powietrze w Mykelii jest obciążone zarodnikami z jednej mykonidzkiej ceremonii, czy jeszcze innej. Każdej godziny, jaką spędza się w Mykelii, trzeba wykonać rzut przeciwko truciźnie, bądź oddychać jednym z sześciu rodzajów zarodników wytwarzanych przez mykonidy. Mądry trzaskacz przyniesie ze sobą maskę, by zminimalizować ryzyko.

Jeśli skoncentruje się wystarczająco, można ujrzeć dowolne miejsce w krainie, do którego ma bezpośrednią linię wzroku (czyli, nie zablokowaną przez skałę, strukturę, czy inną przeszkodę). To znaczy, że można widzieć ponad 100 mil, jeśli się naprawdę chce.

Główne PostacieEdytuj

Najważniejszą osobą poza mocą, z którą można porozmawiać jest Król Amaratta (mykonid, praworządny neutralny). Jest zmarłym ze zmieniającej plany góry - naruszył prawo wężoludzi oraz pozostawił swój lud bez przywódcy. Jest dość przyjazny, pracował niegdyś z nie-grzybami, lecz jego stosunek względem ciało-ludzi jest wciąż niejasny.

UsługiEdytuj

Dla tych z odpowiednią postacią i odpowiednią ilością brzdęku, są tu dostępne najróżniejsze grzybne derywaty. Gorące okłady, eliksiry, tusz są najpowszechniejsze, choć jest także ożywiony handel z mykonidzkimi grzybkami halucynogennymi - są doskonałe w obezwładnianiu kogoś bez przemocy, a pacyfiści planu stosują je przeciwko tym, którzy ich krzywdzą.

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.