Sferopedia
Advertisement
Mul

Mul

Mul - mieszaniec człowieka i krasnoluda. Występuje tylko w świecie Athas. Jest to sztuczna rasa, wytworzona i rozpowszechniona przez królów-czarodziei, aby utworzyć produkt łączący najlepsze cechy fizyczne obu ras. Matka w średnio 60% przypadków umiera w trakcie porodu. Kobieta decyduje się na tak wielkie ryzyko, aby wyciągnąć swoją rodzinę z długów lub ocalić kogoś od stryczka. Dziecko takie niemal natychmiast trafia do niewoli, jest szkolone na robotnika fizycznego, żołnierza lub gladiatora. Czasami niektóre muli się wyzwalają wtedy najczęściej trudnią się stróżowaniem, rzemiosłem lub nauką walki, czasami zbiegli niewolnicy uczą się by być psionem lub kapłanem. Ci, którzy uciekną, łączą się z innymi grupami zbiegłych niewolników i już nigdy nie wracają.

Istnieje instytucja mulowa-mamka, która pomaga prowadzić ciążę i poród tak, aby maksymalnie ograniczyć śmiertelność matek.

O nazwie[]

Termin "Mul" wywodzi się z krasnoludzkiego wyrazu "mulzhennedar" oznaczającego "siła".

Wymawiane jest różne w różnych miejscach. Jako mul (mool), mal (mull) lub muł (moole). Ostatnia wersja uznawana jest za obraźliwą (chociaż muły na Athasie nie występują) i może spowodować bójkę z wolnym mulem.

Cechy fizyczne[]

Posiada fizyczną siłę porównywalną do Krasnoludów, ludzkie proporcje ciała oraz ich zwinność. Dzięki temu może lepiej operować i pracować niż przedstawiciele tych dwóch ras z osobna. Średni wzrost oscyluje w okolicach 2 metrów a maksymalna osiągnięta waga to 150 kg, chociaż przeważnie jest to około 120. Uzyskanie takiej masy jest trudne dla tej rasy, gdyż ich metabolizm jest niemal stale na wysokich obrotach. Nie obrastają w tłuść, skóra jest napięta i przypomina krasnoludzką.

Twarze są jakby ludzkie, choć ze znacznie większymi łukami brwiowymi. Obie płcie są kompletnie łyse, pozbawione brwi oraz rzęs. Są tatuowani od wczesnego dzieciństwa, aby było widać czyją są własnością i jaki mają status. Wraz z rozwojem dochodzą kolejne tatuaże, wskazujące na docelowe miejsce pracy, specjalizację, osiągnięcia czy status wyzwoleńca. Uszy są spiczaste i mogą być dość wysokie.

Jednostki dość szybko mogą zacząć pracować. Już w wieku niemowlęcym są w stanie nosić cegły a mulowi bokserzy łatwiej niż ktokolwiek może znokautować oponenta. Może bez przerwy wykonywać ciężką pracę przez 24 godziny, a lżejsza praca nie powoduje zmęczenia nawet po 48 godzinach pracy. Niesamowite jest też to, że po takim wyczynie wymagają jedynie 8 godzin nieprzerwanego snu by zregenerować wyczerpanie.

Ta zmieszana rasa jest bezpłodna. Żadna kombinacja rasy i płci nie dała potomka. Jedynym wyjątkiem jest Rikus, który spłodził syna Rrkard'a.

Cechy społeczne[]

We wczesnym etapie rozwoju nie doświadczają empatii ani rodzinnego ciepła. Od małego są traktowani jako niewolnicy a rozwinięte interakcje społeczne nie są dla nich. W wielu miastach-państwach istnieje specjalne prawo zakazujące zgromadzania się mulów, nawet w ramach pracy niewolniczej, co powoduje że nawet w ramach relacji ze "swoimi" są zdystansowani, niepewni i wątpliwi. Nawet po wyzwoleniu lub dołączeniu do zbiegłych niewolników się izolują od innych.

Z powodu tego, że długi czas są niewolnikami i tak naprawdę niemal nic nie było do końca ich. Mule rozumieją pojęcia wytworzone przez cywilizację, jak np. rodzina, własność prywatna, ale mają problemy z dostosowaniem tego do własnej osoby. Będą szanować cudzą własność prywatną, ale nie będą zbytnio przywiązani do swego dobra.

Plemiona elfów mają pewną sympatię wobec nich. Ich zdaniem niesamowita wytrzymałość bardziej upodabnia mulów do elfów niż do słabych ludzi. Dlatego czasami przyjmują do siebie na stałe tego mieszańca. Mają pewność, że nie zostaną długo za nimi w tyle, a ich siła może uzupełnić pewne braki danego plemienia.

Ilość mulów, która posiada dziki talent jest wyższa od statystycznej normy ludzi lub krasnoludów, gdyż sięga około 50%.

Źródła[]

Advertisement