FANDOM


Dark Lens

Mroczna soczewka

Mroczna soczewka (ang. Dark Len) jest wypolerowanym obsydianem o kształcie jajka. Powierzchnia jest idealnie gładka a czarny kolor głębszy niż w samej Pustce. Niektórzy widzą szkarłatne pręgi, przemieszczające się po powierzchni, ale nie wiadomo na ile to jest złudzenie optyczne a na ile prawda. Przedmiot w ogóle nie reaguje na światło, nawet przez siebie go nie przepuszcza. Bije od niego intensywne ciepło, waży ok. 170 funtów.

Historia Edytuj

Stworzony został przez Rajaata u zmierzchu Czasu magii. Służyły mu do kumulowania oraz wzmacniania mocy psionicznej oraz magicznej a za jego pomocą czarnoksiężnik stworzył inne potężne artefakty, w tym trzy miecze Uciszacza, Skwar i Plagę. Posłużył się też nim aby nadać moc dla swoich Czempionów.

Pod koniec Wojny Oczyszczenia, kiedy Czempioni odkryli że zostali zmanipulowani przez swego mistrza, wykorzystali soczewkę do uwięzienia go w Pustce. Po męczącej walce czarnoksiężników Mroczna soczewka została skradziona przez dwóch krasnoludów, Jor'orsha i Sa'Rama. Byli to samozwańcy obrońcy Athasu, którzy nie chcieli by ten potężny artefakt przyniósł nowych, fałszywych bogów. Ukryli go u ujścia rzeki Rozwidlony Język, na wyspie Mytliene. Otoczyli artefakt systemem zabezpieczeń, który był zabójczy dla wszystkich dotychczasowych złodziei. Po latach krasnoludy zmarły odpierając atak złych olbrzymów, lecz powstali jako zjawy i dalej strzegą artefaktu.

Po dekadach pojawiły się banshee, które oznajmiły dwóm plemionom gigantów, że mają teraz stać się strażnikami obsydianowego kamienia i oddawać im cześć. Uwierzyli oni im i koczują teraz w tej okolicy.

Tuż przed dekadą heroizmu kamień został bezkrwawo zabrany przez sługi Tithiana , dzięki czemu możliwe było pokonanie uwolnionego Rajaata. Po tej batalii Sadira z Tyru zdobyła artefakt i próbowała zniszczyć wrzucając do jeziora lawy znanego jako "Pierścień Ognia". Próba zniszczenia okazała się być klapą. Porzuciła więc go do jego dawnej lokacji, zostawiając tam także swój oddział gwardii do dodatkowej ochrony.

Moce Edytuj

Korzystanie z soczewki jest niebezpieczne, gdyż niszczy i ciało i umysł. Ten potężny artefakt może być użyteczny tylko dla wysoko-kwalifikowanych psioników. Ciężkie jest też nawiązanie kontaktu z artefaktem, a dodatkowo każda nieudana próba może skończyć się oparzeniami.

  • Artefakt posiada gigantyczną energię psioniczną (równą kilkunastu wysokopoziomowych psionów), którą codziennie całkowicie odnawia. Wzmacnia też i moce tego, który nawiązał kontakt.
  • Może zostać też użyty do wzmocnienia magii plugawiantów, wówczas pochłaniana energia z roślin jest dziesięciokrotnie większa niż normalnie.
  • Może wytworzyć wszelkiego konstrukta, którego wcześniej widział właściciel (na oczy bądź na ilustracji).
  • Polimorfowanie siebie w cokolwiek. Aby odzyskać formę trzeba ponownie nawiązać kontakt z Soczewką.
  • Podczas podróży przez Morze Mułu nie będzie atakowany przez potwory i nieumarłych. Funkcjonuje jakby był pod wpływem wysokopoziomowego czaru znieczulenie umysłu.
  • Każdorazowe użycie (bierne lub czynne) daje małą szansę na postradanie zmysłów.
  • Niezniszczalny. Właściwie ten artefakt jest niezniszczalny. Pogłoski mówią, że nie będzie można go zniszczyć, póki królowie-czarodzieje wciąż żyją.

ŹródłaEdytuj

  • Psionic Artifacts of Athas
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.