Sferopedia
Advertisement

Mimik w piątej edycji D&D

Mimik

Mimik skarbu

Mimiki to zmiennokształtne wynaturzenia, stworzone przy pomocy magii. Ich ciała otoczone są twardą zewnętrzną muszlą, okrywającą delikatne organy wewnętrzne. Posiadają zdolność zmiany kształtu i ubarwienia, co wykorzystują w celu zwabiania nieświadomych ofiar, które następnie pożerają. Najczęściej przybierają kształt przedmiotów, na przykład skrzyń wypełnionych skarbami, posągów, drzwi, mebli. Dodatkowo ciała mimików są pokryte niezwykle lepkim klejem, który unieruchamia ofiary, pozwalając na zadawanie im ciosów przy pomocy wypuszczanych z ciała nibynóżek. Klej jest bardzo mocny i tylko wyjątkowo silny śmiałek jest w stanie uwolnić się o własnych siłach. Jedynym znanym rozpuszczalnikiem jest alkohol, klej rozpuszcza się również po śmierci mimika. Sama istota jest w stanie w każdej chwili uwolnić przylepionego delikwenta. Oprócz kleju, mogą wydzielać również wodnistą substancję o zapachu gnijącego mięsa, którą przyciągają do siebie pomniejszych padlinożerców, na przykład szczury. Mimiki są odporne na kwas oraz na działanie rozmaitych pleśni i śluzów. Poruszają się bardzo wolno, pełznąc. Ich zmysły pochodzą z rozmieszczonych na całym ciele sensorów optycznych, wrażliwych na światło i ciepło, co pozwala im obserwować ruch nawet w całkowitej ciemności. Bezpośrednie silne światło jest dla nich bolesne i trudne do zniesienia.

Istnieją dwa podgatunki mimików - mniejszy, posiadający inteligencję na poziomie ludzkim mimik pospolity i większy, nieco tylko bystrzejszy od bydlęcia mimik zabójczy. Ciało mniejszego z nich ma objętość nieco ponad czterech metrów sześciennych - wielkość dużej skrzyni lub drzwi. Zabójcze mimiki są większe i osiągają objętość 5,5 metrów sześciennych. W naturalnej postaci ciała tych istot ubarwione są na szaro, na podobieństwo granitu. Mimetyzm pozwala im upodabniać się do drewna, marmuru i rozmaitych metali. Zmiana kształtu pozwala im na znaczne modyfikacje wyglądu, nie są jednak w stanie zmienić swej masy. Pospolite mimiki potrafią się porozumiewać a nawet uczyć nowych języków. Zabójcze mimiki są na to zbyt mało inteligentne.

Zwyczaje[]

Mimiki żyją pod ziemią, w miejscach niedostępnych światłu słonecznemu. Są samotnikami, zainteresowanymi tylko najprostszymi potrzebami, takimi jak zdobycie pożywienia. Mimiki pospolite są na tyle bystre, że niekiedy handlują informacjami w zamian za pokarm. Zabójcze mimiki ograniczają swą aktywność do polowania. Nigdy nie zaobserwowano jakichkolwiek znamion moralności czy kultury tych istot. Magowie korzystający z ich usług dostrzegają jedynie brak zachwytu przy wypełnianiu poleceń.

Pierwsze mimiki zostały stworzone przez czarodziejów, szukających ochroniarzy przed łowcami skarbów. Posiłek złożony z jednego-dwóch humanoidów zaspokaja głód tych istot na kilka tygodni. Rozmnażają się przez pączkowanie, a rozmiary dorosłego osobnika osiągają po kilku latach rozwoju. Wydzieliny mimików, zarówno klejowa jak i zapachowa, są substancjami użytecznymi w procesach alchemicznych. Ich organy wewnętrzne są natomiast używane do wyrobu perfum, a w niektórych społecznościach konsumowane jako wybitny rarytas.

Mimik skarbu[]

Kolonie mimików[]

Kolonia mimików

Mimiki naśladują teren i oprawę lochu by polować dla żywności. Rzadkie okazy wykształcają głębsze zrozumienie świata i mogą komunikować się z innymi stworzeniami. W niezwykle rzadkich przypadkach grupy tych stworzeń łączą się, tworząc kolonie. Te powiązane mimiki współpracują by stworzyć większe przedmioty niż jakikolwiek samotny mimik by mógł. Kolonia mimików może współpracować by tworzyć budynki, formacje kryształów, klify, statuy i niemal wszystko czego sobie zażyczy. Pojawiające się znikąd całe wioski mogą być złożene z mimików!

Źródła[]

Advertisement