Sferopedia
Advertisement

Mefity

Mefity

Mefity są planarnymi stworzeniami podobnymi do impów. Pochodzą z planów wewnętrznych, jednak są często spotykane na planie materialnym gdzie są przyzywane przez magów. Mefity są połączone z przeróżnymi planami żywiołów, parażywiołów i pseudożywiołów, z których substancji są zbudowane. Jedynie Plan Pseudożywiołu Próżni, jako nieprzyjazny dla wszelkiego życia, nie posiada swego mefita. Plan Pseudożywiołu Pary natomiast jest domem dla mefitów pary i mefitów mgły.

Mefity z wyglądu są prymitywnymi humanoidami o niewielkim wzroście (niewiele ponad metr wysokości) i nienaturalnie wyeksponowanych rysach - zakrzywionych nosach, szpiczastych uszach, wyłupiastych oczach i przerośniętych szczękach. Wszystkie wyposażone są w nietoperze skrzydła. Ich skóra wydziela substancję zależną od planu pochodzenia, na przykład sól czy parę. Każdy rodzaj mefita wyposażony jest w broń oddechową o niewielkiej mocy rażenia, która jest zwykle używana do odstraszania potencjalnych wrogów. Mefity nie muszą jeść ani pić. Gdy wejdą w kontakt z substancją, z której są zbudowane, mogą się regenerować; co jest też jedynym sposobem w jaki są w stanie leczyć swe rany.

Mefity są tworzone przez bóstwa Planów Niższych za pomocą specjalnego czaru, który sięga po substancję na wybrany plan wewnętrzny i tworzy z niego sługę. Mefity cechują się wiernością i lojalnością wobec twórców, jednak są bezczelne i irytujące, co często gwałtownie skraca czas ich służby.

Niektórzy magowie z Planów Niższych używają mefitów jako swoiste sygnały w toczonych przez siebie wendetach. Przesłanie rywalowi określonego typu mefita ma ustalone znaczenie - mefit ognia oznacza gniew, mefit lodu zakaz wstępu na teren czarownika, mefit blasku propozycję sojuszu. Adresat przyjmuje istotę na służbę, uwalnia bądź zabija, zależnie od woli. Z powodu ich charakteru, nikt nie darowuje mefitów przyjaciołom.

Z charakteru mefity są groteskowymi, małostkowymi tyranami. Uwielbiają gnębić bezbronne istoty i przechwalać się swoimi ostatnimi postępkami. Często palą śmierdzącą fajkę lub żują podły tytoń. Nadają sobie pompatyczne, długaśne imiona w stylu "Garbenaferthal Rusałkobójca, Największy Pośród Mefitów Pary, Ulubieniec Planów Niższych". Wobec swych panów przyjmują tchórzliwą, służalczą postawę; wobec swych ofiar i siebie nawzajem są napuszonymi snobami. Mefity jednego rodzaju zazwyczaj są wobec siebie uprzejme. Wobec innych odmian są napastliwe i prowokacyjne, często wyzywając się na rozmaite pojedynki. Do ich głównych zadań należy przenoszenie wiadomości, dostarczanie przesyłek, porwania lub eskorta. Uważają się za arcyważnych wysłanników swych panów.

Trwa nierozstrzygnięta do tej pory debata, czy istoty te powinny mieć status przybysza (sferowca), czy też żywiołaka.

Rodzaje mefitów[]

 • Mefit ognia
 • Mefit wody
 • Mefit powietrza
 • Mefit ziemi
 • Mefit pyłu
 • Mefit popiołu

 • Mefit mgły
 • Mefit szlamu
 • Mefit magmy
 • Mefit minerału
 • Mefit lodu
 • Mefit soli

 • Mefit dymu
 • Mefit pary
 • Mefit blasku
 • Mefit błyskawic
 • Mefit szkła[1]
 • Mefit siarki[1]
 • Mefit lustrzany

Mefit ognia[]

Mefit dymu i pary

Te najbardziej przewrotne spośród mefitów lubują się w okrutnych żartach wyrządzanych swoim pobratymcom, na przykład spychaniu mefitów magmy do wody i patrzeniu, jak zastygają. Z wyglądu są małymi, żylastymi humanoidami o jasnoczerwonej skórze i błoniastych skrzydłach. Niektóre noszą fałszywe wąsiki, bródkę i różki. Wśród magów służą najczęściej jako rozpalacze palenisk, podgrzewacze łóżek lub zapalniczki.

Mefit wody[]

Te mefity są szczupłymi humanoidami o skórze pokrytej zielonkawymi łuskami. Ich uszy, skrzydła i przestrzenie między palcami są zbudowane ze skórzastej siateczki. Mają rybie, wyłupiaste oczy i rybie usta. Pachną solanką a ich skóra wydziela słoną wodę. Z charakteru są rubaszne i bezceremonialne, często wygłaszając złośliwe uwagi na temat swych kompanów. Żądne nowych wrażeń, często przyłączają się nieproszone do grup łowców przygód. Ich bronią oddechową jest strumień żrącej wody. Na służbie mefity wody pracują jako żywe gaśnice lub rezerwuary wody do akwariów.

Mefit powietrza[]

Mefit powietrza lub dymu

Mefity powietrza są bardzo zwinne w locie. Ich osobowość jest równie przewrotna, jak manewry. Są kapryśne, niegodne zaufania i bezmyślne. Jako kurierzy i posłańcy zwykle wykonują dobrze tylko pierwszą misję. Później porzucają swoich twórców by zwiedzać plany, przyczepić się do kogoś interesującego i coś zbroić. Od pasa w górę wyglądają jak rażąco białe humanoidy o muskularnej budowie, od pasa w dół jak wirujące tornada. W przeciwieństwie do większości mefitów, nie mają skrzydeł - do latania wykorzystują swe naturalne wiry powietrzne. Ich głowy są łyse, szczęki szerokie a w jednym z małych uszu często tkwi złoty kolczyk. Jako broni oddechowej używa wdychanych wcześniej cząsteczek piasku, żwiru lub kurzu, które wydmuchuje z ogromną siłą. Mefity te często używane są przez czarodziei jako przenośne odświeżacze powietrza.

Mefit ziemi[]

Te potężne, zbudowane ze skały mefity mają stabilne, pozbawione poczucia humoru osobowości. Uparte i niewrażliwe na obelgi, wyglądają jak małe żywiołaki ziemi o błyszczących oczach i sztywnych skrzydłach z metalu. Skrzydła są nieruchome i wydają się nie odgrywać żadnej roli w kierowanym magią locie tych istot. Mefity ziemi latają niezdarnie i śmierdzą brudem. Choć nie potrzebują jedzenia, lubią smak pożeranych klejnotów i biżuterii. By je zdobyć, często angażują się w rozmaite przedsięwzięcia zarobkowe, poświęcając im całe swoje prostolinijne zaangażowanie i niekompetencję.

Mefit pyłu[]

Mefit pyłu lub soli.

Te makabryczne stwory są zafascynowane śmiercią. Często kreują się na tragiczne lecz godne ofiary ponurego losu, bohatersko opierające się szaleństwu. Ich ulubionym powiedzeniem jest "Mefitem pyłu jestem, w pył się obrócę". Chude nawet jak na mefity, mają ciemnobrązową skórę, oczy i skrzydła. W przeciwieństwie do innych mefitów noszą ubrania, zwykle w kolorze czarnym, skrojone tak by nie przeszkadzać im w locie. W skomplikowanym kodzie Planów Niższych wysłanie komuś mefita pyłu w podarunku oznacza subtelną groźbę i sygnał, że nadawca rozgryzł wymierzony przeciwko niemu plan.

Mefit popiołu[]

Dogłębnie zdołowane i ponure, mefity popiołu służą dość dobrze jako strażnicy i posłańcy. Ich charakterystyczną cechą jest zaczepianie każdego przechodnia by użalić się mu nad swymi smutkami, frustracjami i nudą. Mają szarą, proszkowatą skórę i skrzydła, nad których niepraktycznością i tendencją do brudzenia się rozpaczają. Nie mają małżowin usznych, ale i tak słyszą wiele irytujących dźwięków, które im przeszkadzają. Ich głos jest nosowy i jękliwy. Mędrcy sądzą, że stworzenie mefita popiołu jest łatwiejsze niż innych rodzajów. Gdyby tak nie było, nikt nie zadawałby sobie trudu.

Mefit mgły[]

Mefity mgły uważają się za szpiegów z najwyższej półki. Szybko i bezwzględnie donoszą na inne mefity, które okazują litość lub popełniają inne niewybaczalne błędy. Rzadko zdarza im się angażować w jałowe konwersacje ze swymi pobratymcami. Ich skóra jest bladozielona a oczy przystosowane do widzenia we mgle. Ostro i żywiołowo rywalizują z drugim rodzajem mefitów pochodzącym z Planu Pseudożywiołu Pary - mefitami pary.

Mefit szlamu[]

Mefit szlamu lub ziemi

Te oślizgłe istoty mają w zwyczaju przymilać się do nieznajomych i, przy pomocy swoich przesiąkniętych uprzejmością, syczących głosów prawić im ociekające śluzem komplementy. Po kilku minutach tej "perswazji", proszą o pożyczkę w wysokości stu złotych monet. Mefity szlamu zbudowane są z żółtawego brudu, podobnie jak substancja ich rodzimego planu. Mają z grubsza humanoidalną postać, ale bez wyraźnych kończyn a ich skrzydła to przejrzyste zielonkawe błony, które czasami pękają. Mają ciemnozielone oczy i wiecznie uśmiechnięte usta. Śmierdzą straszliwie już z kilku metrów a ich dotyk zostawia na ubraniu niezmywalne plamy.

Mefity szlamu są tworzone by udrażniać kanały, pozbywać się odpadków i wykonywać inne niehigieniczne prace. Zwykle bardzo szybko dezerterują i zostają żebrakami. Za pieniądze, które uda im się wyżebrać, stworzenia te wynajmują czarowników, by przemienili ich w jakąś bardziej znośną postać - człowieka, elfa, orka a nawet kobolda.

Mefit magmy[]

Mefit magmy i szlamu

Mefity magmy, nazywane też mefitami lawy są najgłupszymi pośród mefitowego rodzaju i często występują jako bohaterowie dowcipów na ich temat. Są bardzo wrażliwe na te docinki i urażone łatwo wybuchają gniewem. Poza tym są raczej bierne i najspokojniejsze spośród wszystkich rodzajów tych istot. Wokół nich unosi się aura gorąca, wyczuwalna już z dziesięciu metrów. Mefity magmy są wrażliwe na działanie wody, która powoduje ich stwardnienie i znacznie spowalnia ruchy. Uwalnia się wtedy również chmura trującego gazu siarkowego.

Mefit minerału[]

Te mocno zbudowane mefity przypominają mefity ziemi. Ich skóra i nieruchome skrzydła, nie służące do latania błyszczą żyłami miki. Podobnie jak ich pobratymcy z Planu Żywiołu Ziemi, mefity te są niezgrabne i kiepskie w walce. Nie wydzielają zapachu. Z charakteru są podejrzliwe, chciwe i wyniosłe, zgodnie z naturą ich ojczystego Planu Pseudożywiołu Minerałów. Są samozwańczymi strażnikami wszelkich skarbów, nieistotne czy należących do nich samych czy do kogoś innego.

Mefit lodu[]

Mefit lodowy i pyłowy

Mefity lodu są kanciaste w budowie. Ich skóra jest przejrzysta, w barwie lodowej bieli. Zamieszkują zimniejsze części Planów Niższych unikając ognia i wszelkich istot z nim związanych. Działają z gorliwym okrucieństwem, prześcigając inne mefity w zamiłowaniu do tortur i zniszczenia. Ich bronią oddechową jest podmuch lodowych sopli. Ich głównym zadaniem na służbie jest ochładzanie pomieszczeń takich jak magazyny żywności.

Mefit soli[]

Stworzenia te wyglądają jak ziarniste białe humanoidy o skrzydłach zbudowanych z sześciennych białych kryształów. Mają duże czerwone oczy i wielkie, zębate paszcze. Jeżeli są suche, nie wydzielają zapachu. Zamoknięcie sprawia im ból i powoduje, że wydzielają solankowy odór. Sarkastyczna, jadowita natura tych istot zwykle drastycznie skraca ich długość życia. Magowie wręczający wrogowi solnego mefita deklarują otwartą wojnę.

Mefit dymu[]

Mefity dymu są leniwe i nieokrzesane. Większość czasu spędzają w niewidzialnej formie, wylegując się, kopcąc fajkę, opowiadając głupie dowcipy o swoich stwórcach i wymigując się od obowiązków. Ich broń oddechowa pozwala im tworzyć kulę dymu, której używają jako broni. Istoty z Planów Niższych używają mefitów dymu jako podarunku oznaczającego pogardę i wypowiedzenie wendetty.

Mefit pary[]

Mefit pary lub mgły

Ten typ mefita jest despotyczny i przewrażliwiony na własnym punkcie. Mefity pary uważają się za władców wszystkich mefitów i panów Planu Pseudożywiołu Pary. Również pochodzące z tego planu mefity mgły odmawiają im posłuszeństwa, co jest źródłem trwającego od wieków konfliktu. Oprócz pary kipiącej ze wszystkich porów ich skóry, stworzenia te zostawiają za sobą trop z małych kałuż niemal wrzącej wody. Z powodu swego nabrzmiałego ego są bardzo agresywne, często zasadzając się na całe grupy podróżników. Przez magów są używane do ogrzewania pomieszczeń lub napędzania silników parowych.

Mefit blasku[]

Mefity blasku sprawiają wrażenie nieustannie oszołomionych niesamowitościami Planu Pseudożywiołu Blasku. Wpatrują się często w przechodniów i zagadują ich urwanymi pytaniami o chwałę ich ojczyzny. Tak jak inne mefity, przybierają długie, dziwaczne imiona, ale nigdy ich nie zapamiętują. Mają srebrzyste ciała, w których odbija się całe ich otoczenie, duże czarne oczy i maleńkie, pryzmatyczne skrzydełka. Mają szerokie usta, a ich twarze najczęściej pozostają bez wyrazu, chyba że są właśnie w stadium swego bezładnego bełkotu. Mefitom blasku brakuje koncentracji, by wykonywać najprostsze nawet zadania. Są tworzone głównie ze względu na ich umiejętność ziania migoczącymi barwami, co bawi niektóre potężne istoty na planach.

Mefit błyskawic[]

Mefit błyskawic

Tors i kończyny mefitów błyskawic zbudowane są z cienkich, wyszczerbionych wiązek czarnych piorunów. Ich dłonie i stopy są przerośnięte, bulwowate i przeraźliwie białe. Ich bezucha głowa pachnie ozonem i nieustannie świeci, gasnąc dopiero w momencie śmierci stworzenia. Mefity błyskawic nie mają skrzydeł. W locie po prostu pędzą przez powietrze niczym gromy, najszybciej ze wszystkich mefitów. Niestety, ich zwinność nie jest najlepsza. Istoty te są bardzo energiczne, można by rzec hiperaktywne, z niegasnącą ciekawością i ciągłą żądzą działania. Mówią bardzo szybko, robiąc wiele błędów i przeinaczeń. Nie lubią walki i preferują zaprzyjaźnienie się z napotkaną istotą od zaatakowania jej. Mefity błyskawic regenerują się przy kontakcie z jakimkolwiek źródłem energii, w tym innym mefitem błyskawic. To jeszcze wzmacnia ich naturalną chęć do łączenia się w grupy. Taki samoregenerujący się zastęp jest nie do powstrzymania dla, chyba że dysponuje się szklanką wody.

Mefit szkła[]

Mefit szkła i siarki

Mefity szkła pochodzą spomiędzy Planów Żywiołów Ognia i Ziemi. Ich skóra jest gładka i połyskliwa, ale rysy kanciaste. Ich bronią oddechową jest stożek roztopionego szkła. Regenerują zdrowie pozostając w kontakcie z ciekłym szkłem lub ogniem.

Mefit siarki[]

Mefity siarki pochodzę spomiędzy Planów Żywiołów Ziemi i Powietrza. Mają żółtą, chropowatą skórę i wyglądają jak wyrzeźbione z piaskowa. Ich zionięciem jest stożek toksycznych oparów. Zdrowie regenerują mając łączność z wulkanicznymi wyziewami.

Mefit lustra[]

Są to jedyne mefity nie powiązane z żadnym żywiołem - pochodzą z Planu Luster. Są one całe gładkie i połyskliwe, a ich specjalne zdolności opierają się na iluzjach i miotaniu odłamkami szkła. Z charakteru są irytujące i złośliwe - lubią robić nieprzyjemne żarty i znęcać się nad innymi. Znudzone swoim rodzinnym planem, spędzają wiele czasu na szpiegowaniu śmiertelników z Planu Materialnego - a kiedy tylko mogą, przedostają się tam i zaczynają siać spustoszenie. Uważają się za najlepsze z mefitów, może poza mefitami błyskawic.

Zobacz również[]

Przypisy[]

 1. 1,0 1,1 Cordell, Bruce, Jennifer Clarke-Wilkes, and JD Wiker (2005). Sandstorm. Wizard of the Coast. 

Źródła[]

 • Cook, Monte. Monstrous Compendium Planescape Compendium III (TSR, 1998).
 • Cook, Monte and William W. Connors. The Inner Planes (TSR, 1998).
 • Cordell, Bruce, Jennifer Clarke-Wilkes, and JD Wiker. Sandstorm (Wizards of the Coast, 2005).
 • Gygax, Gary. Monster Manual (TSR, 1977).
 • Stewart, Doug, ed. Monstrous Manual (TSR, 1994).
 • Williams, Skip, Jonathan Tweet, and Monte Cook. Monster Manual (Wizards of the Coast, 2000).
 • Turnbull, Don, ed. Fiend Folio (TSR, 1981).
 • Varney, Allen, ed. Planescape Monstrous Compendium Appendix (TSR, 1994).
 • Williams, Skip, et al. Monstrous Compendium Fiend Folio Appendix (TSR, 1992).
 • Expedition to the Demonweb Pits
Advertisement