Sferopedia
Advertisement

Marid w piątej edycji D&D

Męski marid

Żeński marid

Marid

Marid wylał się z butli jak woda i rzekł "twoje życzenie jest dla mnie rozkazem". Przeszczęśliwy niziołek zażyczył sobie nieśmiertelności, więc marid przemienił go w rybę, która rzucała się pociesznie, aż w końcu padła. Ta ostrzegawcza przypowiastka przetrwała wieki, więc powiedziałbym, że życzenie niziołka zostało spełnione.

- Kesto Jasnooki,
gnomów właścociel Uchylonej Zasłony, księgarni w Sigil.

Maridy (ang. Marid) to dżiny zamieszkujące plan żywiołu wody. Są najpotężniejszymi i jednocześnie najrzadziej spotykanymi dżinami. Na Plan Materialny przybywają tak rzadko, że zwykle uznawane są za istoty z legend, porywające marynarzy i zatapiające statki. Maridy są również najbardziej kapryśną, indywidualistyczną i niezależną z dżinich ras, rzadko uginającą się pod cudzą wolą.

Morfologia[]

Maridy w naturalnej postaci są pięciometrowymi humanoidami o niebieskiej skórze. Świetnie pływają i mogą oddychać pod wodą, a także chodzić po niej. Jeśli zakładają ubranie, co czynią rzadko, zawsze jest to szata o strukturze nie przeszkadzającej im w pływaniu. Ich magiczne zdolności obejmują różne czary poznania, niewidzialność, płynną formę, polimorfię i czary związane z wodą. Raz do roku mogą rzucać potężny czar zmiany rzeczywistości. Zdolność tworzenia wody wykorzystują jako broń, tworząc przy przeciwniku stożek wody pod wysokim ciśnieniem lub wir wodny pod nim. Posiadają odporność na czary związane z wodą a także niewrażliwość na ciśnienie na dużych głębokościach. Są wrażliwe na magię ognia. Oprócz planów dostępnych dla wszystkich dżinów, mogą również swobodnie przemierzać Eter.

Społeczeństwo[]

Maridy tworzą na Planie Żywiołu Wody luźne imperium. Ich władca, Padyszach Kalbari zamieszkuje Cytadelę Dziesięciu Tysięcy Pereł. Każdy marid ma jakieś pretensje do szlachectwa i wszyscy noszą tytuły rozmaitych szachów, atabegów, beglerbegów lub co najmniej muftich. Również rywalizacja o tron padyszacha jest dynamiczna i obfita w nagle odkrytych "zaginionych potomków" i "dalekich krewnych". Maridy zamieszkują domostwa zamieszkane przez kilku lub kilkunastu dżinów, ulokowane w kieszonkach innych żywiołów, zapewniających wszystkie potrzebne do życia elementy. Większe grupy maridów zbierają się razem na turnieje i polowania. Uwielbiają łowy na wodne istoty i poszukiwanie pereł w morskich odmętach. W ich społeczności bardzo ceni się indywidualny wysiłek i dokonania. Maridy są również niezrównywanymi opowiadaczami, choć w ich bajaniach najczęściej przeceniają swoją rolę, umniejszając zasługi innych. W rozmowie z nimi konieczna jest czujności grzeczne powracanie od dygresji do głównego tematu.

Maridy są bardzo dumne i czułe na punkcie własnej, wyolbrzymionej godności, a każdy nietakt ze strony niższej istoty uznają za śmiertelną obrazę. Są również żarliwie niezależne i okropnie egoistyczne. Skłonienie ich do działania jest trudne i wymaga wielu pochlebstw i przekupstw. Nigdy nie ma też pewności, że wykonujący misję marid nie porzuci jej nagle pod wpływem jakiegoś impulsu i nie odda się napotkanej przypadkiem okazji do przeżycia przygody, lub pouczaniu niższych istot o wielkości swojej rasy. Z tego powodu większość magów uważa przyzywanie maridów za bezcelowe, co z kolei przekłada się na mała ilość magicznych przedmiotów, służących do ich przywoływania.

Maridy tolerują inne dżiny, traktując dżannów i dżinnów jak ubogich kuzynów, a za dao i ifrytami zbytnio nie przepadając. Inne istoty należą w całości do kategorii niższych bytów, które nie zasługują na uwagę, o ile nie są nadmiernie kłopotliwe.

Szlachetne maridy[]

Źródła[]

Advertisement