Lillend

Lillendi to istoty pochodzące z Ysgardu, gdzie służą jako gestorzy bogom zamieszkującym krainę Bramy Księżyca. Można je też spotkać na Limbo i Arborei oraz na Materialu, gdzie podróżują astralnie. Podobno dawno temu lillendi służyły bogom prawa, ale wyrzekły się ich, przechodząc na służbę Księżycowi. Lillendi od bioder w górę mają postać człowieka, na plecach potężne, pierzaste skrzydła a poniżej pasa łuskowate ciało węża. Skrzydła i łuska są zawsze pokryte niezwykłymi wzorami i mają pstrokate, krzykliwe barwy, inne u każdego osobnika. Lillendi nie noszą ubrań, poprzestając na biżuterii. Zawsze mają przy sobie broń i instrumenty muzyczne (są doskonałymi bardami). Są to istoty miłujące pokój, lubujące się w śpiewie i inteligentnej rozmowie. Są jednak bardzo niebezpieczne dla każdego, kto je obrazi. Szczególnie nieprzyjazne są w stosunku do tych, którzy próbują zakłócić pierwotny ład natury. Zazwyczaj trzymają się swoich spraw i nie są zainteresowane wydarzeniami z nimi nie związanymi. Za śmiertelnych wrogów uważają baatezu i modrony.

Lillendi są potężnymi magami, dodatkowo odpornymi na ogień i kilka rodzajów czarów. Potrafią oddychać pod wodą a ich skrzydła umożliwiają im latanie. Ich preferowaną taktyką walki jest owinięcie przeciwnika swym wężowym odwłokiem niczym boa dusiciel i zmiażdżenie go. Groźniejszych wrogów porywają z ziemi i zrzucają z dużej wysokości. Często używają też zaklętej broni.

Lillendi nie rozmnażają się płciowo. Każde z ich rodzaju potrafi począć potomstwo poprzez partenogenezę, wydając na świat dzieci podobne do matki. Dotyczy to również osobników o pozornie męskim wyglądzie. Istoty te odżywiają się zarówno strawą materialną jak i magiczną energią. W razie braku pożywienia potrafią czerpać energię ze światła księżyca albo naturalnych żywiołów, takich jak bryzy i zefiry, łagodne deszcze, rzeczne fale czy naturalne pożary. Z materialnej żywności nie pogardzają praktycznie niczym. Ich układ pokarmowy jest nadzwyczaj efektywny, czyniąc zbędnym konieczność wydalania (prawdopodobnie nie trawią pożywienia, tylko transmutują je na energię magiczną). Po spożyciu większej ilości mięsa zapadają w podobny do wężowego trawienny letarg, trwający nawet do kilku dni. Jest to popularny sposób wypoczynku. Lillendi potrafią zrozumieć każdy mówiony i pisany język, choć same wysławiają się tylko w kilku planarnych dialektach.

Status społeczny lillenda wyznacza ilość posiadanych masek totemicznych.

Status społeczny danego lillendi uzależniony jest od prostego systemu wtajemniczeń i związanego z nim posiadania rozmaitych typów masek totemicznych. Wtajemniczenia są przepustkami do ukrytej wiedzy, pielęgnowanej przez daną kastę i przekazywanej tylko jej członkom. Im więcej masek (a więc i przynależności) posiada dany lillend, tym wyższa jest jego pozycja. Poszczególne kasty specjalizują się w określonych typach muzyki, broni i magii. System ten wywodzi się z czasów, gdy kasty były po prostu rodzinami, z których każda kultywowała pewną tradycję śpiewu, walki bądź magii.

Jak głosi śpiewka, lillendi mogą wybrać czas własnej śmierci, który przychodzi gdy są zmęczone życiem i służbą bóstwom księżyca. Chwila ta nosi nazwę Cichej Godziny. Lillend żegna się wtedy z bliskimi, a po śmierci rozprasza się w mgiełkę, która jest wchłaniana przez esencję planu. Jeżeli śmierć ma nastąpić w bitwie, lillend walczy z większą niż zazwyczaj śmiałością i zapalczywością. Bywa, że lillendi zostają pozbawione daru Cichej Godziny i giną z zaskoczenia, na przykład zamordowane. Odchodzą wtedy z rozpaczą, wierząc iż nie będzie im dane połączyć się z ich bóstwami.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.