Sferopedia
Advertisement

Licz w piątej edycji D&D

Licze (lub lisze) to jedna z najpotężniejszych form nieumarłych, powstała najczęściej z magów chcących osiągnąć nieśmiertelność. Powstanie liczów oprócz magii wymaga również specjalnego relikwiarza w którym to w razie śmierci przechowywana jest dusza właściciela, która z czasem może nawet odtworzyć ciało.

Fizjologia i zdolności bojowe[]

Z wyglądu licze przypominają zasuszone ludzkie zwłoki. Ich oczodoły są czarne i puste, jednak w głębi każdego z nich znajduje się niewielki świecący punkt, służący jako oko. Licze widzą równie dobrze w bezpośrednim świetle słonecznym jak w najgłębszej ciemności. Otacza je zawsze aura chłodu i ciemności, budząca strach w mniej mężnych sercach. Zazwyczaj odziane są w poszarpane łachmany, w których jednak można się dopatrzyć świetnego kroju i bogatej formy, jaką posiadały za życia właściciela. Często szaty te mają magiczne właściwości.

Licze rzadko angażują się w bezpośrednią walkę, kiedy jednak to czynią, są straszliwymi przeciwnikami. Wszelkie słabsze istoty już na sam widok nieumarłego ogarnia panika. Dotyk licza jest tak zimny, że zadaje obrażenia już w wyniku dotknięcia, ma również właściwości paraliżujące. Same licze są odporne na zwykła broń a ich nieumarła natura sprawia, że nie działają na nie czary wpływające na emocje, umysł, chłód i elektryczność. Praktycznie wszystkie licze są potężnymi magami lub zaklinaczami, choć obowiązują je takie same ograniczenia i wymogi jak śmiertelnych czaromiotów. Wielu z nich dysponuje unikalnymi, samodzielnie opracowanymi czarami i magicznymi przedmiotami.

Pokonanie licza w walce jest bardzo trudne, ale jeszcze trudniejsze jest jego zniszczenie. Wymaga to, oprócz całkowitego zniszczenia ciała, odnalezienia i zniszczenia także relikwiarza z duszą nieumarłego, inaczej nazywanego filakterium. Ponieważ licz zazwyczaj dokłada wszelkich starań, aby dobrze ukryć i zabezpieczyć swoje filakterium, może to być zadanie długie i niebezpieczne.

Proces stawania się liczem wymaga odpowiedniego przygotowania filakterium (konieczne są czary zaklęcia przedmiotu, magicznego słoja, permanencji i reinkarnacji). Filakterium może być niemal każdym rodzajem przedmiotu, musi być jednak doskonale wykonane a surowcem muszą być materiały dużej wartości i wspaniałej jakości. Po przygotowaniu filakterium licz musi sporządzić miksturę o wysokim stopniu toksyczności, którą następnie zaklina czarami widmowej postaci, permanencji, stożka zimna, pozornej śmierci i animacji martwego. Miksturę spożywa podczas następnej pełni. Zamiast śmierci, mikstura wywołuje u maga transformację do nowej postaci. Wiąże się z tym pewne ryzyko - błędnie uwarzona mikstura skazuje nieuważnego maga na prawdziwą i nieodwracalną śmierć.

Zachowania i zwyczaje[]

Jedynym celem napędzającym egzystencję liczów jest żądza zwiększenia osobistej mocy. Jakiekolwiek inne sprawy interesują ich tylko wtedy, jeśli mają związek z ich nadrzędnym celem. Zazwyczaj egzystują w samotności, z wyboru odrzucając jakiekolwiek związki ze światem żywych. Ich zainteresowanie bywa czasami rozpalane na powrót jakimś ważnym wydarzeniem natury osobistej.

Licze urządzają swe kwatery w miejscach dobrze zabezpieczonych i nie rzucających się w oczy - potężnych twierdzach lub zapomnianych kryptach. Jeśli zdecydują się na ingerencję w sprawy zewnętrznego świata, ich potężny intelekt czyni z nich groźnych przeciwników. Jeśli mogą, polegają wtedy na swych magicznych mocach, w razie potrzeby animując do pomocy armię nieumarłych. Nieskończona cierpliwość i spryt powala im w takich wypadkach zrównoważyć słabość i głupotę słabszych nieumarłych, którymi komenderują.

Licze nie interesują się pojęciami dobra i zła i nie mają żadnych oporów natury moralnej, kiedy pokonują przeszkody dzielące je od wyznaczonego celu. Nie wynika to jednak z rzekomego "umiłowania zła" a bardziej z postrzegania żyjących jako istot o znikomym znaczeniu. Choć bardzo rzadko, spotyka się czasem liczów o bardziej szlachetnej naturze.

Licze potrafią trwać całe wieku, nie zmieniając się. Do przodu popycha je żądza odkrywania nowych aspektów magii, niedostępnych śmiertelnikom. Z powodu tej obsesji czasem zapominają całkowicie o swej poprzedniej egzystencji. Niewielu nadal korzysta ze swych dawnych imion, bezużytecznych kiedy dawno wyzbyli się resztek człowieczeństwa. Najczęściej używają ponurych imion taki jak Czarna Ręka albo Zapomniany Król. Poznanie prawdziwego imienia licza daje poznającemu niezwykłą moc, ale ściąga te na niego ogromne niebezpieczeństwo.

Odmiany[]

Alhoon (Illithilicz)[]

Licze illithidów.

Banelicz[]

Za stworzenie tych liczów odpowiada bóg Bane.

Cienisty licz[]

Użytkownicy tajemnic tak naprawdę nie rzucają czarów, więc są niezdolni zostać standardowymi liczami. Jednak pzynęta nieśmierci jest podstępna i praktykujący magię cienia już dawno zmodyfikowali rytuał by stworzyć odpowiednie filikaterium. Rezultatem jest cienisty licz, forma licza dostępna dla użytkowników tajemnic. Cienisty licz jest identyczny z standardowym liczem, z wyjątkiem tego że rzuca tajemnice zamiast czarów. Cienisty licz wygląda jak szkielet wykonany z czarnych kości lub jako wychudzona istota pokryta pyłowoszarym, pergaminowym ciałem. Wiele cienistych liczów używa klejnotów nocy gdy tworzą swoje filikaterium. Chociaż muszą ukształtować klejnot w nową formę, magia rytuału pozwala przedmiotowi zachować swoje standardowe właściwości, jak również działać jako filikaterium.

Demilicz[]

Demilicze są wyższą formą liczów, w którą przechodzą kiedy moc utrzymująca ich ciało w całości słabnie. W rezultacie demilicze przybierają postać czaszek, rąk lub innych części niekompletnego szkieletu.

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Demilicz.

Drakolicz[]

Drakolicze to smoki, które przy pomocy potężnej magii przeobraziły swe ciała w formę licza.

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Drakolicz.

Liczoczart[]

Liczoczart (ang. lichfiend) jest prawie identyczny ze standardowym liczem. Podczas gdy licz jest ludzkim czaromiotem który przedłuża swe życie poprzez nieśmierć, liczoczart jest sferowcem-czaromiotem który szuka sposobu na zwiększenie sił kosztem wolnej woli. Zostać nim może dowolny sferowiec o złym charakterze i dość potężnych zdolnościach magicznych. Jego dotyk nie powoduje paraliżu, a obłęd.

Liczoczarty nie tworzą filakteriów które mieściły by ich siły życiowe. Zdolność przetrwania zapewniają im potężni czarci patronowie lub złe bóstwa. Taki patron może w każdej chwili odwołać stan nieśmierci, natychmiast zabijając liczoczarta. Dlatego ci są zawsze całkowicie posłuszni.

Zabity liczoczart obraca się w proch, a jego siły życiowe uciekają do patrona. Patron może nadać liczoczartowi nowe, identyczne ciało... albo pochłonąć zebraną esencję, permanentnie niszcząc liczoczarta. Jedynym sposobem na doszczętne zabicie liczoczarta jest szybkie użycie cudu lub życzenia chwilę po jego pokonaniu. Dzięki temu jego patron nie odzyska już duszy swego sługi.

Nieziemski licz[]

Nieziemski licz napędza swoje istnienie nie za pomocą filakterium, a poprzez pasożyta z Odległej Dziedziny, którego otrzymał od przedwiecznego złego. Pasożyt zapewnia mu przetrwanie i nowe moce, jednak także doprowadza go do obłędu, który licz przelewa w umysły innych istot.

Porostowy licz[]

Suchy licz[]

Suchy licz (ang. dry lich) jest szczególnie okropnym rodzajem nieumarłego czarownika i ostatecznym przeznaczeniem kroczącego po pustkowiach. Suchy licz nie jest celowo zły, lecz jest pochłonięty swoim własnym interesem i posiada niewiele szacunku do żywych istot. Spędza swoją nienaturalną egzystencję kontynuując szerzenie pustkowi i zachowując cokolwiek spotkają jako wysuszone, zmumifikowane monumenty.

Suchy licz jest wychudzonym, szkieletowatym i często humanoidem (chociaż humanoidy-potwory i wynaturzenia sporadycznie podążają ścieżką kroczącego). Jego skóra jest pergaminowo sucha i przylega ściśle do kości, a gruba inkrustacja lśniącej soli pokrywa jego ciało. Dziwaczne zielone światło świeci z jego pustych oczodołów. Jest odziany tak jak był za życia, co jest generalnie prostym i praktycznym kostiumem, a nie ozdobną szatą typowego licza. Suche licze kapłani często noszą ciężkie zbroje, jako że kroczący po pustkowiach posiadają niepodatność na odwodnienie i efekty gorąca nawet zanim zostaną nieumarłymi.

Tajemnicze Pyłowe Konklawe mocno strzeże sekretu zastania suchym liczem i co najmniej jeden inny suchy licz musi uczestniczyć w tworzeniu innego. Suchy licz mówi wszystkimi językami jakie znał za życia.

Dobrzy licze[]

Arcylicz[]

Bardzo rzadko spotykana odmiana o naturze skłaniającej się ku prawu i dobru. Arcyliczami zostają najczęściej arcykapłani, którzy decydują się na przemianę w ekstremalnych okolicznościach.

Baelnorn[]

Związani z elfami. Kandydat jest poddawany boskim rytuałom Seldarine i ma istnieć, jako wieczny strażnik społeczności. Nie traci z czasem samoświadomości jak inne licze, ale potęga Baelnornów rośnie wolniej.

Relikwiarz licza[]

Nieodzownym elementem procesu przemiany w licza jest stworzenie magicznego relikwiarza, w którym nieumarły przechowuje swą energię życiową. Jeśli ów przedmiot nie zostanie odnaleziony i zniszczony, licz pojawi się znów – w 1 do 10 dni po rzekomej “śmierci”. Każdy przyszły licz musi samodzielnie wykonać relikwiarz, do czego wymagany jest atut tworzenie cudownego przedmiotu. Ponadto postać musi być w stanie rzucać zaklęcia przynajmniej 11. poziomu. Koszt stworzenia relikwiarza to 120 000 sz oraz doświadczenie. Poziom czarującego jest równy poziomowi twórcy w chwili powstania relikwiarza. Relikwiarz ma najczęściej postać zapieczętowanego metalowego pudełka, w którym znajdują się skrawki pergaminu z zapisanymi magicznymi słowami. Pudełko ma rozmiar malutki. Istnieją też inne relikwiarze – pierścienie, amulety czy podobne przedmioty.

Bóstwa[]

Znani licze[]

Galeria[]

Zobacz też[]

Źródła[]

Advertisement