Sferopedia
Advertisement
Bóstwo
Lathander p39.jpg
Lathander trzymający niemowlę w świetle wschodzącego słońca
Lathander
Tytuł(y) Pan Poranka, Świt Inspiracji, Różowozłoty Bóg
Symbol wschód słońca wykonany z różowych, czerwonych i żółtych klejnotów
Plan Ojczysty Elizjum/Eronia/Chwała Poranka; Dom Natury/Chwała Poranka
Ranga mocy Większe bóstwo
Charakter neutralny dobry
Dziedziny lekkoatletyka, narodziny, kreatywność, świt, odnowa, samodoskonalenie, wiosna, witalność, młodość
Domeny dobro, ochrona, odnowa, siła, słońce, szlachectwo
Ulubiona broń Piewca Poranka (cieżki lub lekki buzdygan)
Sojusznicy Chauntea, Gond, Silvanus, Tymora, Lurue, Tyr, Torm, Ilmater, Sune, Lliira, Selune, Oghma, Milil, Deneir, Mielikki, Eldath
Wrogowie Bane, Cyric, Malar, Shar, Talos, Velsharoon, Moander (martwy), Bhaal, Myrkul, Ibrandul (martwy)
Zwierzchnik

Symbol Lathandera

Zawsze kiedy człowiek wyrusza w podróż, zawiera nowy kontrakt lub rozpoczyna polityczny, tudzież miłosny związek, ma większe szanse powodzenia, jeśli wyszepcze modlitwę do Lathandera (la-tan-der), bóstwa świtu, odnowy i witalności. Mimo że jest jednym z najstarszych bóstw panteonu faeruńskiego, Pan Poranka zachował optymizm młodości, który czyni go doskonałym symbolem każdego początku. Zawsze chętny porzucić porażki dnia dzisiejszego i skupić się na jutrzejszych zwycięstwach, naucza doktryny aktywnych działań na rzecz dobra i ciągłej oceny tradycji społeczeństwa. Zachęca także do niszczenia nieumarłych, których uważa za złośliwe bestie, kpiące z tworzenia i prawdziwego życia. Krytycy sugerują, że niemal agresywny altruizm Lathandera często wchodzi w konflikt z zdrowym rozsądkiem. Jego próżność i entuzjazm sprawiają, że nie bierze pod uwagę konsekwencji swoich działań. Po prostu ma nadzieję na najlepsze i rzuca się na rozwiązanie problemu z rozpędu, niezależnie od implikacji. Ta skaza jego charakteru nigdy nie ujawniła się tak wyraźnie jak podczas Kataklizmu Świtu, katastrofy ustępującej tylko Czasom Kłopotów, podczas której Lathander próbował przekształcić cały panteon na swoje podobieństwo i w ten sposób wywołał wojnę między bóstwami. Jego ostateczna porażka zakończyła się zniszczeniem kilku bóstw i potężnych przybyszy, doprowadziła do upadku kilku teokracji i zapowiedziała upadek Myth Drannor. Mimo niepowodzeń odległej przeszłości wyznanie Lathandera pozostaje bardzo popularne i potężne, zwłaszcza wśród młodych szlachciców-idealistów (chociaż rzadko pośród ich rodziców). Twierdzą oni, że otrzymali osobiste zlecenie od Pana Poranka, by doglądali spraw ludzi mniejszych od nich, ponieważ szczęśliwy przypadek szlacheckiego urodzenia nakłada na nich obowiązek służby pod postacią śmiertelnych przedstawicieli Lathandera. Dla wielu młodych arystokratów najazdy w szeregach Lathandera są ostatnim aktem buntu przed przyjęciem odpowiedzialności związanej z szlachectwem. Ci o szczerym sercu pozostaną jednak w kościele i często dokonują głębokich zmian w swych społecznościach. Plebs docenia takie zachowanie, co sprawia, że Pan Poranka jest popularny wśród wszystkich klas społecznych. Kapłani Lathandera modlą się o czary o świcie. Większość ceremonii ma miejsce w chwili, gdy światło słoneczne przedziera się przez horyzont, zaś drugorzędne spotkania odbywają się w samo południe lub o zachodzie słońca. Ceremonie są radosne, chociaż dostojne, a obejmują śpiewy, składanie ofiar i rytualne picie źródlanej wody dotkniętej światłem poranka. W poranki Śródlecia oraz w wiosenne i jesienne równonoce kapłani Lathandera wykonują Pieśń Świtu, popularną i złożoną muzyczną ceremonię, przyciągającą do katedr Lathandera nawet tych, którzy go nie wyznają.

Lathander jest reinkarnacją bóstwa słońca Amaunatora, co zostało potwierdzone w czwartej edycji gry.

Historia/związki[]

Przyjazne zachowanie Lathandera sprawia, że jest on niemalże tak samo popularny wśród bóstw jak wśród śmiertelników Torilu. Jednak bóstwa mają zazwyczaj lepszą pamięć niż ich wyznawcy. Wiele z nich docenia wezwania Lathandera do działania i altruistyczne tyrady, lecz starają się powstrzymać go, by zbytnio nie naruszył istniejącego stanu rzeczy. Ma dobre stosunki z innymi idealistycznymi bóstwami, na przykład Eldath lub Lliirą, oraz tymi, które wolą koncentrować się na przyjemnych i dobrych aspektach życia, na przykład Lurue lub Siamorphe. Przywództwo nad kreatywnością zapewnia mu przyjazne relacje z Oghmą, Mililem i Gondem, a niezachwiana nienawiść do nieumarłych szybko uczyniła go sojusznikiem Kelemvora. Chauntea zdaje się doceniać jego entuzjazm bardziej niż inni członkowie panteonu faeruńskiego, być może dlatego, że rozjaśnia on jej starą duszę. Ona i Lathander wierzą, że ich losy są ze sobą powiązane i chociaż przez wieki ich romans na zmianę gasł lub się rozpalał, zawsze do siebie wracają. Lathander bardzo naiwnie obwinia bóstwa takie jak Bane, Cyric, Loviatar i Talos za większość trosk Torilu. Nie lubi zwłaszcza Shar, którą uważa za wieczną siłę zepsucia, raka na sercu każdej mrocznej intrygi przeciwko niemu lub jego kościołowi. Wierzy, że Kataklizm Świtu miał miejsce, ponieważ szpiedzy Pani Utraty potajemnie zniszczyli jego wysiłki, więc teraz snuje plany mające zapewnić, że to już się nie powtórzy. Helm żywi niechęć do Pana Poranka od czasu Kataklizmu Świtu, kiedy to Lathander przypadkowo spowodował zniszczenie kochanki Helma, Murdane, pomniejszego bóstwa porządku i pragmatyzmu. Bez wątpienia Czujny byłby rozgoryczony wiedząc, że od Czasów Kłopotów Lathander snuje intrygi i matactwa, podobne do tych, które przed wiekami spowodowały katastrofę.

Był przywołany przez harfiarzy podczas ich ataku na Sammastera. Wówczas zesłał awatara, który razem z harfiarzami zabił wielkiego proroka oraz obecnych przy nim jego wyznawców. Po walce powstała relikwia znana jako Krew Lathandera.

1374 roku RD Daelegoth Orndeir odkrył, że Lathander jest reinkarnacja dawnego Amaunatora i aby go przywrócić do oryginalnej postaci zorganizował ruch, znany jako Herezja Wschodzącego Słońca (ang. Risen Sun Heresy).

Dogmat[]

Zawsze staraj się pomagać innym, krzewić nowe nadzieje, idee i zapewniać powodzenie całej ludzkości i jej sojusznikom. Dbaj o rośliny, pielęgnuj rozwój istot, pracuj nad odnową wszystkiego co żyje. Doskonal siebie, bądź płodny w kwestiach ciała i umysłu. Obserwuj każdy wschód słońca. Unikaj wszelkiego zła. Pamiętaj że ze śmierci rodzi się życie, zawsze nadchodzi nowy poranek, a porażki można przekuć w sukcesy.


Główne bóstwa Faerunu
Nadbóg Ao
AzuthBaneChaunteaCyricEilistraeeGondHelmIlmaterKelemvorKossuthLathanderLolthMalarMaskaMielikkiMystraOghmaSelûneSharShaundakulSilvanusSuneTalosTempusTormTymoraTyrUmberleeUthgarWaukeen
Pozostałe bóstwa Faerunu
AkadiAurilBeshabaCzerwona RycerkaDeneirEldathGaragosGargauthGrumbarGwaeron WichuraHoarIstishiaJergalLliiraLoviatarLurueMililNobanionPoszukiwacz WyvernspurSavrasSharessShialliaSiamorpheTalonaTiamatUbtaoUlutiuValkurVelsharoon
Martwe bóstwa Faerunu
AmaunatorBhaalIbrandulIyachtu XvimKarsusLeiraMoanderMyrkulTyche
Advertisement