Lamia w piątej edycji D&D

Lamia

Lamie to żyjące na pustyniach magiczne bestie o złej naturze. Głowa, ramiona i tułów lamii przypominają ciało młodej dziewczyny. Od pasa w dół mają kształt czworonożnych bestii - lwów, kóz lub jeleni. Połączenie ludzkiego sprytu z szybkością i zwinnością dzikiego zwierzęcia czyni z lamii potężne przeciwniczki. Często dzierżą sztylety, których używają do oprawiania i sztukowania swych ofiar, kiedy przygotowują je do pożarcia. Ich ciała wydzielają przyjemny, kwietny zapach, który służy im do zwodzenia i usypiania czujności ofiar. Ponadto posiadają czaropodobne zdolności tworzenia uroków i iluzji, dzięki którym zapewniają sobie bierność schwytanych istot, kiedy spokojnie je konsumują. Dotyk lamii stopniowo wysysa z dotkniętego rozsądek, sprawiając że bez oporu wykonuje jej polecenia, nawet jeśli dotyczą one ataku na niedawnych towarzyszy. Do ulubionych iluzji, których używają lamie by zwabić nieszczęśników w zasięg swych dłoni należą: niewiasta w opałach, elfia dziewica oraz piękna i silna łowczyni. W razie potrzeby tworzą też obraz zagubionego dziecka lub grupy wieśniaków zaatakowanych przez bestie, samemu czekając w ukryciu aż zwiedziona zdobycz wejdzie w pułapkę.

Lamie zamieszkują ruiny opuszczonych miast lub jaskinie, położone na pustyniach i bezdrożach. Są samotniczkami, żywiącymi się mięsem głupców, którzy zbliżyli się do ich włości. W razie potrzeby uzupełniają dietę upolowanymi zwierzętami. Rzadko oddalają się na więcej niż 15 kilometrów od swej siedziby.

Lamia szlachetna[edytuj | edytuj kod]

Lamia szlachetna

Chociaż są bardziej gadzie, niż kocie, to te istoty są przodkami normalnych lamii.

Ta majestatyczna istota ma dolną część ciała wielkiego węża, górną zaś atrakcyjnego ludzkiego mężczyzny lub kobiety. Porusza się płynnymi, falistymi ruchami mając swoje czerwone oczy ciągle skierowane na ofiarę. Szlachetne lamie strzegą miejsc lub obiektów o szczególnej mocy, ukrytych w dzikich i osamotnionych regionach. Tak jak zwykłe lamie, tak i te szlachetne więżą i jedzą mięso głupców, wraz z uczonymi, którzy zakłócili ich spokój w poszukiwaniu artefaktów lub wiedzy historycznej.

Większość szlachetnych lamii żyje na pustyniach, w jaskiniach lub zrujnowanych miastach, daleko od ludzi i innych powszechnych istot, lecz kilka z nich służy Graz'zt'owi i innym władcom demonów w Otchłani. W tym przypadku wysysają one mądrość z pomniejszych demonów i zatrzymują takie sługi, podobnie jak ich krewniacy na planie materialnym czynią z humanoidami.

Szlachetne lamie nienawidzą uczciwej walki. Starają się wzmocnić swoje umiejętności, jeśli potrafią rzucać zaklęcia, używają dotyku ghula, czy lustrzanego odbicia przed rozpoczęciem walki, po czym używają wyssania mądrości, aby uczynić przeciwnika bardziej podatnym na ich osobisty urok i sugestię. Jeśli ma ona jakiś podwładnych, zwykle humanoidów zniewolonych po wyssaniu mądrości lub zwyczajne lamię, używa ich jako tarcz, samemu atakując, zależnie od swoich umiejętności, łukiem, walką wręcz lub ofensywnymi zaklęciami takimi jak błyskawica.

Podczas walki wręcz szlachetne lamię używają często długich włóczni albo starają się pochwycić przeciwnika w sploty swojego ogona. To drugie czynią wyjątkowo chętnie, gdyż w takiej pozycji mogą łatwiej stosować magiczne ataki dotykowe, takie jak dotyk ghula lub dotyk zmęczenia. Ofiara może zostać puszczona tylko w dwóch przypadkach, kiedy zginie lub kiedy zostanie niewolnikiem lamii.

Szlachetne Lamię są podatne na bezpodstawne wybuchy gniewu i agresji przez co mają najczęściej chaotycznie zły charakter. Ich zła natura wyraża się również poprzez przyjemność w oszukiwaniu i zwodzeniu. Szczególnie lubią przyjmować ludzką postać i w tej formie zwodzić innych humanoidów po czym wysysają ich mądrość (szczególnie uwielbiają pod tym względem kapłanów, mnichów i paladynów), część zatrzymują jako niewolników, a część po prostu zjadają. Szlachetne lamie mają często w swoim posiadaniu cenne lub magiczne przedmioty, wśród których najczęściej są to magiczna biżuteria i zwoje. Duża liczba tych przedmiotów wynika z faktu, że często są to "prezenty" od wydrenowanych z mądrości niewolników lub dobytek zjedzonych ofiar. Innymi cennymi przedmiotami w posiadaniu tych lamii są magiczne włócznie lub strzały, którymi posługują się w walce.

Lamie szlachetne to istoty samotnicze, jeśli jednak zdecydują się żyć wraz z jakimiś stworzeniami, to są to najczęściej hieny, gnolle lub zwykłe lamię (najczęściej ich własne potomstwo). Okazjonalnie dwie szlachetne lamie żyją przez jakiś czas razem, lecz szybko rozchodzą się swoimi drogami.

Szlachetne lamie nienawidzą i boją się nag, ze wzajemnością.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.