Sferopedia
Advertisement
Bóstwo
Labelas03
Labelas Enoreth
Tytuł(y) Dawca Życia, Pan Kontinuum, Mędrzec Zachodu Słońca
Symbol Zachodzące słońce
Plan Ojczysty Arvandor
Ranga mocy Pośrednie bóstwo elfów
Charakter Chaotyczny dobry
Dziedziny Czas, długowieczność, moment wyboru, historia
Domeny Chaos, Czas, Dobro, Elf, Wiedza
Ulubiona broń Pięciolinia Czasu (drąg)
Sojusznicy Hanali Celanil, Sehanine Księżycowy Łuk, Mystryl (martwa), Chronepsis, Shekinester
Wrogowie Bóstwa entropii, zwłaszcza Tenebrous i Yeenoghu
Zwierzchnik Corellon Larethian

Labelas Enoreth - elfi bóg długowieczności, czasu oraz wiedzy. Zgodnie z elfimi wierzeniami to od niego ta rasa ma dar długowieczności i omijania procesów starzenia. Labelas jest bogiem-filozofem, cierpliwym nauczycielem i instruktorem.

Mierzy on upływ życia przedstawicieli tej rasy, ustalając moment gdy będą mogli udać się do Arvandoru. Jako jeden z władców czasu pilnuje też, by bieg czasu był uporządkowany i chroni, by nie została nić czasu uszkodzona przez nierozważne istoty. Zna przyszłość każdego elfa, faerie czy sylvana. Przekazuje też mądrości i wiedzę, zarówno młodym jak i starym.

Legendy mówią, że poświęcił swoje oko, by mieć wgląd na przepływ czasu. Wiadomo jednak, że w okoliach Drugiego Rozbicia zaczęły ukazywać się na wizerunku Labelasa pierwsze zmarszczki, ponoć by uświadomić elfy o ich niepewnym położeniu.

Kwestia Simbul[]

Kiedy Sy-Tel'Quessir osiedliły się w Puszczy Yuir to przedstawiciele Seldarine przejmowali bóstwa tamtego ludu jako własne aspekty. Simbul[1] była boginią momentu wyboru, krawędzią pomiędzy teraźniejszością a przyszłością, tym co jest a co nie jest, ucieleśniając punkt decyzyjności. Musiała ona wybrać pomiędzy Labelasem Enorethem (bóg czasu i filozofii) a Erevanem Ileserem (bóg zmian). Wybrała ostatecznie Labelasa i powoli, powoli zanikała w jego chwale. Obecnie nawet Cha-Tel Quessir zapomnieli o tej bogini.

Informacje o niej zostały odgrzebane dopiero w roku 1368 RD przez królową Simbul z Aglarond.

Osobowość[]

Mędrzec Zachodzącego Słońca jest bogiem cierpliwym, jak przystało na dobrego instruktora lub filozofa. Persona ta jest spokojna i medytacyjna, nieskłonna do gwałtownych działań i bezrefleksyjnego rzucania słów.

Labelas symbol

Symbol Labelasa Enoretha

Swe niezadowolenie przedstawia poprzez wyraźne zniszczenie symbolu bądź miernika czasu. Zaś radość i łaskę przedstawia poprzez zesłanie następujących kamieni: czarne szafiry, kamienie duchów (wyblakła forma kunzytu), łzy królewskie, rubiny, rubiny gwiezdne, kamienie słoneczne i jadeit grobowy.

Relacje[]

Współpracuje z Sehanine w kwestii nadzorowania długości życia elfów oraz ich rozwoju w światach śmiertelników oraz pomiędzy nimi. Utrzymuje też dobre relacje z Hanali w kwestii utrzymania populacji elfów w funkcji czasu (ergo - by rodziły się nowe elfy).

W starożytności miał bliskie relacje z Mystryl, jako ludzką boginią czasu i panią tajemnic, lecz po jej śmierci i kolejnych wcieleniach ta więź osłabła. Nadal ma dobre relacje z Mystrą, lecz nie jest to aż tak silna przyjaźń.

Plotkuje się, że Labelas, Shekinester oraz Chronepsis budują sojusz.

Od Kryzysu Awatarów posiada on napięte stosunki z Clangeddinem za to, że pokonał go w walce na wyspie Ruathym. Chociaż sam Mędrzec Zachodu Słońca już porzucił urazę i chciał złożyć przeprosiny, to krasnoludzki bóg wojny powoli odpuszcza.

Podczas Czasu Kłopotów miał za sługę złotego elfa, kapłana oddanego jemu - Vartan Hai Sylvar. Podczas tych wydarzeń bóg przysporzył licznych zniszczeń i negatywnych efektów, przez co wielu tutejszych elfów porzuciło wiarę w niego. Lecz dzięki nauce na błędach i wspieraniu tuziemców odzyskał tutejszych wyznawców, zaś Vartan stał się jego wybrańcem.

Dogmat[]

Upływ czasu jest nieubłagany, lecz błogosławieństwa Dawcy Życia umożliwiają dzieciom Corellona wieść długie i owocne życie, nienaruszone upływem lat. Ocal i zachowaj lekcje historii, wyciągaj lekcje z tego, co się wydarzyło. W końcu Słońce zawsze zachodzi, zanim kolejny dzień wzejdzie na nowo. Kiedy podążasz za naukami Labelasa, czas jest po twojej stronie.

Awatar[]

Labelas Enoreth 1e

Przedstawienie z 1 edycji

Chociaż Labelas jest mężczyzną, równie często zsyła swe awatary w formie męskiej jak i kobiecej. Może nawet i androgenicznej. Zawsze jednak ma srebrne włosy i szare oczy. Ulubionymi barwami ubioru są jasne odcienie zielonego niebieskiego, białego i szarego. Zawsze jednak jest postacią jednooką.

Awatary są całkowicie niewrażliwe na efekty ograniczające poruszanie (od spowolnienia do paraliżu) oraz na te wpływające na upływ czasu. Jego wzrok może spowodować zastygnięcie istoty w czasie na czas tak długi, jak Labelas Enoreth będzie chciał. Dotykiem może postarzeć lub odmłodnieć jednostkę w przedziale +/-100 lat. Otacza się aurą, która spowalnia nieprzyjaciół a przyspiesza sojuszników.

Zazwyczaj unika walki fizycznej, lecz gdy zostanie do tego zmuszony przywoła swoją ulubioną broń - Pięciolinia Czasu (ang. Timestave). Jest to kij, który potrafi modyfikować wiek każdej istoty (od roślin aż do smoków) w znacznie szerszej skali niż przez dotyk.

Manifestacje Labelasa są nieczęste. Elfi bóg czasu woli operować subtelnymi znakami i uważnym sterowaniem czasu. Najpopularniejszymi manifestacjami są biała mgła, która otacza cel by odwrócić efekty magicznego postarzenia/odmłodnienia.

Biały Jeleń[]

Biały Jeleń Labelasa (The White Stag of Labelas) jest jego specjalnym sługą tego boga, obserwowany jedynie na Evermeet. Jest to śnieżnobiałe stworzenie, z krwistoczerwonymi oczami oraz bardzo wysoką muskulaturą. Jego obecność zawsze zwiastuje nadejście wielkich wydarzeń.

Kult[]

Elven Priests

Kapłan Labelasa (drugi od lewej)

Jego kapłani to filozofowie i nauczyciele, ich obowiązkiem głównym jest edukacja młodzieży, promocja zdobywania i szerzenia wiedzy a także praca jako archiwiści i historycy. Czczony jest głównie przez mędrców, filozofów, historyków, bibliotekarzy i wszystkich tych, co rejestrują przebieg dziejów.

Kościół Labelasa jest wprawdzie mały, lecz ma oddanych wyznawców. Ma swe przedstawicielstwo wśród wszystkich elfich kultur, a nauki są promowane do wszystkich królestw tej rasy. Duchowni są wysłuchiwani ze szczególną uwagą, gdyż filozoficzna natura i dalekosiężna perspektywa (promowane przez Labelasa i jego kler), stoją w ścisłej harmonii z ogólnym, elfim postrzeganiem rzeczywistości.

Świątynie Dawcy Życia są monumentami niedotykalnymi przez czas. Nieważne, czy postawiono z marmuru czy ze stosu gałęzi - nie ma tutaj naturalnej entropii. Centralna kaplica powinna mieć złoty zegar słoneczny, a okna tak być ustawione by tenże był naświetlany. Każdy obiekt sakralny jemu poświęcony powinien mieć dodatkową biblioteczkę. Przeważnie stawiane są na uboczu, aby pozwolić na cichą kontemplację.

Znaczenie Czasu (Marking of Time) to codzienny rytuał, odprawiany wieczorem, przy zachodzie Słońca. Zebrani uczniowie, podczas modlitwy, recytują to czego się tego dnia nauczyli, aby Opiekunowie Wiedzy z Arvandoru mogli je zapisać do niebiańskich ksiąg. Za dobrą rzecz uznaje się, gdy duchowny Labelasa odwiedzi dziecko w pierwszy wieczór po porodzie i je pobłogosławi, podczas gdy reszta rodziny wykrzykuje imiona boga czasu. Lecz nieczęsto to kapłani robią - jedynie gdy utrzymają wcześniej wizję dotyczącą danego dziecka. Do rytualnych przedmiotów wymienić można onyksowe lustro, gdyż obserwacja w czarnym odbiciu ma też uświadamiać o upływie czasu.

Jedna z największych świątyń leży w ruinach miasta Mhiilamniir, postawionej w czasach świetności cywilizacji Eaerlann, o nazwie Świątynia Poza Czasem (Temple Beyond Time). Jest to wydłużona wieża, stylizowana na klepsydrę, która nadal zachowuje stałość. Ponieważ ruiny są opanowane przez zazdrosnego i chciwego zielonego smoka Choloracridara, pielgrzymki oraz próby przebadania obiektu są realnie zablokowane. Ponoć do tej pory obiekt chroniony jest przez trzech Przędów Czasu (Timespinners) - Susklahava Orbryn, Roanmara Neirdre i Phantyni Evanara.

Święte Jezioro Eredruie znajduje się w Bristar. Woda z tego jeziora potrafi odmłodnieć, uleczyć i uzdrowić elfy, które tu przybędą i napiją się wody. Jeszcze potężniejsze właściwości posiada woda z Kielicha Labelasa.

Chociaż jest to elfie bóstwo, to czczony był też i przez nie-elfy. Było to w głębokiej starożytności, w małym królestwie Orvy (nom. Orva), obecnie są to bagna Cormyru, jako Chronos/Kronos/Karonis.

Duchowni specjaliści służący Labelasowi Enorethowi nazywani są Chronologami (Chronologian).

Jeżeli chodzi o zakony wymienić można:

  • Zakon Zachodzącego Słońca (The Order of the Setting Sun) - wspólnota archeologów, historyków, bardów, uczonych itp. Skupiają się na odzyskiwaniu porzuconej wiedzy i relikwii minionych czasów, głównie elfickiego pochodzenia.
  • Paradoksalni Rycerze (The Knights Paradoxical) - zakon strzegący zasad funkcjonowania linii czasu, ze szczególnym uwzględnieniem integralności czasu i ograniczenia chaosu spowodowanego przez magów operujących czasem, podróżników czasoprzestrzennych itd.

Ciekawostki[]

Pozbawienie się jednego oka w celu zdobycia mądrości może być nawiązaniem do nordyckiego Odyna/Wotana, który też pozbawił się oka w tym samym celu.

Źródła[]


Panteon elfi
Aerdrie FaenyaAlathrien DruannaAlobal LorfirilAngharradhAraleth LetheranilCorellon LarethianDarahl TivenarElebrin LiothielErevan IlesereFenmarel MestarineGadhelynHanali CelanilKirith SotherilLabelas EnorethMelira TaralenMythrien SarathNaralis AnarolRellavar DanuvienRillifane RallathilSarula IlieneSashelas z GłębinSehanine Księżycowy ŁukShevarashSolonor ThelandiraTarsellis MeunniduinTethrin VeraldéVandria GilmadrithYe'CindZandilar
  1. Nie mylić z czarodziejką Simbul
Advertisement