Mapa Księstwa

Księstwo (ang. Principality) to położona na Amorii- pierwszej warstwie Elizjum kraina bujnych, zielonych lasów, szemrzących strumieni i rzek i pachnących kwiatów - prawdziwa esencja pięknej i harmonijnej przyrody. Żaden z bogów nie dzierży oficjalnej pieczy nad tym miejscem. Mieszkają tu oczekujący, potężni sferowcy a nawet gestorzy, ale żaden z nich nie wyjawia nigdy imienia swego patrona. Niektórzy sądzą, iż mieszka tu mało znany bóg natury z jakiegoś pomniejszego świata na Pierwszej. Inni uważają, że tutejszy bóg rzadko przebywa w swej siedzibie, albo nie przepada za wizytami nieproszonych gości. Kolejna teoria ustanawia Księstwo źródłem niezwykłej potęgi księcia Talisida i jego wiernych towarzyszy - guardinali o mocy dorównującej bóstwom. Ostatnim z domniemanych władców Księstwa ma być żyjący w jego górach feniks - istota o mocy trudnej do wyjaśnienia jak na zwykłego mieszkańca planów.

Ukształtowanie[edytuj | edytuj kod]

Księstwo jest oddzielone od reszty Amorii pierścieniem wzgórz, przechodzących w wysokie i trudne do przebycia góry. Przez góry prowadzi do krainy kilka szlaków istnieją jednak łatwiejsze sposoby dostania się do niego. Wewnątrz pierścienia dominującym rodzajem terenu są lasy z licznymi strumieniami i dwoma jeziorami. Pomiędzy nimi co jakiś czas wykwitają pokryte łąkami pagórki i wzgórza, na których oranci wypasają owce. Czasami zdarzają się też kamienne monolity, rozsiane w pozornym bezładzie po całej krainie.

Jedynym prawdziwym miastem Księstwa jest Pax Benefice, położone nad brzegiem Jeziora Aonia. Jego przywódca, potężny krasnolud Palibar czuwa nad spokojnym i harmonijnym życiem mieszkańców. Zamieszkuje on skromną ale przytulną willę nad brzegiem jeziora, z chęcią oferując gościnę każdemu dobrze usposobionemu przybyszowi. W mieście można też spotkać wielu członków Transcendentalnego Zakonu.

Jezioro Aonia to największy zbiornik wodny krainy, zamieszkały przez niewielką grupę asrai. Jego wschodni brzeg porośnięty jest przez Las Ornwood - gęsto porośnięta i spokojna knieja, zamieszkana przez baku, nimfy, psy foo, księżycowe psy i rozmaite zwyczajne zwierzęta. Pośrodku lasu, na słonecznej polanie znajduje się zbudowany z gigantycznych, nasyconych magią krzewów żywopłotu Labirynt Ugody. Liście ligustru błyszczą feerią jasnych kolorów a nimfy doglądają i utrzymują tu porządek. Dojście do centrum labiryntu wymaga spełnienia dobrych uczynków i przejścia testów. Labirynt jest właściwie materializacją potężnego zaklęcia odkupienia i przejście jego prób pozwala na zdjęcie ze śmiałka wszelkich ciążących na nim klątw i uroków.

Na północny wschód od jeziora i miasta znajduje się klasztor Conclave Fidelis, zarządzany przez Opata Cebulona, dobrotliwego i uprzejmego człowieka. Każdy potrzebujący znajdzie tu pomoc i ukojenie.

Jezioro Serene, drugie co do wielkości, znane jest głównie ze sfory księżycowych psów żyjących na jego brzegach. Wyjątkowo potężne, nawet jak na swoją rasę, kryją się w otaczających jezioro mgłach, gotowe bronić swego terytorium przed każdym intruzem. Z istotami nastawionymi przyjaźnie nie wdają się zwykle w zbyt długie dyskusje. Dobrym przyjacielem księżycowych psów jest należący do sekty Strażników półelfi druid Ostrogołąb, który utrzymuje również bliskie relacje z żyjącym w górach feniksem.

Beztroski Półksiężyc to zajazd położony w połowie drogi pomiędzy portalem do Sigil a Pax Benefice. Zajmuje drewniany budynek z jasnymi okiennicami, dębowymi gontami i wymalowaną nad werandą twarzą w kształcie półksiężyca. Zajazd prowadzony jest przez należącą do Szyfrów Astrid.

Portal do Sigil leży na obrzeżu Księstwa i zbudowany jest z dwóch kamiennych monolitów, na których spoczywa trzeci. Prowadzi on w pobliże Wielkiego Gimnazjonu a klucz stanowi specyficznie ukształtowana moneta.

Gniazdo Feniksa[edytuj | edytuj kod]

Feniks obserwujący swoje Księstwo

Uważane przez wielu za siedzibę prawdziwego władcy Księstwa, Gniazdo Feniksa leży na szczycie najwyższego szczytu gór okalających tą krainę. Jest to przepastnych rozmiarów konstrukcja zbudowana ze słomy, ziół, małych gałązek, błyskotek i owczej wełny. Dotarcie do samego gniazda jest trudne i wymaga długiej wspinaczki po niegościnnych i niebezpiecznych klifach. Gospodarz - majestatyczny, upierzony na czerwono olbrzymi ptak o rubinowych oczach zawsze jest w domu, kiedy zbliżają się do niego goście. Feniks posiada znaczną moc i wiedzę, lecz jednym i drugim dzieli się raczej oszczędnie i tylko z istotami, które uważa za godne. Po Księstwie chodzą plotki o nadchodzącym ważnym wydarzeniu z udziałem feniksa. Jedni mówią, że życie wiekowej istoty zbliża się do końca, inni twierdzą, że wysiaduje on jajo, z którego niebawem wykluje się młody feniks.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Planes of Conflict
  • The Deva Spark
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.