FANDOM


Kotowate to rodzina drapieżnych ssaków. Jej duzi przedstawiciele, to jedni z najefektywniejszych myśliwych w świecie zwierząt.

Kot dziki i domowyEdytuj

Najmniejszy przedstawiciel rodziny, w wielu światach występujący wyłącznie jako forma udomowiona. Koty są świetnymi łowcami o wyostrzonych zmysłach słuchu i węchu a także naturalnej zwinności i wdzięku. Z racji rozmiarów, głównymi obiektami ich polowań są myszy, szczury i inne małe zwierzęta.

Kot elfickiEdytuj

Elfickie koty to odmiana wyhodowana przez elfy i posiadająca pewne magiczne cechy. Wykazują się mniejszą od ludzkiej, ale zdecydowanie większą niż zwierzęca inteligencją, która pozwala im władać własną mową i opanowywać w nieskomplikowanym stopniu inne języki. Mają nadnaturalną zdolność skradania się i niezwykle wyczulone zmysły. Posiadają wrodzoną zdolność terramorfii i powiększenia swych rozmiarów, których mogą używać raz lub dwa razy dziennie. Są bardzo skoczne, zwinne i lubią wodę. Futro kotów elfickich ma kolor szarobrązowy z czarnymi pasami.

GepardEdytuj

Gepardy to koty średniej wielkości i szczupłej budowy ciała. Mają futro barwy piasku, z czarnymi plamami. Ich pazury, w przeciwieństwie do innych kotowatych, są cały czas wysunięte. Myśliwskimi atutami gepardów są: świetne zdolności skradania się i kamuflażu oraz umiejętność niezwykle szybkiego biegu. Gepardy polują najczęściej na antylopy i inne kopytne, zamieszkujące sawanny i łąki. Choć są czułe na punkcie terytorium, często żyją w parach lub małych rodzinach.

JaguarEdytuj

Jaguary to potężne koty o silnie rozwiniętym umięśnieniu. Ich barwa waha się od jasnożółtej do rdzawobrązowej z czarnymi plamami. Jaguary są waleczne i nie wahają się atakować każdej istoty, którą uznają za zagrożenie. Najczęściej skradają się cicho, dopadając ofiarę za pomocą potężnego skoku. Koty te zamieszkują tropikalne dżungle, spędzając większość czasu na drzewach. Świetnie się wspinają, pływają i polują. Są samotnikami, łączącymi się w pary tylko na krótki okres godów.

LampartEdytuj

Lamparty, zwane też panterami albo leopardami, to pełne wdzięku koty o długim ciele i względnie krótkich nogach. Ich futro ma kolor płowo do brązowego z romboidalnymi plamami. Podobnie jak jaguary, są silne i skoczne. Są to samotniki, spotykane na pustyniach, równinach, skalistych wyżynach i w górach. Aktywne we dnie i w nocy, polują na duże, zwykle roślinożerne zwierzęta. Dobrze pływają i chodzą po drzewach, gdzie zwykle zaciągają swój łup, aby w spokoju go pożreć. Samice rodzą od 1 do 3 młodych, które wychowują przez dwa lata.

LewEdytuj

Zwane królami zwierząt, te dostojne koty o złotym futrze należą do najpotężniejszych członków swej rodziny. Cechą charakterystyczną samców jest potężna grzywa. Lwy żyją i polują w stadach, w których główną rolę podczas polowania odgrywają samice. Lwy są świetnymi myśliwymi, głównie dzięki swej zwinności, skoczności i wyczulonym zmysłom. Polują nawet na potężne zwierzęta, jak zebry i żyrafy. Preferują ciepły klimaty, zamieszkując głównie sawanny, dżungle, pustynie i tropikalne mokradła. Są bardzo wyczulone na punkcie swego terytorium, którego zaciekle bronią.

Złowieszczy lewEdytuj

Złowieszcze lwy osiągają nawet 6 metrów długości i ważą do 1750 kilogramów. Zwykle rzucają się na ofiarę, skacząc na nią i gryząc oraz rozrywając pazurami tylnych łap. Często skaczą też na stworzenia większe od siebie.

OcelotEdytuj

PumaEdytuj

Zwane też lwami górskimi, pumy są mniejsze i słabsze od lwów. Samce i samice są do siebie podobne, różniąc się tylko nieznacznie rozmiarem. Pumy są ostrożniejsze i mniej agresywne od swoich większych kuzynów. Nigdy pierwsze nie atakują humanoidów. Ich ulubionymi ofiarami są jelenie. Zamieszkują obszary ciepłe i umiarkowane, zwykle góry, lasy, równiny i mokradła. Są samotnikami, nie łączącymi się w pary poza okresem godowym. Cechują się wysoką zdolnością adaptacji, która umożliwia im życie w pobliżu osiedli ludzkich.

Lew plamistyEdytuj

Spotykany głównie w czasie epoki lodowcowej, jest większą, groźniejszą wersją zwykłego lwa. Ma pstrokate futro.

Ogromny ryśEdytuj

Rysie wyróżniają się pędzelkami na uszach i policzkach, krótkim kępkowatym ogonem i pstrokatym ubarwieniem. Mają zbite, muskularne ciało z silnymi nogami i mocno rozwiniętymi pazurami. Z inteligencją nie ustępującą ludzkiej jest najinteligentniejszym z wielkich kotów, co czyni go groźnym przeciwnikiem. Bystrość rysi pozwala im na częste zaskakiwanie przeciwników i omijanie zastawionych sideł. Rzadko atakują humanoidów. Rysie zamieszkują iglaste lasy i zarośla w zimnych strefach klimatycznych. Polują głównie nocą, czyhając na gryzonie, małe kopytne, ptaki i inne nieduże zwierzęta. Ogromne rysie mówią własnym językiem, co pozwala im na znacznie lepszą współpracę między sobą.

Skalny kotEdytuj

TygrysEdytuj

Tygrysy to największe i najgroźniejsze z kotowatych. Łatwo je rozpoznać po czerwono-pomarańczowym futrze w czarne pasy. Są niezwykle zwinne, silne i spostrzegawcze, a zdolność adaptacji sprawia, że występują w każdym klimacie, od arktycznego do tropikalnego, preferują jednak lasy. Świetnie pływają, biegają i wspinają się po drzewach. Rzadko walczą między sobą, jednak zazdrośnie bronią swych terenów łowieckich. Znane z krwiożerczości, polują głównie na zwierzęta hodowlane i rogaciznę, jednak nie wahają się zaatakować człowieka.

Czerwony tygrysEdytuj

Zwierzęta zwane również śnieżnymi kotami. Ta odmiana tygrysa występuje w znacznej obfitości na Północy Faerunu. Sierść stworzenia zmienia się wraz z porami roku - jest rdzaworuda jesienią, białocętkowana zimą, a złotobrązowa wiosną i latem. Czerwone tygrysy są wytrzymalsze i agresywniejsze niż ich kuzyni żyjący w innych regionach.

Złowieszczy tygrysEdytuj

Złowieszcze tygrysy mają do 11 metrów długości i mogą ważyć nawet 3 tony. Zwykle skaczą na ofiarę i gryzą ją oraz rozrywają pazurami tylnych łap.

Legendarny tygrysEdytuj

Legendarny tygrys jest najzacieklejszym i najgroźniejszym lądowym drapieżnikiem w królestwie zwierząt. Osiąga długość od 2,4 do 3 metrów i waży do 300 kilogramów. Legendarny tygrys najchętniej atakuje z zasadzki, skacząc na ofiarę.

Tygrys szablozębny (similodon)Edytuj

Ta, w wielu światach wymarła, odmiana tygrysa cechuje się potężnymi, długimi kłami, zdolnymi do zadawania straszliwych ran. Silnie rozwinięte szczęki powodują, że szablozębne tygrysy są groźnymi przeciwnikami. Poza tym są bardzo podobne do zwykłych tygrysów.

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.