FANDOM


Mortuary03

Architektura Kostnicy

Kostnica jest budowlą znajdująca się w Ulu jednej z części miasta Sigil. Stanowi ona główną siedzibę frakcji Grabarzy.

Ulice wokół Kostnicy (ang. the Mortuary), domu nieczystości Sigil,wydają się być zapełnione tanimi tawernami i pensjonatami. Wiele z biedoty okolicy zyskuje dodatkowy brzdęk za dostarczanie trupów Grabarzom. Ci Zbieracze (ang. Collectors), jak się ich zwie, otrzymują marny pieniądz za każde przywiezione ciało; kilka niewielkich grup regularnie patroluje Ul oraz Rów, gdzie ludzie topią się każdego dnia.

PołożenieEdytuj

Mortuary02

Położenie i mapa Kostnicy

Kostnica znajduje się pomiędzy Aleją Czarnych Cieni (ang. Blackshade Lane) i Placem Szmaciarzy (ang. Ragpickers Square) w posępnej części Ula. Cały obszar wokół niej natychmiastowo wydaje się ponurawy i zacieniony: doskonały dla beznamiętnych Grabarzy. Złowieszcza struktura przypomina krępą, groźną kopułę, z gromadą bezokiennych krypt bezładnie rozmieszczonych wokół niej. Kolczaste, czarne przypory rozchodzą się promieniście z jej środka. Choć około 250 Grabarzy może mieszkać tutaj w rozsądnych warunkach, Kostnica zazwyczaj mieści ich jedynie 50 do 200, czyniąc ją jedną z najrzadziej zaludnionych siedzib frakcyjnych, które oferują lokum. Wiele obszarów pozostaje puste przez długie godziny; jednakże, urzędu frakcji w wieży pozostają bardzo zajęte w czasie dnia, a śpiący Martwi wypełniają dormitoria nocą.

DziedziniecEdytuj

Mortuary

Kostnica i jej brama wejściowa

Kostnica ma niemało portali - istotna cecha, gdyż Grabarze przygotowują zwłoki (poprzez mumifikację, balsamowanie itp.) i wysyła je na cmentarzyska na innych planach bądź zsyła je do Planu Żywiołu Ognia do kremacji. Bez Martwych, nie byłoby miejsca dla żywych w Sigil!

Śmiałkowi zbliżający się do Kostnicy na pogrzeb pierw spostrzegają monument na wolnym powietrzu bądź też publiczny memoriał. Za opłatą, Grabarz doda imiona zmarłych krwawników do tego Rejestru Zmarłych (ang. Roll of the Dead). Ludzie wypełniali memoriał niewielkimi wyrytymi imionami przez stulecia.

Wielki GmachEdytuj

Mortuary04

Główne piętro Kostnicy

Przejście przez frontowe wrota i wspinanie przez główne stopnie prowadzi gości do Wielkiego Gmachu (ang. the Great Hall). Odbierani tutaj są ważni goście czy grupy pogrzebowe. (Same ciała są wprowadzana przez pomniejszą bramę z tyłu budynku.) Ten nieskazitelny gmach zarezerwowany jest wyłącznie do użytku ceremonialnego. Pięciu Grabarzy stoi tu na straży cały dzień (i jedynie dwóch nocą) i służą także jako przewodnicy dla jakichkolwiek gości mających sprawę w budynku.

Śmiałek nie zajdzie daleko nim nie zauważy hord nieumarłych krążących po Kostnicy. Nieumarli o wolnej woli jak upiory, widma i o wiele potężniejsze okazy zazwyczaj unikają publicznych obszarów. Pomniejsi nieumarli jak szkielety i zombie służą frakcji jako pracownicy. To oni są przyczyną antyseptycznego zapachu miejsca - wygląda na to iż Martwi lubią mieć nadzwyczajnie czysto. Niemniej jednak żadna ilość szorowania nie usuwa pylastego zapachu jaki wiek nadał Kostnicy ani też leżącemu poniżej odorowi rozkładu.

Gmach PamięciEdytuj

Grupy pogrzebowe przechodzą z Wielkiego Gmachu przez centralną komnatą (zarezerwowaną na zgromadzenia Grabarzy) by oglądać zmarłych w Gmachu Pamięci (ang. Memorial Hall) bądź w przedpokoju. Grupa przenosi się następnie w jedną z połowy tuzina komnat grzebania zwłok wypełniając obwód głównego piętra. Chłód narasta z czarnych płyt chodnikowych tych przyćmionych, cichych pokoi. Portale tutaj prowadzą do ważnych pierwszych światów i do miejsc na neutralnych Planach zewnętrznych: Arkadii, Mechanusie, Acheronie, Limbo, Ysgardzie i Pandemonium.

W dodatku do straży w Wielkim Gmachu, sześciu Grabarzy stoi na straży pokoju obszaru wyłącznego dla Grabarzy na głównym piętrze. Pokój zapisów gromadzi tutaj informacje o pogrzebaniach i członkostwie frakcji. Otwiera się na bibliotekę, której setki ksiąg i zwojów dotyczy niumarłych, filozofii śmierci, praktyk pogrzebowych, list miejsc pochówku i magii nekromantycznej. Na odległym krańcu Kostnicy (również dostępnym wyłącznie dla członków frakcji) znajduje się kuchnia, refektarz, wspólna komnata oraz dormitoria Grabarzy (każdy do 20 Martwych). Schodami na górę jest jeszcze więcej dormitoriów i wspólnych pokoi.

Górne piętroEdytuj

Mortuary05

Górne piętro oraz Nadkrypta Kostnicy

Martwi wykonują większość swojej pracy w centralnej części górnego piętra. W jednym pokoju otrzymują, w inwentarzu, oraz segregują zwłoki przed wysłaniem ich do przyległej komnaty balsamującej. Także niedaleko znajdują się dwie komnaty, gdzie Martwi przygotowują ciała do pochówku. (Jedno zawiera portal z Więzienia; sprawni Łaskobójcy posyłają martwych więźniów bezpośrednio do Kostnicy.) Kilka specjalnych komnat pogrzebowych na tym poziomie utrzymuje portale do Wyższych jak i Niższych Planów.

W jednym skrzydle spoczywa komnata rady, gdzie sekretarz faktola przeprowadza spotkania. Ciemna boazeria pokrywa jej ściany, przerwana przez masywny miedziany symbol Grabarzy. Stół z głębokiej mahoni dominujący komnatę posiada sekretną dźwignię otwierającą klapę do komnaty zapisów frakcji poniżej.

ZbrojowniaEdytuj

Także w tym skrzydle znajduje się zbrojownia frakcji, która może wyposażyć około 100 Martwych. (Frakcja może także wyposażyć członków z jej głównych zbrojowni w katakumbach Kostnicy, ciężko strzeżonych przez nieumarłych. Stamtąd, osoba może wędrować prosto do nekropolii i krypt, które Martwi utrzymują poniżej Klatki. O katakumbach Kostnicy powiada się, iż kryją niezliczone portale, zwłaszcza te do krain potęg śmierci.)

Urząd Sekretarza TrevantaEdytuj

Sąsiadujący ze zbrojownią jest urząd Sekretarza Trevanta (ang. Secretary Trevant). Ta wyposażona z przepychem komnata przywołuje na myśl trumnę - jej wypolerowane drewno zaakcentowane przez mosiężne dodatki i miękkie włókniste zasłony. W czasie dnia, Komosahl Trevant - mianowany sekretarz Skalla i drugi w dowództwie - pracuje tutaj z dwoma wysokopoziomowymi ochroniarzami. Trevant zajmuje się codziennymi kwestiami i sprawami Sigil, dostarczając Skallowi czasu na dalekosiężne planowanie i spotkania faktolskie.

Trevant jest poważnym i uczonym magiem w średnim wieku, który typowo nosi szaty z bogatego, czarnego aksamitu i głębokiego, purpurowego jedwabiu. Podczas gdy wielu Grabarzy działa zimno i zdystansowanie, Trevant wydaje się być znacząco charyzmatyczny - przynajmniej na wierzchu. Poniżej, jest twardy i manipulacyjny.

Skall nie miał tak dobrego drugiego w dowództwie przez stulecia. Trevant wie, iż Skall jest liczem i nie może się doczekać dnia, kiedy faktol zainicjuje go ku następnemu etapowi śmierci. Prawda jest jednak taka, iż Trevant wydaje się być zbyt zajęty pasją by osiągnąć ten cel. Skall wykorzystuje go dla jego administracyjnych umiejętności: pozwalanie sekretarzowi zajmowanie się szczegółami daje faktolowi czas na kontemplacje jego obecnego stanu śmierci.

Trevantowi nie przeszkadza jego pozycja; przyjmuje sprawy tak jak się wydarzają. Choć pragnie osiągnąć ostatecznie Prawdziwą Śmierć, uważa kierowanie frakcją jako przeznaczoną mu część tego etapu jego egzystencji. Ten Inicjata Pierwszego Kręgu jest preferowany by zostać faktolem, jeśli Skall odstąpi (marna szansa). Jest zawsze uczciwy dla Grabarzy - i surowy dla wrogów frakcji. (Trevant uważa spięcie z Martwymi jako znak, iż skurl osiągnął koniec swojego obecnego stanu śmierci, toteż pomoże on antagoniście w przeprawie do następnej.)

Urząd FaktolaEdytuj

Obok urzędu Trevanta znajduje się urząd faktola. Biurko dominuje komnatę: blok czegoś wyglądającego jak marmur z biegnącymi przez niego czerwonymi żyłami. Zdają się pulsować, jak gdyby pompowały przez siebie krew. Półki ciągnące się po ścianach utrzymują starą sztukę, eliksiry i zwoje oraz skrywają sekretne skrytki kryjące rzadkie skarby. Osoba może spotkać tutaj Faktola Skalla przez 25% czasu. Spędza on bardzo wiele reszty jego godzin w cytadeli Grabarzy na Planie Negatywnej Energii; portal prowadzi tam ze wschodniego gabinetu tutaj. Nocą, po wyjściu Trevanta, symbole strachu strzegą wszystkich wejść do urzędów. Jednakże, pomimo faktu, iż komnaty są ciemne oraz obecne są zombie, nie przyjmuj, iż Skall nie jest tutaj obecny.

NadkryptaEdytuj

Szczytowy poziom Kostnicy, Nadkrypta (and. Overvault), stanowi wielką komnatę tuż pod kopułą budynku. Od wąskich balkonów wzdłuż jej obwodu, portale prowadzą do Planów Żywiołów. Surowe kwatery faktola na tym poziomie kryją niektóre z jego osobistych dóbr. Jako iż faktol nie potrzebuje snu, trzyma tutaj łoże dla wizerunku. Komnata wydaje się nieprzenikalna dla niechcianych gości, z jej czarodziejsko zamkniętymi drzwiami ozdobionymi symbolami strachu, jej oknami okratowanymi ścianami mocy oraz strzeżonymi symbolami beznadziei, a jej ścianami i stropami skonstruowanymi ze specjalnej zaprawy uniemożliwiającej przejście fazowym bądź eterycznym stworzeniom. Co więcej, chowaniec faktola glabrezu zazwyczaj przebywa w kwaterach Skalla.

Laboratorium wszerz Nadkrypty zarezerwowane jest dla czarodziejów Martwych. Grabarze gromadzą tutaj zwyczajny alchemiczny ekwipunek tak jak komponenty zaklęć i składniki eliksirów. Ciekawscy śmiałkowie znajdą tutaj kilku czarodziejów i garść straży zombie juju w laboratorium. Jarzące się przejście zdobi jedną kamienną ścianę strażniczego pokoju Nadkrypty: stały portal do miasta na Zewnętrzu Xaos. (Przy okazji, Grabarze wykorzystują ten portal do przemycania ludzi z miasta na rozkaz faktola.) Sześciu Martwych na straży tutaj upewnia się, iż jedynie członkowie frakcji korzystają z portalu. Kapłani Martwych odwiedzają kaplicę obok tej komnaty strażniczej dla swojego oddania bogom śmierci i powiązanych dziedzin. Ołtarz z czarnego kamienia spoczywa w centrum komnaty, purpurowe i czarne arrasy zdobią mury, a koksowniki ćmią się w narożach. Kapłani przeprowadzają obrządki regularnie, dniami i nocami. Wysoka Kapłanka Grabarzy, Oridi Malefin (kobieta, diablę, kapłan Śmierci, neutralny), przesiaduje tutaj kiedy nie jest zajęta różnymi pogrzebami.

Ciemnoskóra Oridi posiada dodatkowe oko na środku jej czoła oraz długi, łuskowaty ogon. Jej wychudzona twarzy wygląda dość staro, lecz nie świadczy o jej dwóch stuleciach życia. Niegdyś, Oridi może czciła jedno z bóstw śmierci. Jednakże, dawno temu stała się ona kanałem dla siły, którą te potęgi reprezentują. Ze wszystkich Grabarzy jakich śmiałek może spotkać poza Planem Negatywnej Energii, to ona stoi najbliżej Prawdziwej Śmierci.

Członkowie frakcji widzą wysoką kapłankę przeprowadzającą regularne obrządki dla Grabarzy i wędrującą korytarzami. Wydaje się być bardziej martwa niż wielu z nieumarłych pośród niej. Jeśli osoba zyska jej uwagę - a jedynie Grabarz ma szansę - Oridi może podzielić się jej myślami na temat nekromancji, procedur pogrzebowych i natury śmierci. Spędziła wiele dekad w tym szczególnym etapie, dzięki jej filakterium długich lat (ang. phylactery of long years), ponieważ czuła, iż powinno być to jej ostatnie przed Prawdziwą Śmiercią. Akceptuje to, iż osiągnie ten ostateczny cel w najbliższej dekadzie czy dwóch.

Grabarz doświadczający kryzysu wiary zazwyczaj poszukuje porady Oridi. Oczywiście, może ona zignorować skurla. Lecz znowuż, może się obrócić i wyjaśnić sprawy powolnym głosem przypominającym zimny, zawodzący wiatr. Rozmawianie z Oridi pomaga Grabarzowi zrozumieć drogę Martwych - choć posyła to jednocześnie dreszcze wzdłuż jego kręgosłupa.

Poza KostnicąEdytuj

Grabarze uważają cmentarzyska, katakumby i mauzolea za miejsca schronienia. Martwi wkraczają w takie obszary bez strachu o ich nieumarłych strażników, którzy zaatakują jakichkolwiek prześladowców. Wiele członków frakcji gromadzi się w tawernach jak Biała Szkatuła (ang. White Casket) w Niższej Dzielnicy i Plamistym Szczurze (ang. Speckled Rat), gdzie podpisują "Kontrakt" (ang. the Contract) ze skurlami zdesperowanymi o brzdęk: Grabarz płaci złotem czy dwoma za własność ciała biednego Klatkarza - oczywiście kiedy skurl umrze.

ŹródłaEdytuj

  • Factol's Manifesto
  • Planescape - The Eternal Boundary
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.