Sferopedia
Advertisement

Kobold w piątej edycji D&D

Kobold

Urd

Koboldy to rasa małych, tchórzliwych i sadystycznych istot o gadzim wyglądzie. Są to mierzące do metra wzrostu humanoidy posiadające gadzią, zazwyczaj ubarwioną na zielono skórę. Istnieją także koboldy o skórze w odcieniach od ciemnego brązu do niemal ciemnej czerwieni. Ich ciało ma zapach podobny do zapachu mokrego psa lub nieświeżej wody. Głowa istoty posiada cechy gadzie i psie. Znajdują się na niej dwa małe rogi, nie nadające się do walki. Oczy koboldów mają pomarańczowe białka, natomiast źrenice są czerwone. Znakomicie widzą w ciemnościach. Koboldy mają mały, niechwytny ogon, który czasem ozdabiają. Ich szaty to brunatne, zielone lub czerwone łachmany ze skóry. Ponieważ są niepozorne, a ich język przypomina ujadanie małych piesków, koboldy nie są zwykle brane poważnie, co dla wielu lekkomyślnych awanturników skończyło się fatalnie. To, czego natura poskąpiła im w sile i wytrzymałości, nadrabiają bowiem koboldy szybkością i zaciekłością.

Ulubioną taktyką walki koboldów jest wykorzystanie atutów terenowych i podstęp. Dużo czasu spędzają na tworzeniu pułapek i mechanizmów obronnych, takich jak wilcze doły. W czasie walki istoty te stosują fortele, zwykle lubią mieć przewagę liczebną bojąc się ataku w pojedynkę. Uwielbiają ataki z góry, zwłaszcza ze skał, zrzucając na przeciwnika smołę lub jadowite robactwo. Strzelają z proc i małych kusz, używają też włóczni. Zazwyczaj dokładnie analizują swoje szanse, zanim zdecydują się na walkę, chyba że przeciwnik należy do którejś ze znienawidzonych ras. Po utracie przewagi liczebnej szybko tracą morale i rzucają się do ucieczki.

Koboldy żyją w ciemnych miejscach pod ziemią lub w gęstych lasach. Są doskonałymi górnikami i chętnie osiadają w terenie bogatym w surowce mineralne. Typowe koboldowe plemię liczy od 40 do 400 samców, o połowę mniej samic i od 4 do 40 młodych. Porządek zapewniają dowódcy i ich ochroniarze a czasem również szamani. Koboldy są gatunkiem jajorodnym. Każdy szczep pielęgnuje jednocześnie od 30 do 300 jaj. Oprócz tego plemionom koboldów często towarzyszą żyjące z nimi dzikie zwierzęta: dziki lub ogromne łasice. Plemiona koboldów dzielą się na klany, tworzące grupy bojowe. W skład klanu wchodzi do dziesięciu rodzin, a każdy klan kontroluje obszar około 15 kilometrów kwadratowych. Koboldy są nieufne wobec obcych i najczęściej traktują ich wrogo. Lubią zabijać jeńców i ich zjadać, a czasem sprzedają ich jako niewolników. Łączy je nienawiść do istot baśniowych, gnomów i chochlików, którymi brzydzą się w najwyższym stopniu. Poza tym często toczą wojny z goblinami, podsycane niekiedy przez krasnoludy, które usiłują prewencyjnie kontrolować populację tych istot. Koboldy posługują się smoczym, uważając, że są potomkami smoków. Do tego często przejawiają talent w magii, w klasie zaklinacza. Żyją do 135 lat. Bogami koboldów są Kurtulmak, dawny cesarz a obecnie półbóg Dakarnok oraz półbóg Gaknulak.

Urd[]

Urdy to dalecy krewni koboldów. Cechują się podobną budową ciała, jednak ich łuska ma kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony. Na plecach mają skórzaste skrzydła, których rozpiętość dochodzi do 2,5 metra. Urdy najchętniej atakują z powietrza, ciskając w przeciwników oszczepami i kamieniami. Żyją w plemionach do stu osobników, dowodzonych przez wodzów i szamanów. Często żyją wspólnie z różnymi gatunkami nietoperzy. Potrafią dożyć 100 lat, choć większość ginie przed pięćdziesiątką. Bogiem urdów jest Kuraulyek.

Źródła[]

Advertisement