FANDOM


Ab3fb1b583ef9784884024e6f01d0e3b

Kościany diabeł w piątej edycji D&D

Bonedevil72

Kościany diabeł

Osyluth

Kościany diabeł

Osyluthy, nazywane też kościanymi diabłami to długie, wyniszczone istoty z suchą skórą naciągniętą tak bardzo, że podkreśla i uwydatnia kształt każdej kości. Posiadają czaszkopodobną głowę i kościsty ogon podobny do skorpiona. Ich skóra wydziela odór rozkładu. Osyluthy mają wzrost około trzech metrów i ważą około 250 kg. Osyluthy służą jako informatorzy i policjanci Dziewięciu Piekieł, monitorując i raportując działania innych diabłów. Z racji sprawowanej funkcji są jedynymi baatezu mającymi władzę nad wyższymi rangą. Przemierzają wszystkie warstwy, sprawdzając czy inne diabły zachowują się odpowiednio. Wobec krnąbrnych mogą zastosować karę wtrącenia na 101 dni do Ognistej Czeluści. Tylko piekielne czarty znajdują się poza ich jurysdykcją. W związku z tym spotyka ich powszechna nienawiść. Każdy baatezu, który ma możliwość bezkarnego zabicia osylutha, zrobi to. Jeżeli jednak zostanie przyłapany, karą jest przemiana w znaczonego lemure, który nie ma żadnej szansy na przeobrażenie i awans. Ponieważ osyluthy są strażnikami wszystkiego, co jest kwintesencją bycia baatezu, oczekuje się od nich samych modelowego zachowania. Generalnie przestrzegają tych zasad, choć zdarzyło się kilka wyjątków.

Raz na sto lat setka osyluthów spotyka się z Mroczną Ósemką by wybrać gelugonów do przemiany w piekielne czarty. Spotkanie to nosi nazwę Cantrum, od dawnego członka Ósemki, który je zapoczątkował. Setka osyluthów zbiera się wtedy razem i przedstawia informacje o obiecujących gelugonach. Cała setka ma jeden z dziewięciu głosów na Cantrum.

Osyluthy spędzają sto lat w swej postaci, zanim otrzymają możliwość awansu. Po każdym Wiecu Cantrum cały tysiąc osyluthów zostaje przeobrażony w hamatula. Równocześnie powstaje 1000 nowych osyluthów. Jeżeli jakiś kandydat do awansu jest szczególne zasłużony, może przeobrazić się od razu w formę amnizu. Taka polityka gwarantuje wierność i lojalność tej grupy wobec piekielnych czartów.

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.