FANDOM


Miasto Brama
Curst
Klątwa
Klątwa
Lokalizacja Zewnętrze
Władza Tovus Giljaf
Mieszkańcy wyrzutkowie i wygnańcy
Charaktery neutralny zły, chaotyczny zły
Brama do Carceri
Frakcje i sekty

Klątwa to leżące na Zewnętrzu miasto brama do Carceri. Jest to mroczne i ponure miasto zdrajców, spiskowców i szubrawców.

StrukturaEdytuj

Klątwa jest tak naprawdę zapylonym zbitkiem byle jak zbudowanych domów i baraków, zamieszkanym przez wyrzutków, żyjących resztkami swych dawnych marzeń i ambicji. W centrum miasta, pośrodku rynku leży oparta na czterech filarach, zbudowana z żywej ostrorośli brama do Carceri. Brama rzadko jest używana od strony Tartaru, a biesy toczące Wojnę Krwi zwykle się nią nie interesują. Pięć głównych ulic miasta otacza rynek koncentrycznymi kręgami, a całość okolona jest dobrze utrzymanym, wysokim murem, który stanowi szósty pierścień. Mur porośnięty jest od wewnętrznej strony ostroroślą, by uniemożliwić mieszkańcom wspięcie się na niego. Miasto posiada cztery bramy, odnoszące się do czterech filarów portalu.

Każdy z pierścieni Klątwy skupia zabudowania określonego rodzaju. Najbardziej zewnętrzny, przylegający do muru krąg mieści domy, stajnie, tawerny i gospody. W kolejnym mieszczą się warsztaty rzemieślników. W trzecim pierścieniu znajdują się domy kupców, wraz z ich magazynami i sklepami. Czwarty pierścień zajmują domy bogaczy, w piątym natomiast, sąsiadującym z rynkiem znajdują się budynki administracji - magistrat, skarbiec, koszary i miejskie więzienie.

Budynki w Klątwie są ponure, zwykle czarne lub wyblakłe. Wszędzie panoszy się ostrorośl, wpełzająca nawet na ulice. Straże przy bramach wpuszczają wszystkich podróżnych, bacznie jednak lustrują wyjeżdżających, żądając powodów opuszczenia miasta i dowodów, że ma się zamiar i możliwość osiągnąć deklarowany cel podróży.

BramaEdytuj

WładzaEdytuj

Absolutnym władcą Klątwy jest burmistrz Tovus Giljaf. Ten githzerai, który był niegdyś faktolem Ataru, został tu strącony przez swych podwładnych, kiedy uznali że jego przywództwo i dążenie do narzucenia wierzeń Agnostyków całemu Wieloświatowi prowadzi frakcję do zguby. Giljaf nieustannie snuje plany swego wielkiego powrotu, choć nigdy nie wykonał w tym kierunku żadnego faktycznego kroku.

MieszkańcyEdytuj

Mieszkańcy Klątwy to opętani zawiścią i żądzą zemsty desperaci. Praktycznie wszyscy wylądowali tu, gdyż nie mieli już żadnego innego miejsca, gdzie byliby mile widziani - odarci z dawnych zaszczytów i władzy, porzuceni przez bliskich i pozbawieni wszystkiego poza własnym ego. Jedynym uczuciem łączącym wszystkich mieszkańców jest niepohamowane pragnienie zmiażdżenia swoich ciemiężców. Najgorsze jest to, że żaden z nich nie ma dość odwagi by przekuć swe myśli w czyn, wybierając pławienie się w goryczy i nienawiści.

Straż Muru nieustannie patroluje całe miasto, strzegąc porządku i przepływu podróżnych. Choć interesują ich głównie opuszczający Klątwę, prowadzą szczegółowe zapisy, obejmujące także przybyszów. Komendantem Straży jest baron Yurel Zarnthaskar, wydziedziczony ze swych włości na Planie Materialnym i marzący o chwili, gdy będzie mógł powiesić swych ciemiężycieli.

MiejscaEdytuj

Jako miejsce pełne wygnańców planujących swój powrót, Klątwa jest miejscem popularnym wśród najemników. Większość z nich zbiera się w Poćwiartowanym Człowieku, zadymionej mordowni leżącej w zewnętrznym kręgu. Właściciel, Abascis Spocony prowadził w Sigil sklep do czasu, aż oszukał przy wydawaniu reszty faktola Łaskobójców. Zdołał zbiec z miasta przed aresztowaniem, jednak list gończy został za nim posłany w plany. Abasics usiłuje pozyskać względy co potężniejszych klientów na wypadek, gdyby ktoś z Czerwonej Śmierci pewnego dnia złożył mu wizytę.

U Brasicola to położony w drugiej warstwie sklep, specjalizujący się w pułapkach i różnych piekielnych machinach. Gnom Brasicol ma całą listę wrogów, którzy ukradli lub przywłaszczyli sobie jego wynalazki. Z tego powodu udziela rabatu magom, którzy potrafią dla niego otworzyć bramę do jego dawnego świata na Planie Materialnym, by mógł posłać jednemu z wrogów zabójczy podarek.

Klątwa słynie z produkcji dobrych win, dzięki którym zgorzkniali mieszkańcy są w stanie na chwilę rozgonić swe smutki. Najlepsze z nich to sercowino, półwytrawny, mocny trunek pędzony z ostrorośli. Jego produkcją zajmują się Bracia Cilenei, dwójka elfich czarodziei z Planu Materialnego.

Bieżące wydarzeniaEdytuj

Śpiewka głosi, iż baron Zarnthasker obmyślił nowy plan powrotu na Plan Materialny i zemsty. Zrekrutował ostatnio dużą ilość najemników i przyjmuje kolejnych. Poszukuje także maga, który byłby w stanie stworzyć portal wystarczająco duży dla niego i jego oddziału.

ŹródłaEdytuj

Miasta Bramy
Doskonałość Brama Kupiecka Ekstaza Faunel Matecznik
Wytrwałość ↑Dobro↑ Glorium
Automata ←Praworządność Sigil Chaotyczność→ Xaos
Rigus ↓Zło↓ Harmider
Żebra Pochodnia Beznadzieja Klątwa Kiła-Mogiła
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.