Sferopedia
Advertisement
Bóstwo
Kiaransalee.png
Kiaransalee
Tytuł(y) Władczyni Umarłych, Mścicielka, Mściwa Banshee, Biała Banshee
Symbol Dłoń drowki ze srebrnymi pierścieniami na palcach
Plan Ojczysty Demoniczne Otchłanie/Tanatos; niegdyś Otchłań/113/Tanatos
Ranga mocy Pomniejsza bogini drowów (wcześniej półbogini)
Charakter Chaotyczny zły
Dziedziny Nieumarli, zemsta
Domeny Chaos, drowy, nieśmierć, odwet, zło
Ulubiona broń "Zimne Serce" (sztylet)
Wrogowie Dumathoin, Kelemvor, Lolth, Jergal, Orkus
Zwierzchnik

Kiaransalee (druga od lewej)

Symbol Kiaransalee

Kapłan Kiaransalee (pierwszy od prawej)

Kiaransalee (ki-a-ran-sa-li) to drowie bóstwo zemsty i nieumarłych - okrutne, pokrętne i pochłonięte myślą o dokonaniu pomsty na Lolth oraz każdym innym bogu czy śmiertelniku, który ją kiedykolwiek skrzywdził. Bogini ta już dawno popadła w obłęd, ale pozostała sprytna i woli samodzielnie rozwiązywać problemy, niż powierzać innym realizację planów, które obmyśliła. Na kościół Kiaransalee składa się kilka niezależnych enklaw oraz sekretne komórki drowów działające w większych społecznościach tej rasy. Jej kapłani służą zemście i planują pomstę na tych, którzy zabili, skrzywdzili czy w jakikolwiek sposób ich obrazili. Często też zabijają inne istoty i ożywiają trupy. Kapłani Kiaransalee modlą się o zaklęcia o północy. Obchodzą tylko jedno święto - Rozdzieranie Grobów w wigilię Śródzimia. W tę przeklętą noc każdy kapłan stara się ożywić tyle nieumarłych stworzeń, ile tylko zdoła, wypuszczając je na świat, by siały spustoszenie. Poza tymi dorocznymi makabrycznymi obchodami duchowni przynajmniej raz w miesiącu w mniej widowiskowy sposób udowadniają swe przywiązanie bogini.

Historia/związki[]

Kiaransalee była niegdyś śmiertelniczką, potężną drowią królową-nekromantką żyjącą na innym planie. Bluźniercze eksperymenty, które prowadziła, zniecierpliwiły wreszcie jej męża, który przeklął i wygnał Kiaransalee. Drowka umknęła wraz z grupką nieumarłych sług i ukryła się. Jednak przez stulecia kontynuowała ponure prace, po czym wskrzesiła armię nieumarłych i wywarła pomstę na mężu, zabijając przy okazji wszystkich mieszkańców swej rodzimej krainy. Ten akt wszechogarniającego zniszczenia zapewnił jej miejsce wśród nieśmiertelnych bóstw. Od tamtej pory, jako półbogini, zależna była jednak od Lolth, a marzyła o niezależności. Kiedy zamordowała władcę Otchłani, Orkusa, uwolniła się wreszcie spod zwierzchności Lolth. Czynami, jakich dopuściła się w Faerunie, ściągnęła na siebie wrogość Dumathoina, Kelemvora i Jergala, ale zyskała przychylność Malara, Hoara, Velsharoona, z którymi zawarła sojusz.

Dogmaty[]

Wszystkich czeka śmierć, a okrutna zemsta spadnie dodatkowo na tych, którzy zmarnowali życie na małostkowe troski. Prawdziwa moc pochodzi jedynie z niekwestionowanego niewolnictwa niegdyś zmarłych, władzy nad śmiercią oraz błogosławieństwa wiecznego życia po śmierci. Trop, zabijaj i ożywiaj tych, którzy gardzą potęgą Mścicielki, a każdą obrazę odpłacaj po tysiąckroć. Dzięki temu wszyscy poznają nadchodzącą wszechmoc Kiaransalee.

Źródła[]

  • Miasto Pajęczej Królowej


Lolth
Mroczne Seldarine
Panteon drowi
Eilistraee | Ghaunadaur | Keptolo | Kiaransalee | Malyk | Selvetarm | Vhaeraun | Zinzerena
Advertisement