Sferopedia
Advertisement

Kelvezu

Kobieta kelvezu

Marilithy są generałami armii tanar'ri, a balory w hierarchii Otchłani stanowią odpowiednik potężnej arystokracji. Obie te grupy korzystają z usług kelvezu - użytecznych szpiegów i skrytobójców świata demonów.

Opis[]

Kelvezu wyróżnia się pośród wyższych rangą demonów ze względu na rozmiar - ma zaledwie 1,5 metra wzrostu. Z uwagi na wzrost i humanoidalną postać można wziąć go za człowieka, jeśli ukryje pod przebraniem różowoczerwoną skórę. Każdy kelvezu posiada przypominający wężowy ogon sejmitar potężniejszego ranienia +1, oraz podobny do kła węża sztylet ranienia +1.

Zwyczaje[]

Istoty te rzadko prowadzą wojska do boju. Zwykle z chirurgiczną precyzją usuwają ściśle określonych przeciwników (np. diabły, wrogie demony lub zawadzających śmiertelników) zgodnie z rozkazami potężniejszych demonów. Demony te zajmują się również patrolowaniem Dwunastodrzewu (12-tej warstwy Otchłani), oraz mordowaniem wałęsająych się tam obcych.

Z ich usług szczególnie chętnie korzysta Lascer - posyła ich na misje które nie są warte jego osobistego udziału.

Walka[]

Kelvezu uderzają niewidoczni, polegając nie tylko na niewidzialności, ale i na talencie do ukrywania się oraz podkradania. Jak ich odpowiednicy pośród śmiertelników - skrytobójcy - starają się szybko rozprawić z wybranym celem. Jeśli im się to nie uda, wycofują się i uderzają ponownie w bardziej sprzyjających warunkach.

Moce[]

Kelvezu nieustannie pokrywają broń wydzielaną z koniuszków ich palców trucizną, działającą w wyniku zranienia. Jad kelvezu szybko się neutralizuje, tracąc skuteczność już w minutę po tym jak demon przestał go wytwarzać. Kelvezu, oprócz standardowych zmysłów, zauważa wrogów jakby był pod nieustannym efektem czarów wykrycie magii i dostrzeganie niewidzialnego.

Zawsze, kiedy ofiara kelvezu nie może skorzystać z premii ze Zręczności, lub gdy demon ją flankuje, w udanym ataku wręcz zadaje jej dodatkowe 8k6 obrażeń. Sam zaś cechuje się odruchowymi unikami; nieustannie posiada premię do Zręczności (nawet kiedy nie jest przygotowany), oraz nie można go flankować. Ponadto, kiedy powiedzie mu się rzut obronny na Refleks przed atakiem obszarowym, unika całych obrażeń (zamiast otrzymać ich połowę).

Kelvezu dysponuje gamą zdolności czaropodobnych, któych używać może bez ograniczeń: bezbłędna teleportacja (tylko na sobie i do 25kg ładunku), czytanie magii, głębsza ciemność, języki (tylko na sobie), profanacja, przeklęcie, sugestia, większe rozproszenie, wykrycie dobra, wykrycie prawa, zwiększona niewidzialność (tylko na sobie).

Raz na dzień kelvezu może spróbować wezwać na pomoc innego kelvezu, z szansą 25% powodzenia.

Zobacz również[]

  • Skrytobójczy diabeł - odpowiednik kelvezu pośród baatezu.

Źródła[]

  • Księga Potworów II (2002; 3e)
  • Fiendish Codex I: Hordes of the Abyss (2006; 3e)
  • Dragon Magazine #359 (2007; 3e)
Advertisement