Sferopedia
Advertisement
Kalashtar2

Kalashtar

Kalashtar

Kalashtar

Kalashtarowie to ludzka rasa naznaczona przez plan snów, występuje w Eberronie. Wszyscy byli niegdyś prześladowani za swoje zdolności i poglądy. Ucieczka doprowadziła je na plan materialny, gdzie chętnie łączyli się z ludźmi. Przyjęcie im ludzkiej formy i scalenie w sobie umiejętności psioniki, kontroli snu i umiejętności ludzkich zajęło im wieki. Jako będący połączeniem przybyszów i ludzi kalashtarowie łączą w sobie bystrość umysłu z przystosowaniem się, ale nie rządzi nimi logika. Te istoty starają się osiągnąć doskonałość umysłu i ducha, często z pominięciem ćwiczeń fizycznych i uważają gesty za niepotrzebne przy tworzeniu magii. Na ogół są one ciepłe i pełne współczucia, ale ich poglądy, filozofia życiowa, są obce rasom Eberronu. Są oni bardziej zainteresowani psioniką niż magią, fascynują się istotami niepodatnymi na sen. Często posiadają ezoteryczne księgi, które czasem tworzą. Kalashtarowie są wyrzutkami z planu snów i nie mogą tam wrócić, nawet we śnie. Połączenie życia na wygnaniu i umiejętności, które zostały im z planu snów powoduje, że nie wszystkie są przy zdrowych zmysłach, a mamienie ich ukazaniem ich ojczystego planu może powodować u nich zmiany charakteru i zdrady.

Opis[]

Kalashtarowie wyglądają bardzo podobnie do ludzi. Mają w sobie urok i elegancję, która sprawia, że wyglądają pięknie. Ich oczy są zamyślone, senne i mają zdolności hipnotyczne, wobec osób o słabej charyzmie i sile woli. Są muskularni i nieco wyżsi od normalnego człowieka. Ich twarze przypominają elfie, lecz są jeszcze bardziej kanciaste. Posiadają oni wielkie uszy, które wyraźnie odstają poza głowę.

Relacje[]

Kalashtarowie to senni, spokojni, urodzeni dyplomaci, którzy dobrze dogadują się z wszystkimi rasami, choć nie znoszą zapalczywości. Najlepiej odnoszą się do ludzi, po których wzięli swój wygląd, a także do elfów, które ich fascynują, ze względu na niepodatność na sen i zauroczenie osoby, co często jest zabawnie przez kalashtarów badane. Wszyscy sprzeciwiają się natchnionym, ich naturalnym wrogom, a także githyanki, jak i tym, którzy siłą niszczą i degradują dusze ludzkie. Mają więc wiele złości wobec derro, illithidów jak i beholderów. Kalashtarowie nigdy dobrze nie rozmawiali ze smokami, choć smoki w humanoidalnych postaciach, zwłaszcza te dobre, mogą zyskać w nich przyjaciół, a nawet kochanków, co jednak nie zdarza się często, ze względu na czujność kalashtarów, którzy są dosyć mocno uprzedzeni wobec smoków. Wszyscy nienawidzą z wzajemnością smoków czerwonych.

Charakter[]

Zazwyczaj praworządne dobre, jak i neutralne dobre. Łączą w sobie poczucie dyscypliny, jak i troski o wszystkie istoty żywe, narażone na ataki psioniczne, oraz degradację mózgu. Mają kodeks, który nakazuje im przeciwdziałać wszystkim atakom i eksperymentom agresywnych derro, które wyśledzone nie mają szans na dyplomatyczne zakończenie sporu. 

Religia[]

Kalashtarowie nie podążają za bogami, nie są praworządnymi wyznawcami bóstw. Ich "bogiem" jest pozytywna energia i chcą się nią łączyć zarówno ze swoim plemieniem, jak i innymi humanoidami. Kalashtarowie jednak są mistrzami medytacji, dzięki której wzmacniają swoje ciało i umysł, nie są bowiem zdolni, czy chętni na fizyczne treningi. Wielu z nich potrafi pobierać energię z planów i półplanów światła. Większość z nich to psionicy lub psioniczni wojownicy. Psionika jest w ich życiu ważniejsza od religii i często ją zastępuje.

Język[]

Wszystkie mówią językiem quori, jak i językami elfów i ludzi. Niektórzy poznają inne języki, jak choćby niebiański, oraz te, które pomagają im pobierać energię z półplanów światła. Mało który, z naturalnej przekory uczy się języka smoków, niewielu lubi inne rasy na tyle, aby nauczyć się ich języków. Quori to język gardłowy, syczący, przypominający języki z planów innych niż materialny, jednocześnie jest to język niski, mrukliwy. 

Źródła[]

  • Eberron Campaign Guide
Advertisement