FANDOM


Jotunheim

Jotunheim

Jotunheim co oznacza Ziemia Gigantów, to leżąca na pierwszej warstwie Ysgardu boska kraina Thryma, boga lodowych gigantów oraz Surtra, boga ognistych gigantów. Oprócz lodowych i ognistych mieszkają tu także górskie, chmurowe i burzowe olbrzymy. Dla mniejszych istot jest to miejsce niebezpieczne, a dla znienawidzonych przez olbrzymy krasnoludów i gnomów wręcz śmiertelnie groźne. Giganci są skorzy do bitki, przebiegli, a nade wszystko nie cierpią głupców i słabeuszy. Jedyną metodą na zaskarbienie sobie ich szacunku jest pokonanie ich czy to w pojedynku muskułów, czy myśli.

Jest to górzysta kraina ognia i mrozu, pełna wulkanów i lodowców ziemia opustoszałych równin i pokrytych śniegiem gór. Roślinność jest skąpa i prymitywna - głównie wynędzniałe sosny, jemioła i trawy wysokogórskie. Jotunheim leży stosunkowo blisko Asgardu, a granicę między tymi dziedzinami stanowi rzeka Ifing. Na jej brzegu czternastu gigantów z klanu Volsing prowadzi przeprawę promową w obie strony. Olbrzymi prom jest w stanie pomieścić tysiąc ludzi i pół tysiąca kuców.

Największą twierdzą i miastem olbrzymów jest Utgard, służący czasem za kwaterę Thryma. Jest to miejsce potężnie ufortyfikowane i chronione potężnymi iluzjami. Miastem rządzi król Utgard-Loki, trzymający pieczę nad swa radą jarlów siła swej woli. Jest to górski olbrzym, który opanował tajniki magii.

Surtr, gdy przebywa w krainie, rezyduje w cytadeli Mirauk. Jest to podziemne miasto, wykute w wulkanicznej skale. Jego wieżyce wypełniają szczyty gór, a najniżej położone kazamaty są siadują z ognistymi rzekami, płynącymi po spodniej stronie bryły, na której jest położony. Tron-Czaszka Ymira to centrum władzy gigantów, przy którym odbywają się koronacje ich królów.

Okalnir to kwatera lodowego olbrzyma Brinira, należącego do frakcji Pierścieniodawców. Jest to właściwie melina, latem pełna pijackich okrzyków, walk na pięści i śpiewów, zimą zaś miejsce ciche i opuszczone na czas letargu gospodarza.

W Jotunheimie znajduje się Studnia Mimira, położona w dolince pomiędzy dwoma górami, w pobliżu odnogi Yggdrasilu. Zaczerpnięcie wody ze studni stale zwiększa mądrość pijącego. Studni strzeże górski olbrzym Mimir Mądry, dopuszczający do niej tylko olbrzymów i wyznawców nordyckich bogów. Inni są zabijani. Sam Mimir odpowiada tylko przed bóstwami nordyckimi lub gigantów.

Po krainie wędruje misjonarz Kostchtchiego, nawracający lodowych gigantów na wiarę w lorda tanar'ri. Chętni zabierani są do Otchłani, gdzie zostają lodowymi magami.

ŹródłoEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.