Sferopedia
Advertisement
Chochliki

Chochliki, typowi przedstawiciele istot baśniowych

Istoty baśniowe posiadają zdolności nadnaturalne oraz silny związek z naturą, jakąś siłą lub miejscem. Większość istot baśniowych jest człekokształtna. Zwane też czarodziejskim ludem (ang. fairy folk).

Mają także swoich bożków mieszkających w baśniowej krainie spoza Planu Materialnego. Dobre istoty baśniowe w Świętym Dworze, zaś złe w Przeklętym Dworze.

Dobre istoty baśniowe[]

Dobre istoty baśniowego są prawie zawsze wiernymi (mniej lub bardziej) wyznawcami Świętego Dworu z królową Tytanią na czele. Jak wszyscy przedstawiciele czarodziejskiego ludu są oni kapryśni i chaotyczni, skorzy do żartów, figli i zabaw. Jednakże w przypadku przedstawicieli tej kategorii, wszelkie zabawy i figle, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niebezpiecznie, nigdy umyślnie nie prowadzą do zranienia obiektu psikusa, częściej mają dać komuś nauczkę lub jakieś przesłanie. Z tego względu najczęściej mają oni charakter chaotyczny dobry. Niezmiernie rzadko, lecz jednak czasem zdarzają się przedstawiciele dobrych istot baśniowych, mający inny charakter (neutralny lub zły) lecz są to zawsze odszczepieńcy, pojedyncze jednostki napiętnowane i wydalone z ich społeczności.

Neutralne istoty baśniowe[]

Neutralnymi istotami baśniowymi nazywa się przedstawicieli czarodziejskiego ludu którzy reprezentują kilka podejść do świata.

Po pierwsze mogą oni być całkowicie obojętni jeśli chodzi o wybory moralne względem dobra lub zła. Do takiej grupy zalicza się najczęściej istoty pilnujące jakiś miejsc, takie jak bisan lub strażnik rozdroży. Takich istot nie interesuje nic po za chronionym obiektem lub miejscem, dla dobrych istot bywają dobre, a zły złe i okrutne, lecz nie wpływa to w żaden sposób na ich prawdziwy charakter.

Po drugie mogą to być istoty tak całkowicie oddane idei chaotyczności, że są w stanie czynić dobre i złe uczynki, zależnie od ich kaprysu, tak jak mają w danej chwili ochotę zrobić. Do tej kategorii można zaliczyć potężnych leszych i mistrzów łowów.

Ostatnią grupom neutralnych istot baśniowych jaką można wyróżnić, to istoty podatne na środowisko w jakim się wychowały i ich osobiste wybory. Jedynie od ich doświadczeń, przeszłości i osobistych skłonności można wnioskować drogą jakiego charakteru podążą. Do tej grupy można zaliczyć killoreny i uldry.

Neutralne istoty baśniowego albo mają charakter chaotyczny neutralny, albo ich osobiste wybory skierują ich do któregoś z dworów, Przeklętego Dworu pod skrzydła Królowej Powietrza i Ciemności lub do Świętego Dworu pod opiekuńcze ramiona Tytanii.

Złe istoty baśniowe[]

Złe istoty baśniowe są zepsutymi i kapryśnymi stworzeniami skupionymi w około wiary w podobną im moc, mianowicie Królową Powietrza i Ciemności. Część stworzeń wręcz została stworzona przez tą boginię złych istot baśniowych. Wszyscy przedstawiciele tej kategorii są kapryśnymi, okrutnymi i brutalnymi stworzeniami lubującymi się w podstępnym torturowaniu i manipulowaniu śmiertelnikami, tak aby czynić im krzywdę lub nawet sprowadzać na nich śmierć. Z tego względu wszyscy przedstawiciele tej grupy są chaotyczni źli lub nawet całkowicie przesiąknięci złem (neutralny zły charakter). Praktycznie nie spotykane jest aby któryś przedstawiciel złych istot baśniowych zdołał się zrehabilitować i zmienić charakter na dobry czy nawet neutralny.

Źródła[]

  • Dragon Magazine #304
  • Dragon Magazine #317
  • Księga Potworów
  • Księga Potworów II
  • Monster Manual III
  • Monster Manual IV
  • Monster Manual V
  • Czarci Foliał
  • Podręcznik Przygód Epickich
  • Cityscape
Advertisement