Sferopedia
Advertisement
Bóstwo
Istishia.webp
Istishia
Tytuł(y) Wodny Pan, Król Żywiołaków Wody
Symbol wznosząca się fal
Plan Ojczysty Plan Żywiołu Wody/Morze Bezczasowości
Ranga mocy Większe bóstwo
Charakter neutralny
Dziedziny żywioł wody, wodni elementaliści, oczyszczenie poprzez obmycie, wilgotność
Domeny burza, ocean, podróż, woda, zniszczenie
Ulubiona broń Fala (młot bojowy)
Sojusznicy Eadro, Eldath, Lew Wodny, Persana, Sashelas z Głębin, Shekinester, Surminare, Trishina, Umberlee, Valkur
Wrogowie Kossuth
Zwierzchnik brak

Symbol Istishii

Istishia, znany także jako Wodny Pan i Król Żywiołaków Wody, jest neutralnym bogiem żywiołu wody i oczyszczenia.

Kapłan Istishii (pierwszy od prawej).

Faerun ma wiele potęg o dziedzinach związanych z wodą. Umberlee zarządza oceanami i oceanicznymi burzami, Valkur usiłuje chronić tych, którzy podróżują pośród fal, a Eldath ma władzę nad sadzawkami, źródłami i wodospadami. Istishia (is-TISZ-i-ja) jest bardziej abstrakcyjny niż wszystkie te bóstwa. Reprezentuje wodę, lecz żadną specyficzną formację czy zbiornik wodny. Jest zmiennym lecz dynamicznym bóstwem, które jest beznamiętne i trudne do przyszpilenia. Zapewnia atmosferę, w której rodzi się życie, lecz nie samo życie. Zaopatrza w istotny surowiec, lecz najwyraźniej nie dba o jego wykorzystanie. Obrazowany jest rozmaicie od ogromnego żywiołaka wody przez kroplę deszczu, dziwo wodne aż po falę oceanu. Istishia reprezentuje wieczną transmutację utrzymującą stałą, niezbędną naturę w swoim rdzeniu. W jego naturze leży zmiana osiągnięta z czasem, tak jak woda ryje kamień, czy nagłe zmiany z jednego stanu w inny, tak jak woda zmienia się w parę przy ogrzaniu. Jest strażnikiem wszystkich skarbów ukrytych pod wodą.

Jak wszyscy władcy żywiołów, Istishia jest relatywnie nieczuły względem swoich wyznawców na Abeir-Toril. Jego reakcje są całkowicie nieprzewidywalne i takoż, w dziwny sposób, przewidywalne w swojej nieprzewidywalności. Rozumowanie stojące za działaniami Ishtishii jest nie do pojęcia dla większości mieszkańców Faerunu, włączając w to jego wyznawców. Obcy i niedbały stan Ishtishii i pozostałych władców żywiołów doprowadził do mylnego wrażenia w Krainach, iż są oni jedynie pomniejszymi mocami, a ich wyznawcy zaledwie ekscentrycznymi kultystami. Podczas Czasu Kłopotów, Istishii nie dostrzeżono w Krainach.

Istishia zawsze wysyła przedstawiciela by zaakceptował dary (oddane jego wiernym wyznawcom) porządnych tkanin o wodnej barwie falujące niczym woda, klejnoty w odcieniach od czystego po najgłębszy szmaragd czy szafir, porządne tusze czy barwniki, czy księgi lub papiery na których spisano nierozwiązane lub nierozwiązywalne zagadki czy matematyczne problemy. Tymi reprezentantami może być cokolwiek od jego kapłanów przez ryby po żywiołaki wody. Jego darami dla swoich wyznawców najczęściej jest zdolność łatwej podróży poprzez wodę, wiedza jak odnaleźć coś skrytego w wodzie bądź też zmiana w nich (często zaklęcie polimorfii zmieniające cielesną postać istoty, lecz czasem nagły wgląd w dany problem) pozwalająca im na osiągnięciu przedtem nieosiągalnego celu. Wyznawcy, którym sprzyja i ci, których ignoruje zdają się być wybierani od kaprysu.

Opis[]

Najpotężniejszy i najczystszy z wodnych żywiołaków ma wiele imion pośród wielu planów. Mówi się, iż Istishia jest wielkości małego morza z Pierwszego Materialnego planu, choć do porozumiewania się z petentami może przyjąć mniejszą, rozsądniejszą postać. W tej postaci czasem przekracza wiry na Pierwszą (gdziekolwiek powodzie nawiedzają naród, mówi się, iż Istishia kroczy pośród nich).

Kiedy Istishia ma do czynienia ze swoimi poddanymi czy innymi, manifestuje mniejszą postać. Czy jest to naprawdę on czy jakiś rodzaj wysłannika, nikt nie potrafi stwierdzić. W każdym razie, ci utrzymujący iż ujrzeli Istishię osobiście opisują go jako niebotyczną trąbę wodną. Jego twarz jest trudna do dostrzeżenia, lecz jeśli się przyjrzeć można dostrzec dwa punkciki światła usadowione ponad wodnym wirem będącym jego ustami.

Toril[]

Istishia był widziany jedynie trzy razy w zapiskach w postaci awatara na Abeir-Toril, z czego jedna miała miejsce w czasie stworzenia Morza Spadających Gwiazd. Istishia wygląda niczym gruba na 6 do 9 metrów kolumna wody poruszająca się bez trudu ponad i przez jakiekolwiek przeszkody ustawione na jej drodze. Znany jest także z rozdzielenia swojej wodnej formy na dwie czy więcej części by zmieszać swoich wrogów. Jego ruchy brzmiały niczym morska piana uderzająca o wybrzeże, a jego głos był dźwiękiem pędzącej wody, chlupoczącego strumienia oraz łagodnego deszczu zarazem.

Istishia manifestował o wiele częściej niż zsyłał awatara do Krain. Każde znaczące źródło wody postrzegane jest jako manifestacja Wodnego Pana przez jego wiernych. Rzeki, jeziora i strumienie wszystkie są postrzegane jako święte, tak jak oceany i morza, fontanny, deszcz, a nawet kałuże. Istishia czasem zsyła służebne stworzenia z Planu Żywiołu Wody takie jak żywiołaki wody, nereidy, maridy i trytony by wykonały jego polecenia czy wsparły wyznawców. Zsyła także wodne stworzenia jak ryby, delfiny, wieloryby, ośmiornice, a nawet lewiatana. Odkrycie wody podczas wiercenia w poszukiwaniu studni czy w jałowej ziemi jest postrzegano jako znak przychylności Istishii.

Relacje[]

Jego sojusznikami są ci związani z wodą, jak Eldath, Sashelas z Głębin, Valkur i Umberlee, lecz nie są to silne związki. Przeciwstawia się Kossuthowi przy każdej okazji.

Istishia przygląda się bitwie pomiędzy dobrem i złem jako przemijającemu kaprysowi. Z czasem, wszystko zostanie starte tak jak brzeg rzeki stopniowo pochłania ziemię, o którą się ociera. Jest cierpliwą potęgą, jedną z tych które rozpoznają iż nawet najwyższa góra może zostać z czasem zniszczona po kamyczku.

Przypuszczalnie, Istishia mógłby włączyć się w teoretyczne starcie pomiędzy Olhydrą i Ben-Hadarem, gdyby jedna czy druga strona miały zdobyć kontrolę nad planem. Jednako jako iż ta dwójka jest bardziej zainteresowana w bojowaniu z pozaplanarnymi wrogami, wydaje się niepodobna by Istishia kiedykolwiek musiał zainterweniować.

Kraina[]

Wyznawcy Istishii wierzą, iż cały Plan Żywiołu Wody kształtuje jego ciało. Twierdzą iż każda kropla gdziekolwiek we wszechświecie znaczy miejsce gdzie upadły jego łzy czy też przelana została jego krew. Oczywiście, Książęta Żywiołów poddają to w wątpliwość, lecz czegoż innego można by się spodziewać?

Boska kraina Istishii nosi nazwę Morza Bezczasowości (ang. Sea of Timelessness).

Kler[]

Zapomniane Krainy Ten fragment dotyczy świata Zapomniane Krainy 2 ed.

Zakony Istishiańskich krzyżowców znane są jako Kawalerzy Siedmiu Mórz (ang. Cavaliers of the Seven Seas), których członkowie są naturalnymi oddychającymi wodą oraz Kawalerzy Wiecznie Zmiennej Prawdy (ang. Cavaliers of the Ever-Changing Trurth), którego członkowie są naturalnymi oddychaczami powietrza. Istishiańscy krzyżowcy strzegą świętych miejsc, eskortują wysłanników wiary oraz realizują toczący się konflikt z kościołem Kossutha na poziomie osobistym. Mistycy wiary należą do Zakonu Skrytej Transformacyjnej Czystości (ang. Order of Cryptic Transformational Purity). Symbolem tego zakonu jest człowiek zmieniajacy kształt w rybę. Ponieważ symbol ten wygląda niczym syren, a nazwa zakonu jest wyniosła, mistycy tego zakonu określani są często kolokwialnie "rybistishianami" (ang. fishtishians) lub "rybacy Wodnego Pana" - ku ich rozgoryczeniu.

Wiara Wodnego Pana ma cztery główne sekty: Kościół Wspaniałej Burzy, Kościół Świętego Morza, Kościół Wodnych Szlaków oraz Kościół Wiecznej Transformacji. Sekty te współpracują ze sobą, choć pojawiają się między nimi różnice zdań. W głównej mierze wiara istishiańska stale ewoluuje, a nowe sekty zmieniają kierunek od lub zostają zaabsorbowane przez stare z upływem dziesięcioleci. Kościół utrzymuje zjednoczony system rang śród wiary, a sekty dyktuję jak kapłani poszczególnego domu wyznaniowego postrzegają i praktykują swoją religię.

Kościół Wspaniałej Burzy (ang. Church of Magnificent Storm) wierzy w oczyszczającą moc Istishii. W jego oczach, Istishia zmywa nieczystości zarówno z lądu jak i morza oraz oczyszzcza powietrze. "Burzowcy", jak są znani, zawsze chcą być obecni podczas burz w piorunami i innej srogiej pogody.

Kościół Świętego Morza (ang. Church of the Sacred Sea) wierzy iż wielkie przestrzenie wody reprezentują ciało Istishii. Jego członkowie modlą się o spokojne morza i ochronę statków i portów z mocy Wodnego Pana, lecz także wzywają oceany by doprowadziły gniew Istishii przeciwko tym, którzy sprzeciwiają się kościołowi. Wielu mędrców myśli, iż to trudności jakie odczuwała Thay, którego zulkirowie często gościli na dworach kościół Kossutha, ze swoją flotą w różnych czasach nie jest efektem ingerencji Umberlee czy nawet potężnych czarodziejskich rywali, lecz raczej działaniem tej sekty istishiańskiego kościoła.

Kościół Wodnych Szlaków (ang. Church of Watery Paths) wierzy, iż rzeki i strumienie Torilu reprezentują rozległy zasięg mocy Istishii. Jego członkowie postrzegają rzeki i strumienie jako żyły i naczynia krwionośne Istishii i wskazują na to, iż żadne miejsce na Torilu nie jest ukształtowane w jakiś sposób przez wodę, nawet jeśli jest kształtowane przez nieobecność wody.

I ostatecznie Kościół Wiecznej Przemiany (ang. Church of the Eternal Transformation) wierzy, iż tak jak woda przechodzi z jednego z stanu w drugi, lecz pozostaje wiecznie obecna, takoż życie przechodzi z jednego stanu do drugiego, lecz wciąż trwa. Życie istnieje na ziemskich ciałach jak Abeir-Toril na Pierwszym Planie Materialnym i pośród wielu planów egzystencji, a kiedy życie kończy się na jednym planie, jest ono zaledwie przemienione w formę odpowiedniejszą dla jej egzystencji na innym. Wszystko we wszechświecie jest wówczas symbolizowane przez wodny cykl.

Kapłani Istishii zakładają kaplice na wybrzeżach zbiorników wodnych. Wielkie świąynie istnieją głównie w portowych miasteczkach i miastach. Inne istishiańskie domy wiary znajdują się całkowicie pod wodą i są niedostępne dla większości powierzchniowych mieszkańców i nieobjaśnione w ich historii czy wiedzy, choć takie istishiańskie miejsca święte figurowały znacznie w ustnych i spisanych historiach morskich ras. Typowa istishiańska świąynia wykonana jest z wydobytego piaskowca czy marmuru w czystych, eleganckich liniach i zazwyczaj spoczywa na molo czy w pobliżu wody bądź włącza wiele strumieni, zdobniczych sadzawek i fontann tak by uczynić wodę istotną częścią swojego krajobrazu.

Głowa istishiańkskiej wiary - Delfinowy Regent (ang. Delphine Regent) - jest dziedziczną pozycją przekazywaną pierworodnemu (dowolnej płci) w linii Wielkiej Prorokini Seldeetha Darinaalis, pierwszej wysokiej kapłance wiary (oraz półelfce o morskim pochodzeniu). Obecnie, Delfinowym Regentem jest Aquaril Sethanilar, 12-letni morski elf żyjący w ukrytym dworskim mieście gdzieś w Bezdrożnym Morzu. Jednakże, pozycja jest bardziej tytularna niż funkcjonalna. Aktualna kontrola kościoła spoczywa w dłoniach rady siedmiu regionalnych głów wiary znanych jako Primatus.

Nowicjusze istishiańscy kapłani zwani są Poszukującymi. Po wykonaniu serii trzech kursów naukowych (pewien rodzaj praktyki w wierze) ze starszym kapłanem, nowicjusz Istishianin staje się pełnym kapłanem. W rosnącym porządku rang, tytułami w generalnym użyciu kleru są:

  • Istotny Sługa (pełny kapłan),
  • Źródło Boga, Posłaniec Przypływu, Cephalian, Pełna Powódź (starszy kapłan),
  • Monsun, Tajfuniczny Prorok (głowa świątyni lub wielkiej kaplicy),
  • Wielki Prorok (starszy lub starszyzna świątynna),
  • Stratus Primae (przywódca świątyń i kaplic regionu)
  • Delfinowy Regent (dziedziczny przywódca wiary).

Kapłan który zabił czy głośno pokonał wroga kościoła (zazwyczaj kapłana Kossutha wysokiej rangi czy związane z ogniem stworzenie u władzy) może dodać honorowy "Prawdziwy" do początku swojego tytułu. Kapłani specjaliści Istishii znani są jako kroczący po wodzie (ang. waterwalkers).

Źródła[]

  • Boyd, Eric L, and Erik Mona. Faiths and Pantheons (Wizards of the Coast, 2002).
  • Greenwood, Ed. "Down to Earth Divinity." Dragon #54 (TSR, 1981).
  • Grubb, Jeff. Manual of the Planes (TSR, 1987).
  • Martin, Julia, and Eric L Boyd. Faiths & Avatars (TSR, 1996).


Główne bóstwa Faerunu
Nadbóg Ao
Azuth | Bane | Chauntea | Cyric | Eilistraee | Gond | Helm | Ilmater | Kelemvor | Kossuth | Lathander | Lolth | Malar | Maska | Mielikki | Mystra | Oghma | Selûne | Shar | Shaundakul | Silvanus | Sune | Talos | Tempus | Torm | Tymora | Tyr | Umberlee | Uthgar | Waukeen
Pozostałe bóstwa Faerunu
Akadi | Auril | Beshaba | Czerwona Rycerka | Deneir | Eldath | Garagos | Gargauth | Grumbar | Gwaeron Wichura | Hoar | Istishia | Jergal | Lliira | Loviatar | Lurue | Milil | Nobanion | Poszukiwacz Wyvernspur | Savras | Sharess | Shiallia | Siamorphe | Talona | Tiamat | Ubtao | Ulutiu | Valkur | Velsharoon
Martwe bóstwa Faerunu
Amaunator | Bhaal | Ibrandul | Iyachtu Xvim | Karsus | Leira | Moander | Myrkul | Tyche
Advertisement