Ifryt

Męski ifryt

Żeński ifryt

Ifryt

Ifryty (ang. Efreeti) to dżiny zamieszkujące Plan Żywiołu Ognia. Nienawidzą dżinnów, z którymi pozostają w odwiecznym konflikcie. Schwytane lub prawidłowo przyzwane ifryty służą swemu panu do 1001 dni lub do czasu wypełnienia dla niego trzech życzeń. Służą niechętnie, z ochotą przekręcając życzenia mistrza poprzez wykonywanie rozkazów co do joty.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Ciała ifrytów zbudowane są z bazaltu, spiżu i skupionych płomieni. Ich sylwetka jest postawna i muskularna. Posiadają magiczne moce niewidzialności, gazowej formy, powiększenia, polimorfii, iluzji a także wytwarzania płomieni o rozmaitych kształtach. Są całkowicie odporne na zwykły ogień i częściowo na magiczny, a ich gorące ciało zadaje oparzenia istotom na tyle nierozważnym, że zdecydowały się ich dotknąć.

Społeczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Ifryty są znane ze swej nienawiści do służby, żądzy zemsty, okrucieństwa i skłonności do krętactw i oszustw. Większość rozumnych istot traktują jako wrogów lub służących, co nie zaskarbia im miłości wśród planów. Na Planie Żywiołu Ognia znajduje się wiele posterunków tych istot, zorganizowanych na modłę wojskową i przystosowanych do obserwacji i nadzorowania planu. Każdy posterunek zamieszkuje do 40 ifrytów, dowodzonych przez malika albo walego. Czasami można tam spotkać również kilku dao lub dżannów, jedynych dżinów których ifryty tolerują. Posterunki odpierają najczęściej ataki dżinnów z Planu Żywiołu Powietrza, choć bez wahania zwracają się też przeciw zabłąkanym wędrowcom, których można obrabować i zniewolić. Na czele społeczeństwa ifrytów stoi Sułtan Marrake, istota o niemal boskiej mocy, zasiadająca w osławionym Spiżowym Mieście. Otacza go rada, złożona z malików, bejów i amirów doradzających w sprawach rodzimego planu i sześciu wielkich paszów, nadzorujących interesy ifrytów na Planie Materialnym. Mosiężne Miasto jest gigantyczną cytadelą, zamieszkiwaną przez ogromną ilość tych istot. Znajduje się w najgorętszym rejonie planu, otoczone rzekami lawy i morzami magmy. Zamieszkujące plan żywiołaki ognia unikają ifrytów, których uważają za oportunistycznych tyranów.

Szlachetne ifryty[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.