FANDOM


Miasto
Aq-cod
Widok na złote kopuły pałaców i meczetów Złotego Huzuz
Huzuz
Inne nazwy Miasto Zachwytów, Złote Huzuz, Serce Serca
Lokalizacja Zakhara, Miasta Serca
Rząd Wielki Kalif
Mieszkańcy 800 000 stałych mieszkańców, (1,5 mln podczas Wielkich Świętych Dni), ludzie, półludzie
Charaktery każdy
Religia każda Oświecona
Organizacje Bractwo Prawdziwego Płomienia, Cichy Szept
Ważne miejsca Dzielnica Sukienników, Dzielnica Północno-zachodnia, Dzielnica Kupiecka, Dzielnica Towarowa, Dzielnica Rzemieślnicza, Dzielnica Centralna, Wschodnia Dzielnica, Dzielnica Dworska, Zamożna Dzielnica, Dzielnica Pielgrzymów, Dzielnica Chłopska, Dzielnica Południowa, Pałac Oświeconego Tronu, Złoty Meczet
Huzuz around

Lokalizacja Huzuz w Sercu Zakhary i okolice. Widoczna Zatoka Suków i Złota Zatoka

Pilgrims approach the main entry to the Golden Mosque

Pielgrzymi wkraczają do głównego wejścia Złotego Meczetu

The Palace of the Grand Caliph

Złoty Meczet z lotu ptaka.

Huzuz, Miasto Zachwytów (ang. the City of Delights), usadowione pomiędzy Złotą Zatoką i Zatoką Suków, jest jednym z najbardziej spektakularnych miast Zakkhary. Jego połyskujące iglice są dostrzegalne z odległości kilometrów na wodach, zapraszając żeglarzy. Tutaj pierwszy Wielki Kalif otrzymał wizję Nauczycielki, która zawierała mądrość Przeznaczenia oraz Prawo. Dzisiaj miasto wciąż jest siedzibą Wielkiego Kalifa, "sercem serca" oświeconych krain.

WładcaEdytuj

Wielki Kalif Khalil al-Assad al-Zahir (Władca Oświeconego Tronu, Najwyższy Monarcha Krainy Przeznaczenia, Godny Bogów, Plaga Niewiernych, Powiernik Dżinów, człowiek mężczyzna, faris) jest człowiekiem w średnim wieku, którego włosy są wciąż czarne oraz którego ciało jeszcze się nie roztyło. Zazwyczaj jest znudzony sprawami czy decyzjami wymagającymi więcej niż kilka chwil jego mądrości i wiele oddelegowuje swojemu dworowi. Skupia swoją uwagę na zdrowiu swojego ludu oraz spłodzeniu potomka. (Przeznaczenie jeszcze nie ofiarowało mu syna.)

DwórEdytuj

Wielki Kalif utrzymuje potężną grupę dworzan, świty, sługów, pochlebców wraz z haremem zawierającym ponad setkę kobiet wszelkich ras i narodowości. (Jednakże nie więcej niż cztery z nich są jego ulubionymi żonami w danej chwili.) Ma miejsce wiele politycznych sporów o posłuch Wielkiego Kalifa. Istotnymi postaciami są:

Wielka Wezyr Aljana al-Azzazi (ang. Alyana al-Azzazi) (człowiek, kobieta, czarodziejka) jest wyszukają czarodziejką o silnych moralistycznych wierzeniach. Prowadzi radę Wielkiego Kalifa dosłownie we wszystkich kwestiach. Choć jest niewielka, jej ubiór sugeruje potęgę. Zawsze pojawia się w dworze nosząc bogate szaty i woalkę. Nie mieszka w haremie Khalila, lecz ma całkowicie własne kwatery, doglądając pałacowych ogrodów. Jest starsza niż Khalil i wciąż traktuje go jak gdyby był młodym uczniem. Słucha on wiernie jej rady, a w zamian ona milcząco akceptuje jego zarządzenia - nawet kiedy naruszają one jej własne życzenia. Nie zdarza się to jednak często, gdyż mądrość Aljany często się potwierdzała, a Wielki Kalif zazwyczaj się zgadza. Pragnie ona by Wielkie Kalif był pilniejszy w sprawach stanu.

Tania bint Peridżan (ang. Tanya bint Perijan) (człowiek kobieta, saluk) pochodzi z Gany. Jest najbardziej cenioną żoną Wielkiego Kalifa (przynajmniej na obecną chwilę). Włada ona haremem. Tania wyruszyła osiągnąć dwór Wielkiego Kalifa i by zapewniła swoje miejsce w jego sercu poprzez połączenie wysiłku, zasług i odrobiny szantażu. Jest oportunistką, lecz jest także oddana swemu mężowi. Jej celem w życiu jest pozostawać przy sercu Wielkiego Kalifa i być pierwszą, która obdarzy go synem. Jej syn zostałby uznany spadkobiercą Oświeconego Tronu. Jednakże póki nie zrodzi pierwszego syna, nie różni się od żadnej inne żony, jedynie krok wyżej ponad kurtyzanę. Jak dotąd, ma jedynie same córki.

Dżiraad (ang. Jiraad), szlachetny marid, służy jako ambasador ras dżinów. Z natury, maridy nie są zainteresowane w sprawach ludzi, lecz Wielki Kalif specjalnie poprosił o marida wypełniającego ten urząd. Po wielu narzekaniach (prywatnych), Dżiraad zaakceptował ambasadorstwo i cieszy się towarzystwem Wielkiego Kalifa. Jednakże pragnie by Khalil pokazał więcej awanturnictwa i kręgosłupa i często doradza bezpośredniego, heroicznego działania. W skromnej opinii Dżiraada, Jego Oświecona Wysokość powinien kierować sercem, a nie głową. Porada Dżiraada jest zazwyczaj równoważona przez tę Wielkiej Wezyr, która doradza ostrożne przemyślenie i roztropną delegację. Ta dwójka nie dogaduje się najlepiej. W dodatku do urzędu jako ambasador, Dżiraad utrzymuje militarne jednostki dżann. Służy także w marynarce jako honorowy admirał pod dowództwem Księcia Czeddaha.

Książę Tannous al-Assad (człowiek mężczyzna askar) jest wujem Wielkiego Kalifa (bratem jego zmarłego ojca). Tannous obecnie stoi w bezpośredniej drodze do tronu; jeśli Wielki Kalif zmarłby nie wydając na świat potomka, Tannous przyjąłby jego wysoko postawioną pozycję. Książę Tannous działa jako szpieg Wielkiego Kalifa w murach pałacu. Niewiele ucieka uwadze jego złowieszczych oczu. Zbiera on także informację przez sieć agentów i informatorów w trzech wielkich miastach kontynentu: Huzuz, Hijal i Kudrze. Wszyscy służący w sieci pozostają czujni wobec potencjalnych zagrożeń wobec Jego Wysokości. Tannous często podróżuje na obczyźnie w imieniu Wielkiego Kalifa lub do swojego własnego schronienia u stóp Gór Al-Akara.

Wielki Wezyr i Tania gardzą Księciem Tannous. Wielki Kalif jednakże jest mu oddany, a książę jest zawsze mile witany na jego dworze.

Książę Czeddah (ang. Cheddah) (człowiek mężczyzna faris), inny ojcowy wujek Wielkiego Kalifa, jest pompatycznym, otyłym i apodyktycznym człowiekiem. Czeddah dowodzi wojskiem miasta. W zachowaniu jest głupcem, lecz w taktyce jest nieszczęściem. Jest za to wierzący w wymuskanych przeglądach i paradach, które były głównymi celami sił wojskowych Huzuz przez ostatnie dwie dekady.

Wielki Kalif szaleje za Księciem Czeddahem. Inni członkowie dworu uważają go za partacza, który przetrwał głównie dzięki talentom swoich podległych ludzi. Do nich należy Thokkor z Pobrużdżonych Gór (człowiek mężczyzna najemny barbarzyńca), który dowodzi jednostkami najemnymi i kawalerią oraz Preani Kin (ang. Preani Qin) (człowiek kobieta, mameluk), która nadzoruje niewolniczych wojowników. Thokkor jest głównie zajęty rosnącą siłą militarną Panteistycznej Ligii i sprzeciwia mu się Wielka Wezyr. Preani Kin jest zarówno urodziwa i kompetentna, aż wpadła w oko Wielkiego Kalifa i takoż zyskała sobie wrogość Tanii, jego żony.

Imam Renn min Zann (elf mężczyzna pragmatyk), Strażnik Meczetów (ang. Keeper of the Mosques), jest głównym reprezentantem zjednoczonych oświeconych wiar Krainy Przeznaczenia. Jest szanowanym, srebrnowłosym osobnikiem zadomowionym w dworskim życiu, służąc jako przekaźnik, którym religijne pytania i decyzje przedstawiane są Wielkiemu Kalifowi.

Ojciec Renna był barbarzyńskim elfem o szerokim umyśle z krain leżących na odległej północy. Jego matka była inteligentną, lecz upartą córką prominentnego zakharyjskiego kupca . Prawdopodobnie z powodu tego eklektycznego pochodzenia, Renn został pragmatycznym kapłanem Zann. Szybko zyskał reputację za swoją mądrość i zdolność mediacji pośród handryczących się frakcji. Długo przebywając na dworze Wielkiego Kalifa, Renn służył dwóch poprzednim Wielkim Kalifom (ojcu i dziadkowi Khalila). Wszyscy członkowie obecnego dworu czują zdrowy respekt wobec potęgi Renna, choć sprzeczał się ostatnio z Wielką Wezyr, której moralistyczne filozofie są bardziej konserwatywne niż jego samego.

PopulacjaEdytuj

800 000 stałych mieszkańców. Podczas Wielkich Świętych Dni w Dzień Wstąpienia, populacja rośnie do ponad półtorej miliona.

Cechy MiastaEdytuj

Minarets of Golden Mosque

Imam nawołujący do modlitwy z minaretu Złotego Meczetu

Znane szeroko za swoją przepiękną architekturę, miasto to często jest zwane Złotym Huzuz. Jej kopuły i minarety pokryte są złotem, dachówkami i inkrustowanym szkłem, wszystkie odbijające słońce. Podczas przełamującego się świtu, miasto zdaje się promienieć. W południowym skwarze, migocze. Kiedy słońce zanurza się w horyzoncie, światło rozpala ścieżkę po Złotej Zatoce i zdaje się podpalać miasto. Poprzez stulecia, rzemieślnicy i artyści Zakhary uczynili miasto swoim popisem. Ich ręcznie malowane kafle, złożone mozaiki, pozłacane powierzchnie i zawile wyżłobiony tynk i kamień są hołdem dla Nauczycielki, tak jak i dla oświeconej cywilizacji i cudów samego Huzuz.

Lud Huzuz z natury jest tak tolerancyjny jak jest różnorodny. Rasowe i religijne różnice nie stanowią problemu. Nawet dawno usunięcie wiary i idee traktowane są bardziej z radością niż strachem. Każdy styl mody w Krainie Przeznaczenia można napotkać na ulicach miasta. Każdy rodzaj produktu wykonanego w oświeconym świecie może zostać tu odnaleziono, wraz z rozległym szeregiem tych z krain ościennych. Populacja Huzuz jest przekonana o swoim pomyślnym losie i nie wierzy, iż cokolwiek złego mogłoby się przytrafić Oświeconemu Tronowi oraz ich najpotężniejszemu Wielkiemu Kalifowi.

Spacerowa wycieczka po tym wielkim mieście powinna zawierać następujące miejsca:

Pałac Wielkiego KalifaEdytuj

Pałac Wielkiego Kalifa (ang. zwany także Gniazdem Wielkiego Lwa, Siedzibą Oświeconego Tronu oraz "miejscem, gdzie zwracają się wszystkie oczy"). Wybudowane i przekształcane na przestrzeni 500 lat, ten rozrastający się pałac stał się labiryntem komnat, dworów i przejść. Tak jak władza i osobiste skarby Wielkiego Kalifa się rozszerzały, tak samo czynił pałac. Stare budynki i gmachy rozbierano by zapewnić miejsce dla nowych. Pałac zachowywał swoją obecną formę przez ostatnie trzy pokolenia Wielkiego Kalifatu.

Publiczne OgrodyEdytuj

The Floating Fountain

Dryfująca Fontanna

Publiczne Ogrody. Ten cudowny obszar zieleni granicy ze wschodnim skrajem pałacu Wielkiego Kalifa. Ogrody przepełnione są rząd za rzędem róż, hibiskusa i innych kwiatów, tak jak wielkich sadów gruszowych i figowych. Technicznie, ogrody znajdują się na prywatnym obszarze Wielkiego Kalifa. Lecz zgodnie z długą tradycją, pozostają otwarte dla cywilizowanych mężczyzn i kobiet przez cały rok i są zamykane tylko wtedy, kiedy sam Wielki Kalif wybierze się na spacer pośród tych obszarów ku medytacji (przeciętnie raz na tydzień).

Największym cudem Publicznych Ogrodów jest Dryfująca Fontanna (ang. Floating Fountain). Podstawą fontanny jest ogromna zwierciadlana sadzawka zainstalowana przez pierwszego Wielkiego Kalifa. Ostatnio, Ambasador Dżiraad ulepszył sadzawkę. Marid stworzył złote miski, które unoszą się w powietrzu ponad zwierciadlaną sadzawką, tańcząc w powolnym, pełnym gracji balecie. Miski wystrzeliwują strumienie czystej, połyskującej wody, która zatacza łuki w powietrzu przed wlaniem się do sadzawki poniżej. W okresach świętowania, fontanny wystrzeliwują kolorową wodę - a czasem nawet ogień, parę czy tęczowy piasek.

Wielki BazarEdytuj

Wielki Bazar (ang. The Grand Bazaar). Ten olbrzymi dziedziniec pod gołym niebem znajduje się w pobliżu przystani miasta. Jest to jeden z najtłoczniejszych rynków Zakhary, gdyż Huzuz znajduje się na skrzyżowaniu wszystkich głównych szlaków handlowych. Egzotyczne jedzenie, jedwabie, skarby, rarytasy, komicy, pisarze, mistycy, balwierze, osobnicy szukający zatrudnienia - wszystko można odnaleźć na tętniącym życiu dziedzińcu aż do godziny policyjnej. Po zapadnięciu zmroku, lampy jarzą się zaklęciami nieprzerwanego światła zapewniając powszechne oświetlenie. Zjawiają się zarejestrowani nosiciele pochodni, oferując eskortę członków wieczornego tłumu do ich kwater sypialnianych (za opłatą). Huzuz nie ma oficjalnego rynku niewolników, lecz osoby bez skrupułów są skore zapewnić to czego pragną, za odpowiednią cenę.

Główne ProduktyEdytuj

Handel, turystyka (zwłaszcza odwiedziny Wielkiego Meczetu i Dworu Oświecenia), biurokracja (zapisy podatkowe oraz spisy ludności do zarządzania imperium), uniwersytety, mędrcy, tkaniny.

Siły ZbrojneEdytuj

Główne Meczety i KapłaniEdytuj

Huzuz ma dziewięć wielkich meczetów. Osiem zaaranżowano w łuk zwrócone na wschód ku dziewiątemu, niczym półksiężyc, którego końce sięgają chcąc objąć lśniącą gwiazdę. Każdy z ośmiu meczetów w łuku poświęcony jest innemu oświeconemu bogu. Świątynie, ich wiara oraz rządzący imamowie są wymienieni poniżej. Kolejność łuku jest od północy na południe.

W tym układzie, wielki łuk jest związany z jednej strony przez mądrość, a z drugiej przez naukę. Dziewiąty gmach kultu, Złoty Meczet (ang. Golden Mosque), jest uważany za "otwarty". Członkowie jakiejkolwiek wiary uznawanej przez Nauczycielkę mogą modlić się swobodnie wewnątrz niego, włączając w to członków Świątyni Dziesięciu Tysięcy Bogów oraz wyznawców lokalnych bóstw takich jak Dżauhar czy Bala.

Złoty Meczet jest utrzymywany przez ogromną załogę przewodzoną przez Strażnika Meczetów, który z kolei jest członkiem dworu Wielkiego Kalifa. Imam Renn, elficki Zannita i pragmatyk, jest obecnym Strażnikiem Meczetów. Jego świątynia nosi nazwę od bogatych złoconych powłok, które zdobią filary i żłobiony sufit oraz ścienne ornamenty. Nawet złożone kafle są zdobione złotem.

Złoty Meczet jest znaczący z trzech powodów: Po pierwsze, jest to ham (święte miejsce). Jest zbudowany pośród ruin domu, który miał należeć do samej Nauczycielki. Co więcej, to tutaj pierwszy Wielki Kalif otrzymał wizję poszukiwania słów Nauczycielki. Ostatecznie, Złoty Meczet otwiera się na wschód na Wielki Dwóch Oświecenia. Wielki Kalif pokazuje się nad tym dziedzińcem swojemu ludowi w Dzień Wstąpienia i składa hołd swoim bogom w Złotym Meczecie. W takim wyznawaniu Wielki Kalif ukazuje brak preferencji jednej wiary nad drugą.

Ważne postacie spoza dworuEdytuj

Pogłoski i wiedzaEdytuj

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.