Sferopedia
Advertisement

Hobgoblin w piątej edycji D&D

Hobgoblin

Koalinth w piątej edycji D&D

Pierzchają od naszych tarcz, Padają od naszych mieczy. Ich dom dziś będzie nasz I w kajdanach ich dzieci. Acheron! Acheron! Zwycięstwo jest nasze!

- Tłumaczenie hobgoblińskiej pieśni wojennej

Hobgobliny to więksi i silniejsi kuzyni goblinów. To rasa typowo militarystyczna, występująca praktycznie w każdym klimacie i terenie. Są inteligentni, bardzo dobrze zorganizowani, agresywni i pewni siebie. Toczą odwieczną wojnę z elfami, których wściekle nienawidzą. Bardzo źle odnoszą się też do ludzi. Członkowie tej rasy mierzą do 195 cm wzrostu. Ich sierść ma odcień od jasnej czerwieni do ciemnego brązu. Skórę mają ciemnooliwkową lub ciemnokarmazynową. Więksi mężczyźni mają sine lub czerwone nosy. Oczy hobgoblinów są żółtawe lub ciemnobrązowe a zęby żółte. Lubią krwistoczerwoną odzież wykonaną ze skóry. Hobgobliny kochają walkę i wojnę. Poszczególni członkowie tej rasy kolekcjonują broń, utrzymując ją zawsze w doskonałym stanie. Większość z nich to dobrze uzbrojeni wojownicy, używający broni drzewcowej, morgenszternów i mieczy. Równie dobrze widzą w świetle dnia jak w ciemności, co bardzo zwiększa ich skuteczność. Rasa ta posiada także naturalny talent do górnictwa i kamieniarstwa, co pozwala jej członkom na doskonała orientację w podziemiach.

Hobgobliny to nieźli stratedzy, których dewizą jest przetrwanie. Ich społeczeństwo zorganizowane jest w rozbójnicze klany, zaciekle rywalizujące między sobą o chwałę i wpływy. Każde spotkanie dwóch klanów kończy się wymianą nieuprzejmości a nierzadko walką. Typowy klan hobgoblinów liczy sobie od 20 do 200 mężczyzn-wojowników. Na każdą dwudziestkę przypada sierżant i dwóch jego zastępców, utrzymujących porządek w szeregach. Na każdą setkę przypada wicewódz, znany ze swej potęgi, natomiast na czele całego klanu stoi wódz - najpotężniejszy hobgoblin w klanie, posiadający własną straż przyboczną. Oprócz wojowniczych mężczyzn, w skład każdego klanu wchodzą kobiety w liczebności mniej więcej połowy mężczyzn oraz dzieci, których jest trzykrotnie więcej niż dorosłych. Każdy klan posiada własną chorągiew, którą podczas bitwy dzierży wódz.

Forteca hobgoblinów

Klany hobgoblinów najczęściej zamieszkują podziemne jaskinie. Co piąty z nich ma jednak swą siedzibę w położonej na powierzchni wiosce, zawsze otoczonej fosą i płotem wyposażonym w dwie bramy i kilka wież strażniczych. Wioski są często wznoszone na gruzach cywilizowanych miast i wykorzystują pozostałości ich umocnień. Większe klany posiadają też niekiedy do obrony swoich siedzib kilka katapult i balist. Podziemne siedziby są natomiast pilnowane przez grupy drapieżnych małp.

Wielu hobgoblinów wybiera zawód najemnika, służąc złym wojownikom lub czarodziejom. Niektóre z nich o większych ambicjach zakładają fortece, zamki i siedziby strzeżone przez gromady goblinów. Jako istoty zdolne do analitycznego myślenia i planowania, tworzą nawet armie goblinoidów. Ze względów strategicznych i kierując się rozsądkiem ulegają wtedy większym od siebie niedźwieżukom, pozwalając im na formalne dowodzenie ale nie żywiąc do nich sympatii. W razie konfliktu starają się nie stawiać im oporu w pojedynkę. Pogardzają natomiast mniejszymi od siebie goblinoidami i orkami, traktując ich jak mięso armatnie.

Głównym bogiem hobgoblinów jest głowa panteonu goblinoidów - Maglubiyet, jednakże za swego szczególnego patrona uważają boga wojny i autorytetu Nomog-Geayę. Inny bóg goblinoidów Bargrivyek patronuje i wspiera współpracę między hobgoblinami a goblinami.

Koalinth[]

Koalinthy to wodna odmiana hobgoblinów, pod wieloma względami podobna do lądowych kuzynów. Żyją w płytkich wodach morskich i śródlądowych, wybierając jako miejsce zamieszkania podwodne jaskinie. Ich ciała przystosowały się do podwodnego życia, wytwarzając skrzela i błony między palcami rąk i nóg. Ich ciała są smuklejsze od ciał hobgoblinów a skóra ma kolor jasnozielony. Porozumiewają się za pomocą nietypowego dialektu języka goblińskiego. W walce najchętniej używają broni miotanych, jak włócznie i oszczepy. Są równie drapieżne i agresywne jak hobgobliny, a szczególną niechęcią darzą morskie elfy.

Źródła[]

Advertisement