Sferopedia
Advertisement

Odkąd bogowie po raz pierwszy przybyli do Exandrii, minęły cztery odrębne epoki świata: Założenie, Wiek Arkanum, Kataklizm i Dywergencję. Wydarzenia Critical Role odbywają się w czwartej epoce.

Założenie[]

Założenie było pierwszą epoką Exandrii. Podczas tego czasu bogowie sprowadzili stworzenia by zamieszkały Exandrię, przed podzieleniem się na dwie frakcje w walce przeciwko Pierwotnym Tytanom: Główne Bóstwa i Bogów-Zdrajców. Epoka zakończyła się pokonaniem Pierwotnym, wraz z Bogami-Zdrajcami, co uczyniło świat bezpiecznym dla rozkwitu cywilizacji.

Wiek Arkanum[]

Wiek Arkanum był drugą erą Exandrii. Zaczął się ponad 1500 lat przed wydarzeniami Critical Role. Podczas tego czasu śmiertelnicy testowali ograniczenia magicznej mocy, wyzywali bogów którzy ich stworzyli i doprowadzili do ucieczki raz pokonanych Bogów-Zdrajców.

Kataklizm[]

Kataklizm był trzecią erą Exandrii. Dokładna rama czasowa jest niepowna, lecz wiadomo że Ioun która została zraniona podczas tej ery leczyła się przez przynajmniej 800 lat. Era ta obejmuje drugą wojnę przeciwko Bogom-Zdrajcom, którzy zdewastowali cywilizację i w niektórych przypadkach przeorganizowała geografię świata. Era kończy się pokonaniem Tharizduna i budową Boskiej Bramy.

Po Dywergencji[]

Źródła[]

Advertisement