Miasto Brama
Mapa Harmidru
Mapa Harmidru
Harmider
Lokalizacja Zewnętrze
Władza Tharick Posępny Cień
Mieszkańcy bziki i szaleńcy
Charaktery chaotyczny neutralny, chaotyczny zły
Brama do Pandemonium
Frakcje i sekty Loża Ponurych
Ważne miejsca Cytadela

Harmider (ang. Bedlam) to położone na Zewnętrzu Miasto Brama do Pandemonium. Z uwagi na swoich mieszkańców i panującą tu atmosferę przypomina bardziej gigantyczny dom wariatów, opanowany przez bzików wszelkiego rodzaju.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Harmider to licząca 5000 mieszkańców zbieranina porozrzucanych bezładnie i bez żadnego planu rozmaitych budynków. Jego kształt przypomina wachlarz rozłożony na zboczu wzgórza Maurash. U podnóża wzniesienia leży podstawa wachlarza i brama do Pandemonium - pokręcony łuk z kamienia i żelaza. Wachlarz rozszerza się w górę wzgórza a osiem miejskich ulic przeplata się ze sobą, prowadząc przez coraz bardziej uporządkowane zabudowania. Na szczycie Maurash leży Cytadela - mała twierdza otoczona murem obronnym i wieżyczkami obronnymi. Tutaj mieszkają najbardziej zrównoważeni z mieszkańców. Miasto jest o krok od przekroczenia granicy planów i stoczenia się w dół, do Pandemonium.

Władza[edytuj | edytuj kod]

Miastem rządzi czarownik Tharick Posępny Cień, Strażnik Harmidru. To udręczony gośćcem starzec, podatny na wybuchy magicznej furii i znany ze swej uporczywej marudności. Wiele budynków nosi ślady miotanych przez niego kul ognia. Funkcję Strażnika objął po zwycięstwie rebelii przeciwko poczytalnym mieszkańcom miasta. Jest to jednak funkcja głównie tytularna. W mieście pełnym szaleńców bardzo trudno jest osiągnąć w czymkolwiek zgodę i wymusić posłuszeństwo. Dlatego władza Tharicka ogranicza się do tych bzików, z którymi potrafi się dogadać. Pozostali robią, co tylko chcą.

Drugą istotą, która posiada w mieście znaczną władzę jest bies cienia Hrava. Istota ta działa z ukrycia, podszeptując szalonym mieszkańcom Harmidru, co powinni czynić, niczym ich wewnętrzny głos. Rzadko objawia swoją postać, działając z cienia. Jego celem jest podporządkowanie sobie miasta.

Mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

Struktury społeczne Harmidru są zbyt słabe, by stworzyć trwałe siły porządku. Mimo tego, w mieście funkcjonują trzy grupy służące jako ochroniarze i obrońcy oczekujących.

Najbardziej uczciwą i najmniej obłąkaną grupą są Wietrzne Lance (ang. Windlancers), dowodzone przez bariaura Erigyla Verritha. Erigyl wydaje się być w pełni władz umysłowych a jedyną jego obsesją jest utrzymywanie obłędu w mieście we właściwych ryzach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chaosu. Wietrzne Lance chronią Harmider przed atakami z Pandemonium i utrzymują w mieście ład. Przebywają zwykle w okolicach Cytadeli, rzadko schodząc w dół miasta i okolice bramy.

Pozostałe dwie grupy służą głównie jako najemnicy i ochroniarze. Pierwsza z nich to Sarex, stworzona wskutek podszeptów Hravy. Jej członkowie to sferowcy z Pandemonium i najbardziej tknięci jego wichrami oczekujący. Poruszają się w kilkuosobowych grupach, operując w ciemnych zakamarkach miasta i zajmując się głównie cichą eliminacją wrogów biesa cienia. Zawsze zostawiają na miejscu zabójstwa znak swego pana.

Ostatnia grupa to Zagubieni (ang. Misguided), grupa zbzikowanych oczekujących, dowodzona przez niziołkę Thoę. Nie wydają się oni mieć innego celu, poza typowym dla oczekujących z Zewnętrza balansowaniem szal równowagi. Najakywniejsi są w okolicach bramy do Pandemonium.

Miejsca[edytuj | edytuj kod]

Harmider nie słynie ze swych zasobów. Niewielu tu rzemieślników, gdyż obecność wielu szaleńców nie sprzyja rozwijaniu interesu. Miasto przyciąga za to wielu artystów szukających w panującym tu obłędzie inspiracji.

Głównym skupiskiem artystów jest Zajazd Weylunda, położony w centrum miasta i prowadzony przez krasnoluda Weylunda Ospowatego. Gospodarz warzy bardzo mocne piwo i jest wyrozumiały dla goszczących tu często pechowych twórców. Pokoje są czyste a atmosfera bardzo spokojna jak na Harmider.

Goście z planów niższych najchętniej goszczą w Oku i Sztylecie, położonym w pobliżu bramy do Pandemonium. Rządzi tu diabelstwo Grist, prawdziwy zakapior. Obsługa nie jest ani przyjazna, ani szybka ani estetyczna, ale gospodarz nie zadaje pytań i obsługuje każdego, kto płaci. Miejsce to pełne jest intrygantów, biesów i diabelstw.

Ostatnim zajazdem jest Sanatorium, położone w Cytadeli. Gospodarzem jest Althax Ciemnowełna, bariaurka i kapłanka Shekinester, która uważa za swe powołanie doglądanie bzików z Harmidru. Jej lokal to połączenie szpitala, kurortu i hotelu. Oprócz noclegu, oferuje leczenie rozmaitych urazów psychicznych.

Bieżące wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Po mieście nieustannie krążą plotki o nadchodzącej inwazji z Pandemonium. Ostatnimi czasy rzeczywiście szykuje się atak. Kilkunastu demodandów prowadzonych przez pomniejszego tanar'ri planuje wykorzystać miasto do ataku z flanki na baatezu. Po opanowaniu Harmidru planują pomaszerować przez Zewnętrze prosto do Baator.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Miasta Bramy
Doskonałość Brama Kupiecka Ekstaza Faunel Matecznik
Wytrwałość ↑Dobro↑ Glorium
Automata ←Praworządność Sigil Chaotyczność→ Xaos
Rigus ↓Zło↓ Harmider
Żebra Pochodnia Beznadzieja Klątwa Kiła-Mogiła
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.