FANDOM


Ps-harbing

Okładka przygody

The Harbringer House

Dom Zwiastuna

Harbinger House (Dom Zwiastuna) to wydana w 1995 roku oficjalna przygoda do Planescape. Akcja toczy się wokół tajemniczego Domu Zwiastuna - położonego w Sigil schronu dla szalonych Bogowców, czy też - według nich samych - miejsca w których najbardziej wysublimowani i najdoskonalsi z nich oczekują na swe boskie wstąpienie.

Dom ZwiastunaEdytuj

Dom Zwiastuna to miejsce budzące kontrowersje. Dla Wyznawców Źródła jest to schron dla tych członków frakcji, którzy przygotowują się do ostatecznego kroku, uwieńczającego karierę każdego Bogowca - boskiego wstąpienia. Dla wszystkich innych jest to przytułek, pełen wyjątkowo obłąkanych bzików. Jak mawia faktol Ambar, "niekiedy wysiłek związany z wstąpieniem na wyższy poziom egzystencji zbiera swoje żniwo wśród przyszłych mocy".

Dom znajduje się w najstarszej części Niższej Dzielnicy Sigil. Budynki są tu położone wyjątkowo ciasno, a na ulicach ruch jest niewielki. Sam dom jest budowlą przypominającą wytwór wyobraźni architekta - chaosyty - wysmukłe, wysokie ściany, przypadkowo porozmieszczane wieżyczki i okna, i cała gmatwanina drzwi oraz prowadzących do nich schodów, które wznoszą się i opadają wokół Domu niczym girlandy. Niektóre prowadzą do drzwi, inne donikąd. Prawdopodobnie w całej konstrukcji nie ma ani jednego kąta prostego, a jego ściany nachodzą na siebie i rozchodzą się w najbardziej niespodziewany sposób. Nie sposób nie wspomnieć także o drzwiach - całym mnóstwie drzwi, otwierających się na zewnątrz i do wewnątrz; drzwi ozdobnych, drzwi zwykłych, okraszonych ozdobnymi łukami i zwykłych dziur w ścianie, drewnianych, żelaznych, mosiężnych i innych. Są wszędzie, ale większość z nich jest głucho zamknięta. Dom góruje nad okolicą, przypominając wieżę zbudowaną przez dziecko z przypadkowych klocków. Mówi się, że jest niemal tak stary jak sama Klatka.

Dom Zwiastuna pulsuje energią, stanowiąc wewnątrz ociekającego portalami Sigil swego rodzaju wewnętrzne centrum - dla znającego klucz śmiałka znajdzie się tu portal do niejednego poszukiwanego punktu Wieloświata. Tyle tylko, że zdobycie tutejszych kluczy jest znacznie trudniejsze, niż w innych częściach Sigil. Jako schronienie dla najpotężniejszych bzików Klatki, Dom jest odpowiednio zabezpieczony przed ich ucieczką. Inna jego interesującą właściwością są rozmiary - wewnątrz jest znacznie obszerniejszy, niż wydaje się to śmiałkowi obserwującemu budynek z zewnątrz. Jest również odporny na wszelkie ataki magiczne, które odbija do źródła. Jakiekolwiek magiczne obserwacje wnętrza Domu są równie nieskuteczne.

Bogowcy twierdzą, że wewnątrz tego zagadkowego budynku, jego pozornie losowo rozmieszczonych komnat i pomieszczeń tkwią odpowiedzi na największe zagadki Wieloświata, i właśnie te odpowiedzi mogą dopomóc jego lokatorom w osiągnięciu boskości. Wyznawcy Źródła od dawna opiekują się Domem, przyjmując do niego tylko bzików, których uważają za zaawansowanych na ścieżce do wstąpienia. Jak na razie, nic nie wiadomo jednak o zakończonym sukcesem wstąpieniu któregokolwiek z lokatorów.

Choć nie wie o tym prawie nikt spoza frakcji, nietypowe właściwości Domu zapewniane są przed dwa silnie strzeżone przed obcymi artefakty: Planarium i Fokruks.

Zawiązanie fabułyEdytuj

Nari - sukkub z Otchłani od dawna poszukiwała mocy, która pozwoli jej osiągnąć potężniejszą formę i konkurować nawet z prawdziwymi tanar'ri. Kilka tygodni tego poszukiwania zaprowadziły ją do Sigil. Zamaskowana w postaci urodziwej niewiasty, wiele dni krążyła po rozmaitych miejskich przybytkach, poszukując czegoś, co zaprowadziłoby ją do celu. Plotki o Domu Zwiastuna - pulsującej energią, miniaturowej wersji samego Sigil, wydały się obiecujące. Nie trwało długo, i Nari uwiodła jednego z opiekunów Domu - Bogowca zwanego Starym Favurem. Trep nader chętnie udzielił jej wszelkich interesujących informacji. Szczególne zainteresowanie sukkuba wzbudziła dwójka bzików - Sougad Prawomiażdżyciel i Trolan z Ekstazy, obecnie zwany Trolanem Szalonym. Przy ich pomocy tanar'ri pragnie wykonać swój plan i doprowadzić do przeskoku Domu Zwiastuna do Otchłani, gdzie stałby się jej prywatną fortecą.

Plan Nari jest prosty - podczas gdy Trolan odciągnie uwagę Pani Bólu, ona sama zajmie się umysłami rezydentów. Dodatkowo Sougad, z wnętrza swej celi, przekonał ją, że Dom Zwiastuna rzeczywiście jest drogą prowadzącą do boskości, choć nie ma to nic wspólnego z testami i zagadkami zarządzanymi przez Bogowców. Jak odkrył, dwa potężne artefakty kontrolujące działanie Domu mogą otworzyć źródła energii duchowej, pozwalające na boskie wstąpienie. Pierwszym z artefaktów jest planarium - znajdujący się w posiadaniu faktola Ambara, nieustannie zmieniający kształty klucz do wszystkich drzwi Domu Zwiastuna. Drugi to fokruks - znajdująca się w centrum Domu większa wersja planarium, będąca swoistą tamą, powstrzymującą energie Wieloświata od wtargnięcia do wnętrza Domu. Otwarcie tamy miałoby otworzyć drogę do boskości.

Sougad zgodził się na współpracę z Nari w zamian za zwrócenie mu wolności. Zgodnie z umową ma wznowić mordercze ataki na praworządne frakcje, odwracając ich uwagę od działań sukkuba. Bzik ma jednak własne plany i ma zamiar dokończyć swój prowadzący do wstąpienia rytuał, kiedy tylko Nari zdobędzie artefakty. Plany sukkuba zostają zaburzone, kiedy Stary Favur zostaje nieoczekiwanie wpisany do księgi umarłych, a jego stanowisko przejmuje nowy nadzorca Bereth. Nari jest zmuszona puścić swe plany w ruch wcześniej, niż zamierzała.

Przebieg przygodyEdytuj

  • W Rozdziale I bohaterowie przygody są świadkami kilku nietypowych dla Sigil wydarzeń - dabusy zachowują się w niespotykany dotąd sposób, pojawiają się członkowie nowego kultu Zalotników Pani a Niższą Dzielnicę i Dzielnicę Pani nawiedza seria okrutnych morderstw na członkach praworządnych frakcji. Śmiałkowie muszą odszukać i powstrzymać mordercę, o którego mrocznych pobudkach mają nikłe pojęcie.
  • Rozdział II obejmuje podróż na Zewnętrze w pościgu za zbiegłym mordercą- Sougadem, lub w poszukiwaniu przywódcy kultu Zalotników Pani. W mieście Ekstaza bohaterowie poznają nieco cienia na temat Trolana i odkrywają, że Sougad kontynuuje swoją serię morderstw. Po pozornym wpisaniu mordercy do księgi umarłych, drużyna udaje się do Klątwy, gdzie Trolan Szalony zebrał większość swoich współwyznawców, szykujących się do wyruszenia ku Klatce. W Klątwie czeka na nich także trzeci bzik zbiegły z Domu Zwiastuna - Pastor Browen, wysłany przez Nari w celu pokrzyżowania szyków natrętnym śmiałkom. Szaleniec planuje stawić im czoła przy pomocy Straży Miejskiej i Ligi Rewolucyjnej.
  • W Rozdziale III krwawnicy powracają do Sigil by zgłębić tajemnice Domu Zwiastuna. Pod wpływem Nari Dom stał się miejscem pełnym niebezpieczeństw, a droga do powstrzymania sukkuba przed dokonaniem wstąpienia wiedzie przez ogarniające szaleństwem komnaty, pełne niebezpiecznych bzików. Bohaterowie nie wiedzą też, że Sougad nie zginął i w ukryciu przygotowuje się do własnego wstąpienia na próg boskości.

Ważne postacieEdytuj

  • Nari - żądny mocy sukkub, który zapoczątkowuje całą intrygę. Nari jest swego rodzaju marzycielką - uosobieniem demonicznego snu o lepszym życiu. Pragnie przejąć kontrolę nad Domem Zwiastuna poprzez zmianę zapatrywań i poglądów jego mieszkańców na podobne do jej własnych, co spowodowałoby przeskok Domu do Otchłani. W swym zaślepieniu tanar'ri nie zdaje sobie sprawy, że żaden fragment Sigil nie może opuścić miasta bez zgody Pani Bólu.
  • Trolan Szalony - parające się muzyką i poezją diabelstwo z Ekstazy, sześć lat temu przybył do Sigil w celu zdobycia serca Pani Bólu. Za wszelką cenę próbował ściągnąć na siebie jej uwagę, co ku zdumieniu sigilijczyków nie ściągnęło na niego śmierci. Pewnego dnia dabusy przywlekły go do Domu Zwiastuna. Bogowcy zgodzili się go przyjąć, uznając iż skoro Pani zdecydowała się oszczędzić jego życie, zasługuje na miejsce wśród dążących do boskości. Nari nawiedza go pod przebraniem Pani Bólu, czyniąc z bzika proroka, który ma zapoczątkować jej kult. Rezultatem może być wyłącznie rzeź głupców, którzy zwrócą na siebie uwagę tej, która pragnie pozostawać w cieniu. Oprócz talentów poetyckich Trolan posiada naturalną zdolność regeneracji.
  • Sougad Prawomiażdżyciel - człowiek, przed dekadą autor serii rytualnych mordów na członkach praworządnych frakcji w Sigil. Schwytany przez Bogowców, z uwagi na potężne zdolności magiczne został osadzony w Domu Zwiastuna. Wyznawcy źródła uznali jego morderstwa za część skomplikowanego rytuału, który miał przynieść mordercy boskość. Sougad jest szalony, krwiożerczy i pozbawiony zahamowań. Jest również wybitnie inteligentny i potrafi z powodzeniem udawać dystyngowanego, szarmanckiego dżentelmena. Z uwagi na swą manię nie potrafi zbyt długo zachowywać pozorów. Uwielbia zastraszać swe ofiary przed zabiciem.
  • Krimjak, Markiz Kambionów - stary przyjaciel Nari z Otchłani, dla którego swego czasu uwiodła na pokuszenie wielu śmiertelników. Obecnie kambion odpłaca jej, występując w roli ochroniarza.
  • Narkovi - krasnoludzka członkini Harmonium, prowadząca śledztwo w sprawie serii morderstw, których sprawcą jest Sougad. Twarda i rzeczowa, lubuje się w trudnych i nietypowych sprawach. Podlega jej duża grupa Twardogłowych, oddelegowanych na potrzeby śledztwa.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.