Sferopedia
Advertisement
637961800831352155

Hadozee

Hadozee

Hadozee

Hadozee, zwane również pokładowymi małpami lub skrzydlatymi małpami pokładowymi są rasą humanoidalnych wędrowców i żeglarzy. Chociaż małpie w wyglądzie, są równie inteligentne co ludzie; jedynie ci, którzy nie wiedzą lepiej traktują je jako "małpy pokładowe". Są znane na całym świecie za swoje umiejętności jako żeglarzy i swoją miłość do morza oraz okrętów na których żeglują. Hadozee są w przybliżeniu ludzkiego wzrostu, chociaż wydają się odrobinę niższe przez tendencję do pochylania się do przodu. Oprócz tego, że są naturalnymi wspinaczami, hadozee posiadają stopy, które są równie zręczne jak ich ręce, nawet do stopnia posiadania przeciwstawnych kciuków. Błony ze skóry zwisają luźno z rąk i nóg. Po naprężeniu, membrany te umożliwiają hadozee szybowanie. Nie jest rzadkim zobaczyć hadozee na pokładzie statku gramolącego się zwinnie na olinowanie przy pomocy rąk i stóp, a następnie wystrzeliwującego się w powietrze by powrócić na pokład. Hadozee owijają te skrzydła wokół siebie, aby się ogrzać. Hadozee mówią wspólnym i językiem hadozee; wiele uczy się również elfiego. Większość hadozee napotkana poza swoimi domami jest wojownikami lub ekspertami (żeglarzami).

Historia[]

Przodkowie hadozee byli ssakami nie większymi niż koty domowe. Ścigani przez większe, naturalne drapieżniki, weszli na drzewa i rozwinęły skrzydła przypominające klapy, które umożliwiły im szybowanie z gałęzi na gałąź. Dzisiaj hadozee są rozumnymi, dwunożnymi istotami, które chcą zostawić za sobą przerażających drapieżników ze swego rodzinnego świata i odkrywać inne światy.

Ciekawostki[]

W nowym wydaniu Spelljammer: Adventures in Space do piątej edycji przedstawiono historię stworzenia hadozee, opartą na koncepcji podniesienia z science fiction, najwyraźniej inspirowanej filmami Planeta Małp, o czym mówił Jeremy Crawford w filmie "Who are the Hadozee?". Jednak spotkała się z oburzeniem za postrzeganą za rasistowską metaforę i została usunięta w kolejnej erracie, z oficjalnym oświadczeniem.

Zobacz też[]

Źródła[]

Advertisement