Sferopedia
Advertisement

Grzywa

Grzywa

Grzywa

Grzywa (ang. Mane) to najniższa forma Tanar'ri i oczekujący Otchłani. Są pogardzane przez wszystkie tanar'ri, jednak ich umysły są zbyt proste, by to rozumieć. Te żałosne istoty mają bladobiałą skórę, która robi wrażenie napuchniętej. Ich charakterystyczne cechy do długie, ostre pazury; ostre zęby, rzadkie włosy i blade oczy, z których nieustannie wycieka jakaś ciecz. Ich ciała roją się od padlinożernych robaków, które je pożerają. Grzywy nie potrafią się porozumiewać; są bezrozumnymi, niemal pozbawionymi zmysłów istotami, które atakują wszystko co napotkają. Nie znają organizacji ale nie znają też strachu. Zabite, zmieniają się w trującą chmurę śmierdzącego gazu, z której po dwudziestu czterech godzinach formuje się nowy Grzywa. Wyjątkiem jest nad wyraz powszechny przypadek skonsumowania Grzywy przez innego tanar'ri. Wtedy jego esencja przepada na zawsze.

Grzywy podróżują w piszczących i jęczących hordach, liczących sobie tysiące sztuk. Choć fizycznie słabi, liczebnością budzą strach u słabszych wrogów. Te pokraczne armie są niemożliwe do utrzymania w szyku, gdyż Grzywy są zbyt głupie by słuchać i wykonywać dłuższe rozkazy. Są jednak doskonałą awangardą, gdyż na widok wroga atakują bez wytchnienia, nie oddając pola. Podobnie jak dretche służą za mięso armatnie, jednak wskutek swej głupoty nie są w stanie nawet walczyć o zdobycie wyższej pozycji.

Grzywy powstają z duchów chaotycznych złych śmiertelników, które po śmierci trafiają do Otchłani. Te najbardziej okrutne zostają zesłane do 400. warstwy, w miejsce zwane Czeluścią Rozpaczy. Żadna żywa istota nie zdołała zbadać tego miejsca i o tym opowiedzieć, jednak przypuszcza się, że Czeluść skryta jest pod Górą Żałości.

Źródła[]

  • Planescape Monstrous Compendium Appendix I
Advertisement