Gremliny Pugwampi atakujące poszukiwaczy przygód

Dobrze znane ze swojej złośliwej natury, paskudnego poczucia humoru i destruktywnych nawyków, baśniowe stworzenia zwane jako gremliny (ang. gremlins) słusznie zasłużyły sobie na opinię okrutnych żartownisiów i sadystycznych sabotażystów. Mierząc od około 90 cm, do niewiele ponad 30 cm, liczne rodzaje gremlinów przemierzają mroczne zakątki świata i niewidoczne rubieże, mając tendencję do odpoczywania w miejscach gdzie granica między światem materialnym i Faerie jest cieńsza. Im mniejszy jest gremlin, tym ściślejsze są jego związki z baśniową krainą i dysponuje dziwniejszymi i potężniejszymi mocami.

Gremliny zdają sobie sprawę, ze swojej małej siły fizycznej dlatego spotykane są zwykle w dużych grupach, broniąc siebie nawzajem i swojego legowiska. Gremliny, niezależnie od rodzaju dzielą kilka wspólnych cech. Wszystkie są odporne na rany nie zadane zimnym żelazem, mają okrutne i sadystyczne poczucie humoru oraz chętnie korzystają z wrodzonego zaklęcia kuglarstwa do czynienia swoich planów jeszcze bardziej złośliwymi. Jednak jedna cecha z której szczególnie słyną wszystkie gremliny - zdolność do psucia, przeklinania cz w inny sposób niszczenia dzieł innych stworzeń. Gremliny znajdują wyjątkową przyjemność w rujnowaniu i rozwalaniu rzeczy i każda z podras gremlinów mają jakąś "specjalność" w tej dziedzinie (może to być magiczna aura, skomplikowane maszyny, skoordynowana taktyka czy nawet po prostu "szczęście"). Wszystkie gremliny zafascynowane są skomplikowanymi urządzeniami i zawiłościami socjalnych tworów. Nic nie sprawia większej przyjemności gremlinowi niż uczestnictwo w upadku czegoś skomplikowanego.

Chociaż gremliny pierwotnie pochodziły z mistycznej krainy baśniowego ludu, żyją już na planie materialnym od niezliczonych pokoleń. W tym czasie zarówno w ciele jak i w duszy stały się rodzimymi mieszkańcami tego planu. Jednak nie wszystkim gremlinom udało się utrzymać ich dziwne, niszczące moce - najbardziej pechowe gremliny nie są nawet znane pod tą nazwą. Te dziwaczne istoty nazywają się roztoczaki (ang. mite). Mimo że zachowały umiejętność gremlinów do używania kilku zdolności czaropodobnych, to roztoczaki reprezentują ostateczny wstyd i horror gremlinów - upadek w patetyczny wstręt do siebie i żałosne tchórzostwo. Dlatego też, gremliny stają się wyjątkowo sadystyczne i gwałtowne kiedy mają okazję gnębić plemiona roztoczaków. Odrzucają wtedy swoje subtelne metody zakłócania porządku społeczności i maszyn na rzecz bezlitosnej wojny i inwazji, kiedy wyposażone w małe noże i mordercze intencje niszczą domy i legowiska roztoczaków. Jedynie plemiona które nawiązały sojusz z wyjątkowo niebezpiecznym robactwem mają szansę przetrwać taki atak, lecz większość ulega gremlinom. Czasami zdarza się że bezwzględna kapitulacja i poddanie się ostudzi gniew gremlinów, które niewolą i wykorzystują roztoczaki jako niewolników do swoich zachcianek. Równie często jednak nawet nie jest w stanie zmniejszyć furii gremlinów.

Przeciw większym istotom, szczególnie humanoidom (których gremliny szczególnie uwielbiają dręczyć i wkurzać) gremliny przyjmują bardziej subtelne metody. Gremliny wiedza, że brakuje im fizycznej siły aby pokonać nawet z najbardziej słabych członków ludzkich społeczeństw, dlatego też zawsze pozostają w cieniu poruszając się po miastach i wsiach. Szukają one w miastach takich miejsc, aby "wielki lud" nie przeszkadzał im, miejsc rzadko odwiedzanych takich jak ścieki, wysypiska, cmentarze i opuszczone budynku, są to idealne miejsca na legowiska gremlinów. Kiedy już zagnieżdżą się w cieniu ludzkich domów, gremliny zaczynają swoją pracę. Działając w parach lub nawet samemu zagnieżdżają się w społeczeństwie, szukając sposobów na odwrócenie wszystkiego, co można cofnąć. Jeśli to możliwe gremlin woli zostawić naruszony obiekt, związek lub sytuację w takim stanie aby wyglądała na prawidłową, lecz przy pierwszym użyciu lub wystąpienia, rozpada się i niszczeje w spektakularny sposób. Gremlin często czeka w pobliżu obserwując rezultaty zasianego zamętu, lecz zwykle w bezpiecznej odległości aby nie doświadczyć skutków takiej katastrofy. Zdają sobie one sprawę, że nie jest bezpiecznie być w zasięgu humanoidów, które odkryją ich ingerencje.

Na obszarach gdzie obecność gremlinów jest powszechniejsza, wiele społeczeństw wykształciło unikalne sposoby chronienia się przed chaosem i zamętem szerzonym przez te stworzenia oraz wykorzenienia ich z ich legowisk. Jednym z powszechnych sposób jest używanie tzw. dzwonków gremlinów. Wykonany z brązu, mosiądzu lub innego półszlachetnego metalu i nie wyższym niż cal wysokości. Wiszą one na delikatnych łańcuszkach lub jedwabnych plecionych sznurkach. Zawiesza się je na framugach drzwi i okien lub w pobliżu jakiś cennych przedmiotów. Wierzy się, że obecność dzwonków mierzi gremliny a nawet uniemożliwia im używanie ich nadprzyrodzonych mocy. Co niezwykłe, wiele gremlinów wierzy w to tak bardzo, że nawet jeśli jakiś dzwonek gremlinów nie ma w sobie magii, to i tak nie ryzykują one majstrowania przy przedmiotach chronionych takim dzwonkiem.

Inne społeczności podejmują bardziej aktywne sposoby walki z gremlinami. W tym celu szkolą oni małe zwierzęta takie jak koty, psy, sokoły a nawet łasice w poszukiwaniu i atakowaniu gremlinów. Takie niewielkie, wyszkolone zwierzęta mogą atakować gremliny w ich ciasnych legowiskach z łatwości, a jeśli wyposaży się je w sprytnie skontrowane pazury z zimnego żelaza, stają się śmiertelnie niebezpieczne nawet dla całego plemienia gremlinów. Wiele plemion gremlinów wykorzystuje analogiczną taktykę, trzymając w swoich legowiskach zwierzęta do obrony.


Rodzaje gremlinów[edytuj | edytuj kod]

Erinat[edytuj | edytuj kod]

Gremliny zmieniające swój wygląd, aby przypominać niepozorne i obdarte dzieci, uwielbiają wzbudzać konflikty i niezgody.

Fuath[edytuj | edytuj kod]

Gremliny o psich głowach i krabich szczypcach zamiast dłoni. Żyją w morzach, gdzie gnębią marynarzy, których topią i zabijają we śnie.

Grimple[edytuj | edytuj kod]

Przypominające szczury gremliny, które czają się w brudnych zakamarkach miast. Pogardzają ludźmi i zrobią wszystko aby ich skrzywdzić.

Haniver[edytuj | edytuj kod]

Dziwaczne gremliny o żółtej skórze i skrzydłach przypominających płetwy. Żyją na wybrzeżach, gdzie gnębią rybaków i marynarzy kradzieżami i mieszaniem w głowach niewinnych ludzi.

Hobkins[edytuj | edytuj kod]

Niepokojący gremlin o niebieskiej skórze i dużych, niebieskich oczach. Uwielbia manipulować ludźmi aby niszczyli swoje własne dzieła.

Jinkin[edytuj | edytuj kod]

Sadystyczny i podstępny gremlin o nietoperzowatym wyglądzie, żyjący pod ziemią. Gremliny te współpracują razem aby ranić i zabijać większe istoty.

Monaciello[edytuj | edytuj kod]

Ubrany w ciemne szaty gremlin, który żyje w pobliżu klasztorów i katedr. Upodobał sobie utrudnianie życia duchownym i naukowcom.

Nuglub[edytuj | edytuj kod]

Potworny gremlin o trzech, świecących oczach i długich włosach okrywających jego postać niczym płaszcz. Obłąkane gremliny uwielbiające walczyć z obłąkańczą radością.

Nuno[edytuj | edytuj kod]

Bezokie gremliny przypominające grzyby i żyjące w mrowiskach. Równie złośliwe jak pozostałe gremliny, gnębią tych, którzy niepokoją ich mrówczych sąsiadów.

Pugwampi[edytuj | edytuj kod]

Gremliny wyglądające jakby mały piesek salony nauczył się chodzić na tylnych łapach. Uwielbiają sprawiać trudności i przeszkody wszystkim innym stworzeniom, nawet innym gremlinom.

Vexgit[edytuj | edytuj kod]

Insektoidalne gremliny i głowie wyglądającej jak głowa wściekłego karalucha. Uwielbiają niszczyć i sabotować pracę większych ras.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Pathfinder Bestiary 2
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.