Gorgona

Gorgona

Gorgony (ang. gorgons) to potężne magiczne bestie o wyglądzie żelaznych byków. Swe legowiska urządzają w ponurych jaskiniach lub odludnych zakamarkach dziczy. Są z natury agresywne i najczęściej atakują wszelkie napotkane istoty. Ciała gorgon pokryte są czarną, metaliczną łuską o dużej grubości i wytrzymałości. Razem z oddechem wydzielają trujące opary, które unoszą się niewielkimi obłokami znad ich nozdrzy. Gorgony potrafią chodzić na tylnych nogach, ale preferują czworonożny sposób poruszania się. Pomimo znacznych rozmiarów przedzierają się przez leśne ostępy ze znaczną szybkością, miażdżąc swym cielskiem krzaki i przewracając małe drzewa.

Najgroźniejszą bronią gorgon są trujące opary, które potrafią wypuszczać na wrogów w postaci skoncentrowanego stożka. Znalezienie się w zasięgu jego działania grozi petryfikacją. Gorgony widzą istoty na przyległym Astralu i Eterze a ich broń oddechowa działa również i na nie. Jeśli oddech nie zadziała gorgony atakują swymi ostrymi rogami, walcząc do momentu gdy one lub przeciwnik nie zginą.

Gorgony żywią się skamieniałymi ciałami swych przeciwników. Czy ich potężne zęby miażdżą kamień na kawałki, czy też ślina przemienia skamieniałe mięso w jego naturalną postać, nie udało się do tej pory ustalić. Polują przede wszystkim na łosie i jelenie, ale nie gardzą też inną strawą. Mają dobry węch i często decydują się na tropienie i atak na wywąchane istoty. Potrafią ścigać ją tygodniami, do momentu aż ta padnie z wyczerpania lub zostanie upolowana. Jeśli konsumują inteligentne istoty, gorgony pożerają je z całym skamieniałym dobytkiem, którego (czasem cenne) elementy można znaleźć w porozrzucanych przy wejściu do legowiska bestii odchodach.

Gorgony zazwyczaj żyją w niewielkich stadach - jeden samiec żyje z dwoma lub trzema samicami. Młode byki przebywają z rodzicami przez dwa lata, jałówki natomiast pozostają w stadzie. Jeśli napotyka się samotną gorgonę, niemal zawsze jest to samiec poszukujący partnerek. Takie samotne byki niekiedy atakują przewodników stada, próbując zając jego miejsce. Choć nie są to walki na śmierć, często kończą się poważnymi ranami lub zabiciem jednego z byków. Las w okolicy legowiska istoty jest niemal zawsze poprzecinany ścieżkami, wskazującymi ulubione szlaki bestii oraz polankami, gdzie można znaleźć skamieniałe pozostałości po ich ofiarach.

Krew gorgony jest cenionym komponentem, używanym do zapieczętowania obszaru przez atakiem z planów Astralnego lub Eterycznego. Ich sproszkowane łuski są składnikiem potrzebnym do przygotowania zwoju ochrony przez petryfikacją, natomiast w naturalnej postaci mogą służyć do wyrobu zbroi łuskowej, która również zapewnia ochronę przed magią zmieniającą w kamień.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.