Sferopedia
Advertisement

Goblin w piątej edycji D&D

Jeśli potrzebujesz żołnierzy albo zbirów, zatrudnij hobgobliny. Jeśli chcesz kogoś zapałować na śmierć podczas snu, zatrudnij niedźwieżuki. Jeśli potrzebujesz małych, podłych głupków, zatrudnij gobliny.

- Stalman Klim, Władca Niewolników

Bree-Yark!

- "Poddajemy się!" w goblinim (podobno)

Gobliny to niewielkie, mające skłonności ku złu humanoidy, będące najliczniejszymi i najbardziej rozpoznawalnymi przedstawicielami grupy goblinoidów.

Budowa ciała[]

Gobliny mają płaskie twarze, szerokie nosy, szpiczaste uszy i szerokie usta, pełne małych ostrych kłów. Ich czoła są cofnięte a oczy zazwyczaj szkliste i otępiałe. Gobliny chodzą wyprostowane, ze zwieszonymi rękami, które sięgają aż do kolan. Ich skóra przybiera barwę różnych odcieni żółci, pomarańczu lub czerwieni. Zazwyczaj członkowie pojedynczego plemienia mają ten sam kolor skóry. Oczy bywają jasnoczerwone, cytrynowożółte i w innych podobnych odcieniach. Są bardzo wrażliwe na światło słoneczne, zapewniają natomiast możliwość widzenia w ciemności na dużą odległość.

Gobliński język charakteryzuje się szorstkością i wysoką tonacją. Gobliny noszą skórzane stroje w ciemnych, matowych kolorach. Zazwyczaj są uzbrojone w proste w użyciu i nie wymagające specjalistycznego treningu bronie a swe ciała chronią skórzniami lub rzadziej kolczugami. Nie są najlepszymi wojownikami, co wynika z małej siły i dużej strachliwości. Dlatego też od frontalnego ataku preferują różnego rodzaju pułapki, zasadzki i ataki dystansowe. Żyją około 50 lat.

Życie społeczne[]

Większość goblińskich plemion zamieszkuje ponure i wilgotne podziemia. Nieliczne gnieżdżą się w ruinach na powierzchni, opuszczając swe legowiska tylko nocą lub podczas bardzo pochmurnych dni. Nie znają pojęcia higieny, więc w ich siedzibach panuje straszliwy odór. Dzięki życiu w brudzie są jednak uodpornione na wiele chorób. Są też niewątpliwie dobrymi górnikami, sprawnie poszerzającymi i rozbudowującymi korytarze swych siedzib.

Goblińskie społeczności oparte są na wspólnocie - ich siedziby posiadają duże wspólne pomieszczenia służące do spania i jedzenia. Tylko przywódcy posiadają własne pokoje. Osobistą własność gobliny zawsze noszą ze sobą, natomiast dobytek plemienia znajduje się pod nadzorem wodza i jego zastępców. Większość dóbr pochodzi z kradzieży, choć gobliny wytwarzają własną odzież i proste wyroby ze skóry. Pojęcie prywatności jest dla tych istot nieznane i niezrozumiałe.

Typowe goblińskie plemię liczy sobie od 40 do 400 dorosłych mężczyzn - wojowników. Na każdą czterdziestkę przypada jeden przywódca i jego czterech pomocników, na każdych dwustu wice-herszt z kilkoma ochroniarzami. Nad nimi wszystkimi znajduje się główny herszt, również posiadający swoją ochronę. Oprócz tego większe plemiona mają również szamanów. Razem z goblinami żyją często sfory worgów, które podczas walki są przez nie dosiadane. Innymi popularnymi towarzyszami goblinów są niedźwieżuki. Oprócz wojowniczych samców w skład plemienia wchodzą samice w liczebności około 60% samców oraz dzieci, których jest mniej więcej tyle samo co dorosłych. Zarówno samice jak i dzieci nie biorą udziału w wyprawach łupieżczych ani nie walczą.

Każde z plemion ma ściśle ustaloną hierarchię, w której każdy członek zna swoje miejsce. Gobliny nieustannie toczą mniej lub bardziej krwawą walkę o awans w górę tej drabiny społecznej. Gobliny często biorą niewolników, traktowanych zarówno jako siła robocza jak i zapas żywności na trudne czasy. Ich liczba sięga nawet 40% liczebności plemienia. Niewolnicy są stale zakuci w kajdany a na noc przytraczani do wspólnego, potężnego łańcucha. Gobliny nienawidzą innych humanoidów, szczególną niechęcią darząc jednak krasnoludy i gnomy. Gobliny nie jedzą wiele, preferując mięso żywych istot dowolnych rozmiarów, a w ciężkich czasach nie gardząc padliną. Posiadają naturalną żądzę zabijania, która popycha ich do plądrowania i niszczenia.

Wierzenia[]

Głównym bogiem większości goblińskich społeczności jest głowa ich panteonu, bóg wojny i władzy Maglubiyet. Innymi popularnymi bóstwami są: bóg niewolnictwa, opresji i morale Khurgorbaeyag oraz bóg współpracy i terytorium Bargrivyek.

Odmiany[]

Oprócz zwykłych goblinów, w różnych światach można napotkać kilka ich odmian.

Krewniak lasu[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Goblin krewniak lasu.

Podobne do małp, dżunglowe gobliny które żyją wśród drzew i polują na zwierzęta - oraz najeżdżają okoliczne społeczności humanoidów.

Niebieski[]

Niebiescy czasami rodzą się pośród zwykłych goblinów od których fizyczne różnią się głównie kolorem, większość z nich jest z powodu swoich zdolności prześladowana - mają one wyjątkowy jak na swoją rasę intelekt i zdolności psioniczne.

Nilbog[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Nilbog.

Są to osobniki spomiędzy goblinów opętane przez przebiegłe dusze, siejące chaos wszędzie wokół.

Śnieżny[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Goblin śnieżny.

Te gobliny zamieszkują wzgórza w zimnym klimacie; mają długie ręce, krótkie nogi i jakby żabie twarze, a ich futro zmienia kolor zależnie od pory roku. Korzystają ze swoich worków skórnych na gardłach by porozumiewać się wrzaskami na dalekie odległości. Samice wśród nich są większe i agresywniejsze od samców, a całe ich plemiona często służą za podwładnych dla złych sił.

Vril[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Vril.

Magiczne połączenie goblina z drowem. Przypominają nieco krwiożercze nietoperze, ich wrzask może zdezorientować inne istoty. Z reguły służą mrocznym elfom - swoim stwórcom, ale bywają osobniki wolne które prowadzą samotniczy tryb życia.

W Faerûnie[]

Zapomniane Krainy Ten fragment dotyczy świata Zapomniane Krainy 3 ed.

Batiri[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Goblin batiri.

Batiri zamieszkają umiejscowione w Faerunie dżungle Chult, są niezwykle brutalne i dzikie. Żyją w niewielkich klanach i przenośnych drewnianych wioskach. Niedostatek siły i uroku batiri nadrabiają nadzwyczajną zwinnością oraz wytrzymałością. Jest to rasa goblinów, w której poza szamanami istnieje całkowity zakaz używania magii. Gobliny te szczególną czcią obdarzyły dinozaury, które są dla nich synonimami bogów.

Goblin z Dekanter[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Goblin z Dekanter.

Są to mutanci bardzo różniący się od standardowych goblinów.

Goblin z Grodd[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Goblin z Grodd.

Są to gobliny uwięzione na półplanie znanym jako Grodd.

Worghest[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Worghest.

Worghesty są planokrwistymi potomkami barghestów i goblinów. Cechują się niebieskawym futrem pokrywającym ciało, wilczymi cechami pyska, oraz większym nad gobliny wzrostem. Obdarzone są także mocą przemiany w wilka, oraz pochłaniania sił życiowych pożeranej ofiary (zapobiegając jej wskrzeszeniu). Pomimo poczucia bycia wyjątkowymi ze względu na swe pochodzenie, rzadko kiedy zostają wodzami plemion.

W Eberronie[]

Eberron Ten fragment dotyczy świata Eberron.

W tym świecie gobliny zostały stworzone przez hobgobliny, by służyły im za niewolników razem z niedźwieżukami i varagami.

Dolgrim[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Dolgrim.

Jest to połączenie dwóch goblinów w jedno wynaturzenie, powołane do życia przez daelkyrów. Są brutalniejsze i mądrzejsze od zwykłych goblinów, a oprócz tworzenia własnych społeczności dołączają do grup różnych innych ras.

Zobacz też[]

Galeria[]

Źródła[]

Advertisement