Sferopedia
Advertisement

Minoi

Gnomy krynnskie, zwane też gnomami majsterkowiczami albo minoi to radosna, pracowita ale wysoce niekompetentna podrasa, wywodząca się ze świata Krynn, która jednak dzięki czarożegludze rozprzestrzeniła się po wielu innych światach Materialu. Fizycznie są bardzo podobne do gnomów skalnych, od których odróżnia je skrajnie odmienna kultura.

Szybkie i zwinne w działaniu, gnomy krynnskie mają pewne i zręczne dłonie, zaokrąglone uszy a ich brody są często przystrzyżone w nietypowy i ekstrawagancki sposób. Te, które nie poniosą śmierci w wyniku nieudanego doświadczenia, dożywają 250-300 lat. Gnomy krynnskie są bardzo gadatliwe, a mówią szybko, wyrzucając z siebie niekończące się sentencje słów. Potrafią równocześnie słuchać i mówić, co sprawia, że rozmowa dwóch przedstawicieli tej podrasy jest najczęściej dla postronnych całkowitym bełkotem.

Kolonie gnomów majsterkowiczów zajmują zwykle ogromne kompleksy podziemnych tuneli, w położonych na uboczu łańcuchach górskich. Największe znane miasto liczy sobie około 60 tysięcy mieszkańców, jednak typowa kolonia nie liczy więcej jak 200 gnomów.

Każdy gnom krynnski posiada swoje Życiowe Wyzwanie - musi dopracować do perfekcji swe zrozumienie dla działania jakiegoś urządzenia. Niewielu zakańcza to wyzwanie, ale istnienie takiego celu napełnia te pełne nadziei istoty żywiołowością i wigorem. W ich społeczności kobiety i mężczyźni są sobie równi i na równi dążą do wypełnienia swoich wyzwań. Każdy z gnomów należy do gildii, wypełniającej w jego życiu rolę podobną do klanu. Mistrzowie gildii tworzą radę zarządzającą społecznością.

Choć większość gnomów krynnskich pracuje nad swoimi wynalazkami w domowym zaciszu, charakter niektórych z nich zmusza te istoty do wyruszenia w podróż. Z powodu pewnej niefrasobliwości powoli uczą się na swoich błędach, natomiast ich pomysłowość często pozwala na wynajdywanie nieoczekiwanych rozwiązań trudnych sytuacji. Gnomy te rzadko noszą przy sobie typową broń, zamiast tego preferując własne dziwaczne wynalazki w typie automatycznej wyrzutni włóczni czy też trzybeczkowego działa wodnego. Również ich pancerze to nietypowe wytwory własnej inwencji.

Niefrasobliwość, specyficzne podejście do relacji z innymi istotami i trudne do zrozumienia oddanie idei technologii sprawia, że gnomy krynnskie nie są zbyt lubiane przez inne rasy, a częste niebezpieczne wypadki i brak kontroli nad własnymi wynalazkami zraża obcych do samej idei technologii, jeśli zapoznają się z nią dzięki kontaktowi z tymi istotami. Jest to najwyraźniej jedna z przyczyn powolnego rozwoju techniki w Wieloświecie.

Advertisement