Sferopedia
Advertisement
Gnome

Gnom

Gnomy są rasą niewielkich humanoidów, często posiadającą magiczne zdolności i znaną z talentów do wynalazczości i alchemii a także wszelkiego rodzaju iluzji. Większość z nich rezyduje pod ziemią, w spokojnych rejonach obfitych we wzgórza i lasy. Cechami charakteru przypominają nieco połączenie elfa z krasnoludem. Są przyjazne ale małomówne, chętne do pomocy przyjaciołom ale rzadko pokazujące się, jeśli nie chcą być zauważone. Lubią zwierzęta, piękne klejnoty i dobre żarty - specyficzne poczucie humoru gnomów ma tak samo licznych zwolenników co przeciwników. Gnomy zazwyczaj skłaniają się ku dobremu usposobieniu, jednak rzadkie przypadki złych przedstawicieli tej rasy potrafią być groźne i przerażające. Głównym bóstwem gnomów jest Garl Świetlistozłoty.

Z wyglądu nieco podobne do krasnoludów, są jednak od nich mniejsze i mniej muskularne, a swe brody noszą krótko przycięte lub w ogóle golą zarost. Cechują się też ogromnymi nosami, które są prawdziwą dumą tej rasy. Kolor włosów, skóry i oczu zależny jest od podrasy danego gnoma. Gnomy mają własny język, dzielący się na kilka odpowiadających podrasom dialektów i znany ze złożonego słownictwa technicznego i przyrodniczego. Wielu gnomów uczy się języków innych istot a część zna nawet język Ziemi. Wszystkie posiadają zdolność widzenia w ciemnościach oraz zdolność rozmawiania ze zwierzętami.

W walce gnomy z uwagi na swe niewielkie rozmiary preferują spryt ponad siłę. Posiadają wypracowane przez rasę techniki walki z koboldami i goblinoidami, a niewielkie rozmiary ułatwiają im obronę przed atakami gigantów i innych dużych istot.

W Zapomnianych Krainach gnomy są też nazywane "Zapomnianym Ludem" (ang. Forgotten Folk).

Wierzenia[]

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Gnomie przedstawienie swej historii.

W swym wyobrażeniu świata gnomy uważają, że świat nie ma początku i nie ma końca. Podobnie też i główne bóstwa i główne rasy istniały od zawsze w formie i charakterze niewiele różniącym się od tego, co obecnie ma miejsce. W świecie ważna jest równowaga, w każdym znajduje się dobro i zło, nawet w tak dobrej rasie jak gnomy (jak to sami siebie oceniają). Dlatego też, w przeciwieństwie do wielu innych panteonów, zły Urdlen nadal pozostaje częścią panteonu.

Cechą wyróżniającą gnomi panteon jest brak kobiecego bóstwa. Pomimo tego kobiety nie mają umniejszonej roli w społeczeństwie. Dodatkowo warto odnotować, że gnomy raczej niechętnie zapisują swoje mity czy historię, preferując tradycję ustną lub artystyczne przedstawienia.

Największymi przewinieniami, na pograniczu religijnym a polityczno-społecznym, jest chciwość oraz agresywność. Wielu gnomów przechodzi na stronę zła, stając się wyznawcami Urdlena lub innych złych bogów, właśnie poprzez głód bogactwa. Zaś agresja, uleganie swemu gniewowi (nawet w słusznej sprawie), powoduje pewny ostracyzm.

Podrasy[]

Gnom chaosu[]

Gnom falowy[]

Gnom leśny[]

Gnom lodowy[]

Gnomy urodzone i wychowane w mroźnych krainach często są zwane lodowymi gnomami, nie tylko przez ich skłonność do dekorowania swoich domów i wiosek wyszukanymi lodowymi rzeźbami. Lodowe gnomy posiadają inny zestaw czaropodobnych zdolności przez ich środowisko i nauki dzieciństwa.

Svirfneblin (podziemny)[]

Gnom ognisty[]

Gnom skalny[]

Gnom szeptu[]

Zapomniane Krainy Ten fragment dotyczy świata Zapomniane Krainy 3 ed.

Dragonlance Ten fragment dotyczy świata Dragonlance 3 ed.

Gnomy krynnskie (minoi)[]

Zobacz też[]

Galeria[]

Ciekawostki[]

  • Prawdopodobnie etymologia wywodzi się z greckiego zwrotu "γη-νομος" - ge-nomos (dosł. mieszkaniec ziemi)
  • Prawdopodobnie gnomy pierwszy raz pojawiły się w folklorze w okresie europejskiego renesansu jako ekwiwalent późniejszej koncepcji żywiołaka ziemi
  • Pierwotnie gnolle były skrzyżowaniem gnoma z trollem
  • Lawina w Szwajcarii z roku 1618 (która zniszczyła całą wieś) miała być spowodowana przez gnomy jako kara
  • W podręczniku "The Complete Book of Elves" podana jest hipoteza, wywodząca się z elfiej legendy, jakoby gnomy były efektem krzyżowania się elfów z krasnoludami

Źródła[]

Advertisement