FANDOM


Miasto Brama
Glorium
Mapa Glorium
Glorium
Lokalizacja Zewnętrze
Władza Grim Płaskonosy
Mieszkańcy
Charaktery chaotyczny neutralny, chaotyczny dobry
Brama do Ysgard
Frakcje i sekty

Glorium (ang. Glorium) to leżące na Zewnętrzu miasto brama do Ysgardu. Można tu spotkać krwawników, którzy nade wszystko cenią sobie swój honor i nie pozwalają innym zanadto zadzierać nosa.


StrukturaEdytuj

Glorium leży na brzegu gardzieli ogromnego fiordu, na krawędzi łańcucha górskiego prowadzącego aż do Krasnoludzkiej Góry. Jest to niewielkie skupisko chat, baraków, smolarni i warsztatów żeglarskich, zamieszkane przez mniej więcej 300 dusz. Nie ma tu żadnych murów ani ostrokołów - naturalną ochronę zapewniają wysokie ściany fiordu. Prowadzi tu tylko jedna droga - wąski i wyboisty trakt, który znika w pobliskich górach. Tam, przecinając czapy lodowca i strome klify, kończy się przy jednej z bocznych bram do Góry Krasnoludzkiej. Jak nietrudno się domyślić, nie jest zbytnio uczęszczany. Jedyną poza nim drogą do Glorium jest żegluga mało znaną odnogą rzeki Okeanos.

Glorium posiada aż dwie bramy prowadzące do Ysgardu. Jedna z nich leża za miastem, na przybrzeżnych wodach fiordu. Wiruje tam nieustannie wielki błyszczący wir, przypominający nieco łuk. By przejść przez bramę, wystarczy w niego wpłynąć. Dwa razy w ciągu dnia Wodna Brama zmienia kierunek wirowania, przepuszczając podróżnych przechodzących z drugiej strony. Druga brama to jeden z korzeni Yggdrasila, mający swój początek w górach za miastem. Można tam znaleźć jaskinię o łukowatym otworze, a w jej głębi odnogę korzenia. Jaskinia jest dość kręta i zawiła, a niektóre z korytarzy prowadzą w miejsca tak niebezpieczne, jak Jaskinie Myśli i Kraina Gzemnida.

WładzaEdytuj

Grim Płaskonosy pełni funkcję herszta miasta. Grim jest niewysoki, ma spłaszczony i wielokrotnie złamany nos i znany jest ze swej zapalczywości. Uwielbia popisywać się swoją legendarną siłą, którą demonstruje łamiąc podkowy, miotając kulą i wyzywając przybyszów do zapasów. Legendarna jest też jego kapryśność i skłonność do pochopnego oceniania każdego przybysza. Dla swoich przyjaciół Grim jest wiernym sojusznikiem, dla wrogów jednak nie ma litości. Rządzi miastem żelazną ręką, ma jednak kilku doradców, z których zdaniem się liczy. Na pierwszym miejscu jest jego żona, uważana za zrzędliwą jędzę półelfka Kostbera. Do przyjaciół Grima należą gnom Thoric Złoto Głupców i niziołek Harry Farwalker, którzy pewnego dnia przybyli do miasta i zaskarbili sobie jego sympatię żartem i dobrą opowieścią, po czym osiedlili się tutaj na stałe.

MieszkańcyEdytuj

Większość śmiałków z Glorium zajmuje się rybactwem i polowaniem. Jest też kilku rolników, choć ziemia nie należy do urodzajnych. Istnieje niewielka wymiana handlowa z krasnoludami, jednak trakt nie pozwala na przewożenie większych ładunków. Miejscowi oczekujący to dumna gromadka, bardzo czuła na punkcie szacunku i uprzejmości. Nie są aż tak drażliwi, jak mieszkańcy Ysgardu, ale nie pozwalają sobie pluć w kaszę. Pojedynki toczone są tu do pierwszej krwi bądź utraty przytomności. Zwyczaje mieszkańców nieuchronnie ściągają miasto coraz bliżej Ysgardu. Ich samych nie wydaje się ten fakt martwić.

Wszyscy mieszkańcy należą do lokalnej milicji, której przewodzi Płaskonosy. Na dźwięk rogu wszyscy zbierają się w jednym miejscu, natomiast wyznaczony zwiadowca wdrapuje się na stojącą w środku miasta wieżę obserwacyjną, wypatrując zagrożenia. Milicja nie ma żadnego szyku bojowego, z reguły każdy broni dobytku swojego i sąsiadów. Ataki na Glorium nadchodzą zwykle z podziemnych krain Gzemnida i Ilsensine.

MiejscaEdytuj

Sferowcy z Glorium są żądni chwały, łatwo więc zwerbować tutaj zbrojnych. Miasteczko posiada małą świątynię poświęconą Odynowi i Nornom, położoną na swym skraju. Rezyduje tu pojedynczy godi (kapłan). Nie ma tu żadnych tawern ani zajazdów; przybysze są zdani na gościnność mieszkańców.

W lokalnej małej stoczni bliźniacy Freki zajmują się wyrobem nordyckich statków, znanych z wysokiej jakości.

Bieżące wydarzeniaEdytuj

Chodzą pogłoski, że bóg beholderów, Gzemnid postanowił włączyć Glorium do swej dziedziny. Niepokojące odgłosy i poruszenia dochodzą z górskich jaskiń, w których znaleziono tajemnicze przedmioty i znaki.

ŹródłaEdytuj

Miasta Bramy
Doskonałość Brama Kupiecka Ekstaza Faunel Matecznik
Wytrwałość ↑Dobro↑ Glorium
Automata ←Praworządność Sigil Chaotyczność→ Xaos
Rigus ↓Zło↓ Harmider
Żebra Pochodnia Beznadzieja Klątwa Kiła-Mogiła
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.