Sferopedia
Advertisement

Gigant lodowy

Gigant lodowy

Gigant lodowy

Lodowi giganci (ang. frost giants) znani są ze swego prostactwa i głupoty, jak również z waleczności i skuteczności w bitwie. Z wyglądu przypominają muskularnie zbudowanych ludzi. Mężczyźni mierzą około siedmiu metrów i ważą około 3,5 tony. Kobiety są nieznacznie lżejsze i niższe. Lodowi giganci mają śnieżnobiałą lub kremową skórę i żółtawe lub jasnoniebieskie włosy. Mężczyźni często noszą długie włosy i brody. Lodowi giganci żyją do 250 lat. Istoty te ubierają się zwykle w kolczugi i metalowe hełmy udekorowane rogami lub piórami. Stroju dopełniają zwierzęce skóry ozdobione posiadanymi przez danego giganta klejnotami i biżuterią. Lodowi giganci noszą całą własność przy sobie, w wielkich skórzanych workach. Ich zawartość jest zawsze brudna, tłusta i śmierdząca, co utrudnia odróżnienie cennych przedmiotów od bezwartościowych.

Lodowi giganci są odporni na chłód. Zamieszkują skute śniegiem i lodem arktyczne krainy i lodowce. Ich ulubionym sposobem walki jest miotanie z odległości głazami, z bliska natomiast walczą przy pomocy ogromnych toporów bojowych. Lubią zagrzebywać się w śniegu i z zaskoczenia napadać na przechodzących obok podróżników. Żyją zwykle w niewielkich grupach, składających się z herszta, jego popleczników i ciur obozowych, zamieszkujących toporny zamek lub lodową pieczarę. Bardziej charyzmatycznym i silniejszym gigantom udaje się niekiedy zjednoczyć kilka grup w klan, któremu przewodzą jako jarlowie. Większość grup posiada także swojego szamana lub znachora, posiadającego ograniczony dostęp do magii. Lodowi giganci chwytają też i oswajają rozmaite bestie, które pilnują ich kwater i towarzyszą w boju. Zwykle są to śnieżne wilki, yeti a nawet białe smoki. Giganci trzymają też niewolników wszelkich ras, których członkowie wpadną im w ręce. Żywią się głównie mięsem istot, które sami upolują. Czasem napadają też na osiedla humanoidów w celu zdobycia zapasów pożywienia i innego łupu.

Na Planach Zewnętrznych lodowe giganty spotkać można na Ysgardzie, gdzie wraz ze swym bogiem Thrymem zamieszkują krainę Jotunheim.

Źródła[]

Advertisement