Gigant kamienny

Gigant kamienny

Starszyzna gigantów kamiennych

Kamienni giganci (ang stone giants) są gatunkiem dość szczupłym, ale muskularnym. Ich twarde, bezwłose ciała o gładkiej, szarej skórze ułatwiają im wtopienie się w skaliste otoczenie, w którym żyją. Ich nieco wymizerowane rysy i głęboko osadzone, czarne oczy nadają ich twarzą ponury wyraz. Typowy kamienny gigant mierzy sobie sześć metrów i waży aż 4 tony, co wynika z dużej gęstości ich ciał. Kobiety są nieco niższe i lżejsze. Kamienni giganci nie noszą zbroi, preferując szaty w kolorze kamienia. Żyją długo, średnio 800 lat. Podobnie jak wiele innych ras, zwykle noszą swój dobytek przy sobie, choć najcenniejsze przedmioty pozostawiają ukryte w domostwach. Typowa sakwa kamiennego giganta zawiera głazy do miotania, nieco grosiwa i kilka przydatnych przedmiotów. Są chyba najlepszymi miotaczami głazów pośród gigantów, a ich skuteczność wzmacnia się jeszcze, gdy atakują z zaskoczenia, ukrywszy się między skałami. Często zabezpieczają ścieżki prowadzące do ich domostw przygotowanymi zawczasu lawinami. W zwarciu walczą przy pomocy wielkich kamiennych maczug.

Kamienni giganci preferują jako siedziby głębokie jaskinie położone w wysokich, smaganych burzami górach. Preferują klimaty umiarkowany i podzwrotnikowy. Żyją w połączonych więziami krwi klanach, nie liczących więcej niż dziesięciu członków, z których połowa to dzieci. Zwykle jedno pasmo górskie zamieszkuje przynajmniej kilka klanów, połączonych wspólnotą sąsiedzką i wspierających się w razie potrzeby. Istoty te są niezdarnymi artystami malującymi sceny ze swego życia na ścianach jaskiń i skórzanych zwojach. Niektóre z upodobaniem do muzyki grają na kamiennych fletach i bębnach, inne tworzą z pomalowanych kamiennych kulek prostą biżuterię.

Mniej więcej jeden na dwudziestu gigantów wykształca specjalne umiejętności kształtowania kamienia, a niektórzy spośród nich dodatkowo posiadają naturalne umiejętności magiczne. Tacy giganci zwani są starszyzną, a najpotężniejsi z nich zostają wodzami połączonych klanów. Kamienni giganci lubią towarzystwo niedźwiedzi jaskiniowych i często trzymają je jako zwierzęta domowe. Nieliczni żyjący w obszarach arktycznych hodują niedźwiedzie polarne.

Kamienni giganci lubią zabawy, zwłaszcza w porze nocnej. Często mierzą się w rzucaniu głazami i w innych grach polegających na próbie sił. Czasem zawody te obejmują całe klany, obrzucające się nawzajem deszczem kamieni. Istoty te są wszystkożerne, ale jedzą tylko świeżą żywność. Mięso przyrządzają i pochłaniają w krótkim czasie po upolowaniu. Skór upolowanej zwierzyny używają jako koców i wymieniają z okolicznymi humanoidami na tkaniny albo zwierzęta hodowlane. W swoich jaskiniach giganci kamienni często trzymają ogromne kozy, służące im jako źródło nabiału.

Faerlin[edytuj | edytuj kod]

Starszyzna[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.