Sferopedia
Advertisement
Web giff by ralphhorsley-dce6bc9

Giff z Mordenkainen's Tome of Foes

Giff 2

Giff

Giffy są rasą potężnych hipopotamopodobnych najemników. Posiadają własną kulturę, nie rozwinęli jednak magii wskutek czego praktycznie nie spotyka się giffów czarodziejów. Ich rezerwa w stosunku do magii zaowocowała również pewną dozą odporności na czary. Giffowie występują na Planie Materialnym, wynajmując swe usługi jako najemników, ochroniarzy i korsarzy. Szczególnie powszechnie zaciągają się na czarostatki.

Z wyglądu giffowie są wysokimi na 3 metry humanoidami o cylindrycznych, grubych nogach o płaskich stopach. Ich tors i ręce są humanoidalne. Silnie rozwinięta klatka piersiowa podtrzymuje potężną głowę podobną do łba hipopotama. Czaszka jest chroniona naturalnym pancerzem z giętkich, chitynowych płytek. Skóra giffów bywa czarna, szara lub złota a ich ciała często ozdabiają tatuaże symbolizujące ich największe zwycięstwa. Giffowie są bardzo militarystyczną rasą a ich struktura społeczna składa się z drużyn, plutonów, kompanii, korpusów i innych typowo wojskowych formacji. Najczęściej spotykaną jednostką jest pluton, którego liczebność bywa rozmaita, w zależności od zadania jakie aktualnie wykonuje. Pluton chroniący nałogowego hazardzistę może liczyć dwie osoby, natomiast pluton wynajęty do ataku na twierdzę illithidów składać się nawet z setki. Giffowie są dumni ze swych umiejętności władania bronią i każdy z nich ma bogaty arsenał, składający się z mieczy, sztyletów, maczug i innych narzędzi walki. Ukochaną bronią giffów jest jednak arkebuz. Niska celność i zawodność tego prymitywnego pistoletu nie ma dla nich znaczenia - zachwyca je huk, błysk i duże obrażenia, jakie zadaje. Nawet nieuzbrojeni, są groźnymi przeciwnikami o sile dorównującej wzgórzowym gigantom i chętnymi do bitki tylko po to, by pokazać swoją sprawność. Podskórne chitynowe płytki osłaniające głowy giffów dają im możliwość zadawania potężnych ciosów "z byka", które ogłuszają nieraz przeciwników, na nich samych nie robiąc wrażenia. Gdy ktoś wydobędzie przeciw nim broń, żarty się kończą i giffowie walczą na śmierć i życie. Istoty te znane są także ze swych wykwintnych zbroi, w tym bogato zdobionych kośćmi hełmów. Zbrojmistrzostwo jest wśród nich popularnym hobby.

Giffowie obojga płci pełnią służbę w swoich plutonach, walcząc z jednakową efektywnością. Młode osobniki są troskliwie wychowywane, a za dorosłe uznaje się je w momencie, gdy są dostatecznie silne by wytrzymać wybuch wadliwego arkebuza. Każdy, nawet najmłodszy giff otrzymuje stopień, który może zostać zmieniony tylko przez starszego rangą. W obrębie stopni istnieją podstopnie a w obrębie podstopni oznaczenia, z których każde posiada swoją odznakę i kolor, co umożliwia łatwą identyfikację rangi każdego z nich. Najstarszy rangą giff zawsze może wydawać rozkazy młodszym i są oni zobowiązani do posłuszeństwa. Nawet jeśli rozkazy są głupie lub niebezpieczne, posłuszeństwo jest podstawą świadomości tych istot, a złamanie rozkazu jest niewyobrażalne. Pseudo-mistyczna wiara tego gatunku głosi, że każda rzecz w Wieloświecie ma swoje miejsce a rolą giffów jest wykonywanie rozkazów.

Giffowie oferują swe usługi w zamian za proch strzelniczy lub inne rodzaje broni, rzadziej inne dobra potrzebne do życia. Jest to standardowy handel wymienny, bez udziału gotówki. Pomimo swego nieco groteskowego wyglądu i obsesji na punkcie broni giffowie są doskonałymi i poważanymi wojownikami. Jedyną sytuacją, kiedy nie wypełniają kontraktu jest napotkanie po stronie przeciwnika innego plutonu giffów. W takich sytuacjach istoty te przerywają walkę, pijąc i obradując razem, starając się ustalić hierarchię posłuszeństwa, a niekiedy obie strony wypowiadają swe usługi i ruszają w poszukiwaniu innego pracodawcy.

Giffowie żyją około 70 lat, ale nie starzeją się z gracją. Z wiekiem stają się coraz bardziej powolne i ociężałe, co prowadzi z kolei do chęci udowodnienia na polu bitwy swojej dalszej użyteczności. W rezultacie bardzo niewielu z nich dożywa sędziwego wieku.

Źródła[]

Advertisement