Sferopedia
Advertisement

Ghoul w piątej edycji D&D

Ghoul

Ghoule (od czwartej edycji ghule) to nieumarli pożerający zwłoki. Choć przemiana z człowieka w ghoula zniszczyła ich umysły, istoty te cechują się diaboliczną przebiegłością, pozwalającą im na efektywne polowanie na żywe istoty. Ghoule mają wygląd humanoidów, jednak przemiana całkowicie wypacza i deformuje ich ciała. Język staje się długi i twardy w celu efektywnego wylizywania szpiku z kości, zęby stają się ostre i wydłużone a paznokcie twardnieją i wydłużają się w szpony.

Dotyk ghoula paraliżuje ofiarę (chyba że jest elfem), co ułatwia mu zabicie i oprawienie jej. Każdy zabity przez ghoule humanoid z wyjątkiem elfa sam przemienia się w ghoula jeśli jego zwłoki nie zostaną pobłogosławione (lub, rzecz jasna, pożarte). Ghoule nie znają strachu, są także odporne na zauroczenia i sen.

Te złowrogie istoty najczęściej można spotkać na cmentarzach, gdzie mają zapewnione regularne dostawy świeżych zwłok do pożarcia. Oprócz jedzenia mają upodobanie do odrażających i upokarzających rzeczy, co powiększa ich złą sławę.

Odmiany[]

Ghast

Lacedon[]

Lacedony to morska odmiana ghoula, często spotykana w towarzystwie morskich zjaw, zwłaszcza na nawiedzanych statkach. Są rzadziej spotykane od ghouli ze względu na mniejszą ilość świeżych ciał w wodzie, ale potykano już roje tych istot w świeżo zatopionych statkach i w miejscach niedawnych bitew morskich.

Ghast[]

Ghasty to potężniejszy rodzaj ghouli, z wyglądu trudny do odróżnienia i często spotykany w towarzystwie słabszych krewniaków. Towarzyszy im jednak charakterystyczny odór padliny, wywołujący mdłości i zawroty głowy. Paraliżujący dotyk ghasta działa również na elfy, a paraliż trwa jeszcze dłużej. Ich słabą stroną jest wrażliwość na zimne żelazo.

Grobotknięty ghoul[]

Jest to ghoul pochodzący od szczególnie grzesznego śmiertelnika. Na jego powstanie wpłynął sam Król Ghouli Doresain, który uczynił takiego osobnika przebieglejszym, silniejszym i wytrzymalszym niż zwykły ghoul. Ponadto istoty te zachowują wszystkie umiejętności posiadane za życia.

Prawdziwy ghoul[]

Otchłanny ghoul[]

Stworzenie ghoulowe[]

Są to niestandardowe ghoule, powstałe z gigantów, humanoidów lub humanoid-potwórów. Zachowują one swoje specjalne ataki i cechy, a nawet niektóre nawyki z czasów życia. Wciąż jednak mają charakter i osobowość ghouli.

Zobacz też[]

Źródła[]

Advertisement