FANDOM


636364323937041514

Ghoul w piątej edycji D&D

Ghoul

Ghoul

E2e8c3a22879a7b94474383b76242e99

Ghast w piątej edycji D&D

Ghoule (w czwartej edycji ghule ang. ghoul) to nieumarli pożerający zwłoki. Choć przemiana z człowieka w ghoula zniszczyła ich umysły, istoty te cechują się diaboliczną przebiegłością, pozwalającą im na efektywne polowanie na żywe istoty. Ghoule mają wygląd humanoidów, jednak przemiana całkowicie wypacza i deformuje ich ciała. Język staje się długi i twardy w celu efektywnego wylizywania szpiku z kości, zęby stają się ostre i wydłużone a paznokcie twardnieją i wydłużają się w szpony. Dotyk ghoula paraliżuje ofiarę (chyba że jest elfem), co ułatwia mu zabicie i oprawienie jej. Każdy zabity przez ghoule humanoid z wyjątkiem elfa sam przemienia się w ghoula jeśli jego zwłoki nie zostaną pobłogosławione (lub, rzecz jasna, pożarte). Ghoule nie znają strachu, są także odporne na zauroczenia i sen. Te złowrogie istoty najczęściej można spotkać na cmentarzach, gdzie mają zapewnione regularne dostawy świeżych zwłok do pożarcia. Oprócz jedzenia mają upodobanie do odrażających i upokarzających rzeczy, co powiększa ich złą sławę.

LacedonEdytuj

Lacedony to morska odmiana ghoula, często spotykana w towarzystwie morskich zjaw, zwłaszcza na nawiedzanych statkach. Są rzadziej spotykane od ghouli ze względu na mniejszą ilość świeżych ciał w wodzie, ale potykano już roje tych istot w świeżo zatopionych statkach i w miejscach niedawnych bitew morskich.

GhastEdytuj

Ghasty to potężniejszy rodzaj ghouli, z wyglądu trudny do odróżnienia i często spotykany w towarzystwie słabszych krewniaków. Towarzyszy im jednak charakterystyczny odór padliny, wywołujący mdłości i zawroty głowy. Paraliżujący dotyk ghasta działa również na elfy, a paraliż trwa jeszcze dłużej. Ich słabą stroną jest wrażliwość na zimne żelazo.

Prawdziwy ghoulEdytuj

Zobacz teżEdytuj

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.