Sferopedia
Advertisement

Gambado

Gambado - jednonogi prawie-humanoidalny stwór, mający nieco czarci wygląd. Mają wielkość podobną do ludzkiej. Na jednej niehumanoidalnej (nieco gadziej) nodze znajduje się mocno rozbudowany tułów, z dwoma ramionami zakończonymi dłońmi z trzema pazurami. Ich skóra jest jasnoszara. To, co wydaje się być głową, w rzeczywistości jest jedynie czaszką innego stworzenia. Naziemne preferują używanie czaszek zwierząt rogatych lub szablozębnych, podczas gdy te podziemne grupy polują na czaszki humanoidów.

Wśród plebsu gambado nazywane są "Wiosennymi Czaszkami Zagłady" (ang. Springing Skulls of Doom).

Gambado-More2e.webp

Te istoty są pozbawione moralności, skupione na własnym bogactwie, następnym posiłku a także na przetrwaniu ich samych oraz ich rodzin. Po pokonaniu przeciwnika zignoruje wszystkie łupy za wyjątkiem złota, kamieni szlachetnych oraz błyszczące rzeczy, które gromadzi a następnie dzieli wedle koloru. Gromadzone skarby często pieści, gładzie lub obserwuje w świetle dnia. Czasem używa ich jako wabiki na następne ofiary. Średnio co 10 dni na nowo wszystkie swe zdobycza na nowo przegląda, selekcjonuje i układa.

Gambado są mięsożerne. Poluje najczęściej czekając w swojej kryjówce, by w odpowiednim momencie wyskoczyć na swej sprężystej nodze niczym wąż. Nie zanotowano aktywnych polowań tego stwora a kiedy przypadkowo wpadnie w konfrontację to przy utracie przewagi będzie ratować się ucieczką. Duży posiłek może jeść raz na kilka miesięcy, a w czasie pomiędzy raz na jakiś czas wystarczy mu zjedzenie nieco owadów, drobnego ssaka czy inne małe zwierze. Nie jest znana motywacja używania czaszek, być może używa ich jak krab-pustelnik używa muszli.

Porozumiewają one ze sobą poprzez serię mikrodrgań gleby generowanych przez ruchy mięśni nogi. Nie wiadomo, czy rozumieją inne języki, ale ustalono że ich inteligencja jest niska.

Na Torilu spotykać je można na Dzikim Pograniczu, Cormyrze, Sembii oraz Regionie Dolin.

Ciekawostki[]

Słowo "Gambado" pochodziło z języka hiszpańskiego i oznacza ruch skakaniem.

Zobacz też[]

Źródła[]

  • Monstrous Compendium Annual Volume One
  • Monstrous Comendium Fiend Folio Appendix
  • Forgotten Realms Campaign Setting
Advertisement