Galaretowaty sześcian

Galaretowaty sześcian

Galaretowaty sześcian (ang. gelatinous cube) to jedna z najbardziej osławionych i śmiercionośnych odmian śluzów. Istoty te mają postać niemal przejrzystych, sześciennych brył galarety, przemierzających korytarze jaskiń i lochów w poszukiwaniu wszelkich organicznych odpadów, które pochłaniają. Sześciany pozostawiają za sobą śliski ślad, który pozwala je łatwo wytropić. Nie potrafią wspinać się na ściany i sufity, ale największe osiągają takie rozmiary, że wypełniają sobą całe korytarze, zbierając nawet mech ze sklepienia.

Główną bronią galaretowatych sześcianów jest paraliżująca toksyna, którą wydzielają przy dotyku. Sparaliżowana ofiara jest wciągana do wnętrza sześcianu i trawiona. Istota jest odporna na elektryczność, ale wrażliwa na większość innego rodzaju ataków. Są często spotykane w obszerniejszych kompleksach podziemnych, gdzie łatwo o pożywienie. Rozmnażają się przez pączkowanie, pozostawiając małe, gumowate sześciany w bardziej ustronnych korytarzach. Pozbawione instynktu rodzicielskiego, nie wahają się wchłonąć swego potomka, jeśli przypadkiem ponownie odwiedzą taki korytarz Ponieważ enzymy trawienne sześcianów nie działają na metal i kamień, w ich wnętrzu często można znaleźć cenne skarby - pozostałości po dawnych posiłkach.

Galaretowate sześciany są czasem trzymane w lochach celowo, służąc ich właścicielom jako służby porządkowe. Ich rozmiary i fizjologia nie pozwala im przedostawać się w z trudno dostępne miejsca, co czyni z nich wygodnych i użytecznych sprzątaczy.

Galaretowata kostka lodu[edytuj | edytuj kod]

Malutki, lodowy wariant galaretowatego sześcianu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.