FANDOM


Formity (ang. formians) - te owadzie stwory są tubylcami z Arkadii. Część z nich przeszła do innych planów, zwłaszcza Mechanusa. Arkadyjskie formity są zwykle bardziej pokojowe niż ich agresywni i ekspansywni kuzyni w innych miejscach, których celem jest powiększenie kolonii do tego stopnia, że ogarną nimi wszystko. Atakują i wykorzystują do budowy swoich budowli wszystkich mieszkańców danego planu

HierarchiaEdytuj

Formian2

Formity: myrmarcha (po lewej) i wojownik (po prawej)

Formian

Formit robotnik

W każdym mrowisku formitów spotykać można pięć podstawowych odmian tych istot na których czele zawsze stoi królowa.

RobotnikEdytuj

Robotnicy są najliczniejszą grupą formitów, liczoną w wielu milionach. Znajdują się na samym dole drabiny społecznej. Istnieją po to by służyć i wykonywać wszelkie czynności niezbędne do istnienia ula. Nie potrafią mówić, lecz są w stanie pokazywać proste czynności. Wykazują się niewielką inteligencją i zgadzają na wszystko co czynią wojownicy i nadzorcy. Mają oni wielkość małych psów, nie nadają się do niczego innego jak tylko prace fizyczne.

WojownikEdytuj

Sensem ich życia jest walka. Mają oni o wiele wyższy stan społeczny od robotników. Umożliwia to także lepszą komunikację, istoty te potrafią mówić. Komunikują się aby przekazywać rozkazy wojenne i plany strategiczne. Wojownicy mają wielkość małych koni. Używają do walki pazurów, zębów i żądła. Niektóre z nich używają zaostrzonych z dwóch stron kijów lub czegoś w rodzaju półwłóczni.

NadzorcaEdytuj

Nadzorcy wydają polecenia robotnikom i wojownikom. Porozumiewają się telepatycznie, uwielbiają otaczać się istotami dominującymi, gdyż pobierają od nich energię. Zajmują się zniewalaniem różnych istot, które są przez nich osłabiane przez pewne umiejętności psioniczne. Nie cieszą się wcale możliwością kontrolowania umysłów, uważają to jednak za jedyny skuteczny sposób. Planują objąć swym ulem cały świat, co więcej są naiwnie przekonani, że wszyscy inni tego chcą. Te formity nie są okrutne, jednak pozbawione wyższych uczuć, wierzące w nadrzędność ich systemu "politycznego".

MyrmarchaEdytuj

To arystokraci. Elita społeczności tych istot. Są zróżnicowani czym przewyższają innych formitów. Mają własne cele, potrafią twórczo myśleć. Niemniej nigdy nie stoją w sprzeczności z decyzjami królowej. Posiadają coś w rodzaju rąk, które są zakończone czymś w rodzaju ludzkich palców. Są znienawidzonymi wrogami Slaadów. Potrafią wykorzystywać zdolności czaropodobne i czasem, choć niezwykle rzadko zostają zaklinaczami.

KrólowaEdytuj

Królowa nie może się poruszać. Z poddanymi porozumiewa się dzięki mocom telepatycznym – otrzymuje informacje i wydaje rozkazy każdemu formitowi w zasięgu. Ten formit mierzy około 3 metrów długości, ma być może 120 centymetrów wysokości, a waży zapewne gdzieś 1700–1800 kilogramów. Królowa mówi formickim i wspólnym, choć telepatycznie jest w stanie porozumiewać się z każdym stworzeniem.

Inne formityEdytuj

Na planach wykształciło się zapewne wiele unikalnych i wyspecjalizowanych rodzajów formian, niemniej są rzadko spotykani.

ArmadonEdytuj

Armadon

Armadon

Armadony to wojska uderzeniowe, które szarżują do bitwy na samym przedzie, rozrywając wszystko, co napotkają na drodze. Są absolutne bezwzględne i idą w sam środek nawet największego niebezpieczeństwa. Niezgrabne i dobrze opancerzone armadony wyglądają raczej na ogromne pchły niż podobne do mrówek formity innego typu. Mają wielkie żywaczki oraz wydłużone ramiona, zakończone potężnymi pazurami. Armadony nie mówią.

Skrzydlaty wojownikEdytuj

FWarior

Skrzydlaty wojownik

Skrzydlaty wojownik to wyspecjalizowana odmiana zwykłego wojownika formitów. Drużyny i oddziały tych istot przeprowadzają zwiad z powietrza przed maszerującymi wojskami, a także prowadzą oddziały uderzeniowe dla zmiękczenia wroga, zanim rzucą się nań standardowi wojownicy. Opisywani są nieo mniejsi od lądowych wojowników. Większość ich masy jest skupiona w skrzydłach, których rozpiętość sięga około 3 metrów. Zamiast zwykłego żądła skrzydlaty wojownik ma szczupły ogon zakończony ostrymi kolcami, które może wystrzelić we wroga. Skrzydlaci wojownicy na ziemi sa dużo wolniejsi od lądowch formitów, więc większość czasu spędzają w powietrzu. Mogą unosić się nad ziemią przez całe godziny bez odpoczynku. Potrafią skutecznie porozumiewać się poprzez świadomość roju, ale korzystają z tego tylko do odebrania planów bitwy i taktyki. Inaczej nie umieją mówić.

WypatrywaczEdytuj

Wypatrywacz

Wypatrywacz

Wypatrywacz jest słabszy od nazdorcy. Ma dwie pary oczu - duże z przodu głowy i mniejsze po bokach, co umożliwia widzenie we wszystkich kierunkach. Czułki wypatrywacza są większe niż w przypadku innych odmian formitów. Jego ramiona wieńczą małe, delikatne dłonie przeznaczone do używania narzędzi, nie do walki. Jak nadzorcy, wypatrywacze nie mają otworów gębowych i porozumiewają się tylko telepatycznie. Znają język formicki i wspólny.

Zobacz teżEdytuj

Źródła Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.