Firbolg z Volo's Guide to Monsters

Firbolg

Firbolgi to pomniejsi giganci, z racji wysokiej inteligencji i umiejętności magicznych najpotężniejsi przedstawiciele tej grupy. Z wyglądu przypominają ludzi, z tym że osiągają około 3,5 metra wzrostu i prawie 400 kilogramów wagi. Noszą długie włosy i gęste, wielkie brody. Ich skóra ma barwę zbliżoną do ludzkiej a włosy mają najróżniejsze kolory, choć najczęstszym jest blond i rudy. Skóra i mięśnie tych istot są niesamowicie twarde i zbite. Mówią przyjemnymi, głęboko basowymi głosami.

W walce firbolgi używają najróżniejszych rodzajów broni, gardzą natomiast zbrojami i tarczami. Wszyscy posiadają magiczne zdolności wykrycia magii, zmniejszenia, zmiany postaci i kilka innych. Są to ostrożne i przebiegłe istoty, instynktownie nie ufające humanoidom. Zazwyczaj starają się uniknąć spotkania z nimi. Jeśli zostaną zaatakowane, zawsze starają się wykorzystać ukształtowanie terenu, pogodę i inne czynniki na swoją korzyść. Jeśli walczą razem, świetnie działają zespołowo.

Firbolgi zamieszkują odległe lasy i wzgórza. Trzymają się z dala od cywilizacji, utrzymują natomiast dobre stosunki z druidami, elfami i istotami baśniowymi. Obcych traktują ostrożnie, zazwyczaj witając ich pod postacią przedstawiciela ich rasy. Nie atakują ani nie zabijają bez prowokacji, lubią jednak płatać podróżnym figle, czasem prowadzące do pozbawienia ich rozmaitych skarbów. Społeczność firbolgów jest zwykle połączona silnymi więziami, skupionymi wokół rodziny i klanu. Każdy z klanów, liczących sobie do 20 członków przewodzony jest przez szamana. Klany żyją w oddaleniu od siebie, zajmując się zbieractwem a czasem wędrując. Ich domostwa to parterowe drewniane chaty z grubymi ścianami i położonym na środku głównej izby paleniskiem, otwierającym się na kilka stron. W razie potrzeby podjęcia poważnych decyzji, okoliczne klany firbolgów zbierają się w miejscu zwanym enklawą. Dzieje się tak przynajmniej raz do roku - jesienią zawsze odbywa się wspólny festyn tych istot. Zgromadzeniom przewodzą szamani, którzy zajmują się także rozstrzyganiem sporów.

Firbolgi żyją w harmonii z naturą. Swe domy budują z drzew ściętych w miejscu ich budowy. Klany uprawiają rolę, produkując jednak tylko tyle żywności ile potrzebują dla siebie. Czasem wykonują dla innych okolicznych istot prace wymagające wielkiej siły w zamian za jedzenie. Resztę potrzebnych zapasów gromadzą poprzez polowanie i zbiór runa leśnego w okolicy. Mięso jedzą w niewielkich ilościach, jednak ich festyny zawsze obfitują w dobrze przyrządzoną pieczeń. Firbolgi nie mają naturalnych wrogów. Są silne i zaradne, potrafią odeprzeć atak większości bestii a inteligentne istoty nie zadzierają z nimi. Unikają prawdziwych gigantów, poza burzowymi i bezlitośnie wypierają ze swego terytorium inne gatunki pomniejszych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.