Sferopedia
Advertisement
Rebel-mapa-dnd-faerun-pl

Mapa Faerûnu w piątej edycji D&D

Faerun 1e

Mapa Faerûnu - 1 edycja (1357 RD)

Map - Faerun - 2E

Mapa Faerûnu - 2 edycja (1367 RD)

Faerûn 2nd edition

Mapa Faerûnu - 2 edycja (1367 RD) - atlas

Faerunlarge

Mapa Faerûnu - 3 edycja (1372 RD)

1479-faerun-map

Mapa Faerûnu - 4 edycja (1479 RD)

Faerun nations

Mapa regionów Faerûnu

Faerun trade

Mapa handlu Faerûnu

Faerûn, to kontynent na świecie Torilu, będący głównym polem dla wydarzeń świata "Zapomnianych Krain".

Rasy Faerunu[]

Faerûn[]

Geografia[]

 • Doliny - otaczające skraje starego elfiego lasu, Cormanthor, Doliny są domem twardych, niezależnych ludów i wielu mrocznych sekretów przeszłości.
 • Cormyr - rosnąca potęga pod dowództwem Króla Azouna IV, Cormyr jest ustalonym narodem pod władzą prawa.
 • Sembia - królestwo sprzymierzonych kupieckich miast na wybrzeżu Wewnętrznego Morza, Sembia jest krainą okazji i zdrady.
 • Księżycowy Morze - niewielkie, głęboko jezioro, Księżycowe Morze graniczy z niezależnymi miastami-państwami oraz ich wasalami. Wielkie zło spoczywa na wybrzeżach Księżycowego Morza w postacie Mulmaster i upadłej Twierdzy Zhentil.
 • Vast - znajdujące się na odległej stronie Smoczego Przesmyku, Vast jest bramą na wschód. Obszar skupiony jest w swoim największym mieście, Kruczym Urwisku, i jest zarówno przyjazny jak i wyzwaniem dla bohaterów spośród Krain.
 • Smocze Wybrzeże - dziki obszar piratów, łotrów i handlarzy, Smocze Wybrzeże obejmuje Wyspy Piratów Wewnętrznego Morza. Jednakże jego najpotężniejszym miastem są nękane cieniem Wrota Zachodu.
 • Zachodnie Ziemie Centralne - Dzika, rozległa otwarta przestrzeń bezkresnych równin, nawiedzonych wrzosowisk i przepełnionych potworami wzgórz, Zachodnie Ziemie Centralne są wciąż nieokiełznaną granicą, oczekującą na narodziny nowych królestw i przywódców.
 • Waterdeep - Miasto Splendorów, największe miasto Północy, Waterdeep jest kupieckim marzeniem, czarodziejskim cudem i potencjalnie najgorszym koszmarem awanturnika. Spoczywa na jednym z wielkich podziemnych kompleksów Krain - Podgóra.
 • Wyspiarskie Królestwa - Różnorodne i tajemnicze, królestwa Bezdrożnego Morza, włączając w nie Moonshae, elfie Evermeet, magiczny Nimbral oraz cudowny Lantan.
 • Północ - Północ zdefiniowana jest jako region na północ od Rzeki Delimbiyr, wyłączając Waterdeep i sięgając do Grzbietu Świata (gór znanych także jako Mur). Jest to region barbarzyńskich plemion i omurowanych miast stanowiących wyzwanie dominacji ras goblinów.
 • Anauroch - Anauroch jest Wielkim Morzem Piasku, rozległą pustynią w północnym Faerûnie. Całe starożytne narody zostały w jej granicach połknięte i spoczywają oczekując na kogokolwiek dostatecznie odważnego na zagrożenia pustyni.
 • Chłodne Ziemie - Skulone w cieniu Wielkiego Lodowca, do obszarów tych należą Thar, Vaasa, Damara i Sossal. Są pod ciągłym zagrożeniem najazdów potworów.
 • Odległy Wschód - Kraina magii i zdrady, Odległy Wschód spoczywa na granicy z barbarzyńskimi Ziemiami Hordy na wschód. Kraina zdominowana jest przez Thay ze swoimi Czerwonymi Czarnoksiężnikami oraz wrogie im rozmaite nacje.
 • Stare Imperia - Najstarsze istniejące miasta i zorganizowane narody Krain, Stare Imperia utrzymują być miejscem narodzin współczesnego świata. Pod stagnacyjną władzą bezdusznych bogów-królów pozostają niezmiennie takie same jak tysiąclecia temu.
 • Przesmyk Vilhon - Południowe wybrzeże Morza Spadających Gwiazd jest krainą upadłych narodów, bogatych miast, prastarych kniei. Jest to kraina najemnych kompanii i małostkowych królestw w niekończących się wojenkach.
 • Imperia Piasków - Południowe kraje Amn, Tethyr oraz Calimshan są mieszanką ustalonych Krain oraz cudów Południa, pod wpływem obu kultur i od obu się różniąc. (Zwane też Ziemiami Intryg)
 • Lśniące Południe - Dziwne i magiczne krainy odległego Południa są niewiele ponad legendą dla mieszkańców Dolin i Waterdeep, lecz są to legendy potęgi i chwały. Od dżungli Chult, przez zdominowane przez magów Halruaa, aż po Luiren, krainę niziołków, Południe jest różnorodną i śmiertelną krainą.

Bóstwa[]

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Panteon faeruński.

Linki zewnętrzne[]

Źródła[]

 • 1031 Forgotten Realms Campaign Set - 1 edycja
 • 1085 Forgotten Realms Campaign Setting - 2 edycja
 • Zapomniane Krainy - Opis Świata - 3 edycja


Toril

Główne kontynenty i morza

AnchoromeAnchoromeAnchoromeAnchoromeAnchoromeAnchoromeAnchoromeAnchoromeAnchoromeMaztikaEvermeetEvermeetEvermeetKataszakaKataszakaKataszakaOsseOsseOsseZakharaMorze Spadających GwiazdFaerûnKara-TurKara-TurKara-TurKara-TurMorze MieczyBezdrożne MorzeWielkie MorzeWielkie Morze LoduLśniące MorzeMorze ŻółteMorze NiebiańskieMorze SegaraToril-3e-crop

Lądy: AnchoromeEvermeetFaerûnKara-TurKataszakaLaerakondMaztikaMerrouroborosOsseZakhara

Morza i oceany: Bezdrożne MorzeLśniące MorzeMorze MieczyMorze NiebiańskieMorze SegaraMorze Spadających GwiazdMorze SrebrneMorze WschodnieMorze ŻółteOcean PołudniowyOcean WschodniOcean ZachodniWielkie MorzeWielkie Morze Lodu

Advertisement