Sferopedia
Advertisement

Xag-ya, xag-yi i xag-az

Xac-yij, xong-yong i xag-yaup

Xag-yost i xag-yel

Energony to słabo świecące zlepki energii obdarzone inteligencją obcego pochodzenia. Wywodzą się z Planów Energii oraz Planów Zewnętrznych, ale wędrują do różnych miejsc, wiedzione ciekawością lub wypełniając jakieś nieodgadnione cele. Przykładowo xag-ya zrodziły się na Planie Pozytywnej Energii, zaś xeg-yi pochodzą z Planu Negatywnej Energii. Energony to półprzejrzyste kule o średnicy około 60 centymetrów, które unoszą się w powietrzu, jarząc się zależnym od rodzaju wydzielanej energii blaskiem. Z dolnej półkuli stwora zwisa od sześciu do dwunastu macek. Poza tym na powierzchni sfery odróżniają się tylko dwa punkty, które najpewniej można uznać za oczy. Jako istoty bezcielesne, energony nie zwracają uwagi na drzwi, ściany czy meble, bezgłośnie sunąc z miejsca do miejsca, wykonując sobie tylko znane misje. Często się zatrzymują, by obserwować inne stworzenia. Energony rzadko rozpoczynają walkę. Niemniej sam ich dotyk jest niebezpieczny, więc wiele istot postrzega je jako zagrożenie i stara się je przepędzić. Energony nie mówią, nawet ze sobą. Nie wiadomo niczego o ich sposobach odżywiania się i rozmnażania.

Xag-ya[]

Powstają z energii pozytywnej, preferują miejsca narodzin. Zamieszkują Plan Energii Pozytywnej.

Xeg-yi[]

Powstają z energii negatywnej, preferują miejsca śmierci. Zamieszkują Plan Energii Negatywnej.

Xag-az[]

Xag-az są energonami które wyewoluowały przez wieki na Planie Astralnym. Wędrują gdziekolwiek by zaspokoić ciekawość lub wypełnić jakiś nieznany plan. Są przezroczystymi globami około 0,6 metra szerokości który unosi się i migocze w powietrzu. Srebrzysty blask który emanuje z ich ciał zmienia się w inny kolor oparty na energii jaką ostatnio używały. Ta zmiana koloru generalnie utrzymuje się kilka godzin przed staniem się jego domyślnym bladosrebrnym, chociaż xag-az może go zmienić w każdej chwili przed tym jeśli zmieni formę energii jaką używa ponownie. Wychodzące z dolnej półkuli globu jest sześć do dwunastu macek. Jedyną inną cechą jest para kropek na górnej półkuli które sugerują oczy.

Jako bezcielesne stworzenie, xag-az nie dostrzega cech takich jak drzwi, ściany i umeblowania i sunie bezszelestnie od miejsca do miejsca z nieznanych pobudek. Często zatrzymują się by obserwować inne stworzenia i mają tendencję do pozostawania w miejscach gdzie nastąpiło użycie psioniki lub trwa obecnie. Xag-az rzadko rozpoczyna walki, lecz sam ich dotyk jest niebezpieczny, więc wiele stworzeń rozpoznaje je jako zagrożenie i próbuje je odpędzić.

Część potężnych nekromantów, kapłanów i psionów łapie xag-azy i używa ich by strzegły lokacji lub asystowały w rytuale. Gdy uwolniony, xag-az generalnie znika szybko w najbliższym trwałym materiale.

Xag-azy nie mówią, nawet pośród siebie. Ich żywieniowe i reproduktywne zwyczaje pozostają nieznane.

Xac-yel[]

Xac-yel preferuje wyjątkowo gorące, suche środowisko. Ten oparty na ogniu energon i jego oparty na zimnie kuzyn posiadają tendencję do bycia najbardziej towarzyskimi z energonów. Jeśli zostanie napotkany na chłodnym lub mokrym planie, takim jak Plan Żywiołu Wody czy niektóre warstwy Otchłani, zwykle jest bardzo poruszony i desperacko poszukuje sposobów opuszczenia. Jeśli ktoś jest wystarczająco miły by otworzyć bramę lub zaprowadzić xac-yela do jednej, może przez pewien czas podążać za tą osobą by przed odejściem oddać jej przysługę. Zamieszkuje Khalas na Gehennie.

Xac-yij[]

Xac-yij preferuje środowisko z otwartym powietrzem i wykazuje awersję do zamkniętych przestrzeni takich jak podziemne przejścia. Powstają z energii kwasu. Zamieszkują Limbo.

Xap-yaup[]

Xap-yaup pozostaje w obszarach planów z naturalnymi zjawiskami elektrycznymi. Na Planie Materialnym często towarzyszy gwałtownym, wypełnionym błyskawicami burzom. Zamieszkują Ziemie Bestii.

Xong-yong[]

Powstają z energii dźwięku. Zamieszkują Tintibulus na Acheronie.

Xor-yost[]

Powstają z energii zimna. Zamieszkują Canię na Baatorze.

Energony duchowe[]

Energony duchowe: duszopijca, grabieżca dusz i żniwiarz dusz

Występują w Bastionie Nienarodzonych Dusz. Składają się z energii pozytywnej.

Duszopijca[]

Duszopijcy to zbudowane z energii stwory długości 3 metrów, które wyglądem przypominają nieco ryby, z ich obłego ciała odchodzą bowiem wypustki, podobne do tylnych i brzusznych płetw (w rzeczywistości są to niematerialne wiązki światła. Są pozbawione oczu, a ich otwory gębowe otaczają falujące wąsy, z których dwa są dłuższe i grubsze od pozostałych, przystosowane do zrywania nienarodzonych dusz. Chociaż duszopijcy są w istocie stworzeniami dość pokojowo usposobionymi, uważają dusze w żywych organizmach za wyjątkowy przysmak, a otaczające je ciała za kłopotliwą skorupę, której należy się jak najszybciej pozbyć.

Grabieżca dusz[]

Grabieżcy dusz kształtem przypominają morskie płaszczki, zbudowane są jednak nie z materii, a z błyszczącej bezcielesnej energii. Ich spłaszczone ciała, szersze niż dłuższe, emitują niepokojący blask. Przedłużenia skrzydeł grabieżcy dusz wyglądają jak demoniczne rogi. Stworzenia te nie mają oczu, zostały za to wyposażone w bardzo duże pozbawione zębów paszcze. Ich ciała kończą się długimi, podobnymi do biczów ogonami, które dzielą się na cztery wyraźne odcinki. Grabieżcy dusz polują na duszopijców i inne energony, ale mogą żywić się także nienarodzonymi duszami. Dusze zamknięte w żyjących stworzeniach uważają za wyjątkowy przysmak, toteż nie przepuszczają żadnej okazji, żeby je zdobyć.

Żniwiarz dusz[]

Żniwiarze dusz to najbardziej tajemnicze duchowe energony. Niczym druidzi, którzy troszczą się o lasy, żniwiarze opiekują się ogrodami nienarodzonych dusz. Stworzeni z pozytywnej energii, być może są wcieleniem świadomości planu. Niezależnie od swego pochodzenia, pilnują źródeł, w których powstają dusze, ukrytych na Planie Energii Pozytywnej. Jak do tej pory odnaleziono tylko jedno takie źródło - Bastion Nienarodzonych Dusz, a żniwiarze zrobią wszystko, by tak pozostało. Żniwiarze dusz przypominają nieco humanoidy wyposażone w cztery ręce, stworzone jednak z olśniewającej energii - a przynajmniej tak objawiają się w Bastionie. W przeciwieństwie do niższych form duchowych energonów, zostały wyposażone w oczy, nie posiadają jednak otworu gębowego (z innymi stworzeniami porozumiewają się telepatycznie). W walce najchętniej wykorzystują znane sobie czary i zdolności czaropodobne.

Zobacz też[]

Źródła[]

Advertisement